Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Psi przewodnicy legalni w Pekinie

29.04.2008
Autor: Filip Miłuński
Źródło: China Daily
Władze Pekinu wprowadziły nowelizację przepisów która zezwala na poruszanie się po miejscach publicznych z psimi przewodnikami. Dzięki temu niewidomi sportowcy będą mogli swobodniej przemieszczać się po mieście w czasie wrześniowej Paraolimpiady.

Dotychczas samo posiadanie dużego psa wymagało w Pekinie specjalnego zezwolenia, a żaden pies nie miał wstępu do miejsc publicznych, takich jak stacje metra czy autobusy. Już w zeszłym roku pierwsza chińska niedowidząca medalistka Ping Yali narzekała na fakt że jej psi przewodnik, golden retriever Lucky, nie ma wstępu do wielu miejsc.

W wiosce olimpijskiej na niewidomych i niedowidzących sportowców będą czekać psi przewodnicy wytrenowani specjalnie na tę okazję. Psy zostały przeszkolone pod kątem poruszania się po olimpijskich obiektach sportowych i samej wiosce.

W Chinach mieszka ponad 12 milionów osób niewidomych i niedowidzących, które potrzebują pomocy psich przewodników. Koszt wytrenowania jednego psiego przewodnika to 100 tysięcy Juanów, czyli ok. 25 tysięcy złotych. Wielu niewidomych Chińczyków nie stać na taki luksus.


fot: China Daily

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas