Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie na chodzik i wózek inwalidzki

26.11.2015
Autor: Wioleta

Witam! Chciałabym uzyskać informację, po ilu latach od poprzedniego dofinansowania można ubiegać się o kolejne w przypadku zakupu wózka inwalidzkiego i chodzika dla osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz jaka jest na dzień dzisiejszy kwota takiego dofinansowania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

Wszystko zależy od tego, jaki wózek chce Pani kupić i dla kogo. Istnieje bowiem kilka możliwości. Nasz ustawodawca wyróżnia kilka grup wózków. I tak, mamy wózek inwalidzki ręczny, wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku oraz wózek specjalny. Pierwsza i ostatnia z ww. grup przewiduje osobno wózki dla dorosłych i osobno dla dzieci – stanowią one osobne podkategorie.

Wózek inwalidzki ręczny może zostać dofinansowany osobie dorosłej raz na 5 lat, zaś dziecku (od 3. roku życia do ukończenia 18. roku życia) raz na 3 lata. Kwota dofinansowania wynosi 600 zł.

Wózek ze stopu lekkiego NFZ dofinansowuje kwotą 1700 zł. Dorośli mogą ubiegać się o dofinansowanie raz na 4 lata, zaś dzieci (od 3. do ukończenia 18. roku życia) raz na 3 lata.

Wózek inwalidzki specjalny, bo pod taką nazwą kryje się wózek elektryczny, jest dofinansowany raz na 4 lata. Sytuacja wygląda inaczej przy zakupie takiego wózka dla dziecka (od 2. roku życia do ukończenia 18. roku życia), które dofinansowanie otrzyma raz na 3 lata. Maksymalna kwota pomocy w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, udzielana przez NFZ, to 3000 zł.

O dofinansowanie można się ubiegać również w przypadku naprawy wózków.

Jeśli chodzi o chodzik, to trzeba rozróżnić kilka urządzeń. Polski ustawodawca wyróżnia balkonik / podpórkę ułatwiającą chodzenie, balkonik specjalny dla dzieci z odciążeniem tułowia, umożliwiający przemieszczanie się, oraz pionizator. Dofinansowanie do pierwszego wyrobu medycznego wynosi 240 zł (wkład własny 30 proc.) i jest udzielany raz na 5 lat. Dofinansowanie do balkoniku dziecięcego (od 3. roku życia do ukończenia 18. roku życia) wynosi 600 zł i można je otrzymać raz na 3 lata. Największe dofinansowanie przewidziano przy zakupie pionizatora – 2000 zł raz na 5 lat. Przewidziano również dofinansowanie do zakupu urządzenia multifunkcyjnego dla dzieci do ukończenia 18. roku życia – kwota 3200 zł raz na 5 lat.

Należy pamiętać, że pomocy w zakupie może udzielić również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) bądź Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Mogą one pomóc, gdy dofinansowanie NFZ jest niewystarczające bądź przy niemożności uzbierania wkładu własnego. Kwoty dofinansowania wynoszą do 150 proc. limitów wyznaczonych przez NFZ. Więcej informacji o dofinansowaniu sprzętu rehabilitacyjnego ze środków NFZ oraz PFRON znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas