Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca z pierwszą grupą

06.04.2015
Autor: J.

Prowadzę transport międzynarodowy. Z uwagi na chorobę (rak przełyku i żołądka) otrzymałem I grupę inwalidzką i zakaz całkowity pracy. Konsekwencją choroby stały się kłopoty finansowe. Musiałem zwolnić kierowców. Zostawiłem jeden samochód i chcę nim pracować, aby spłacać zobowiązania. Co mi grozi, jak ZUS otrzyma taką wiadomość? Nadmieniam, że mimo choroby opłacam składki, także wpłat od innych pracodawców nie będzie.

Szanowny Panie,

Każda osoba ma prawo do pracy, również osoba z niepełnosprawnością. Gwarantuje to Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Nie może tego zabronić żadna instytucja ani adnotacje typu: "Całkowicie niezdolny do pracy", "Praca nie dotyczy", widniejące na orzeczeniach. Niestety, te niefortunne sformułowania wprowadzają w błąd pracodawców, a same osoby z niepełnosprawnością (potencjalni pracownicy), mają problemy z interpretacją zapisów w orzeczeniu.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że żaden zapis typu: "Żadna praca" nie oznacza zakazu pracy. Jeśli posiadamy orzeczenie czasowe, musimy mieć świadomość, że lakarz orzecznik na kolejnej komisji może zapytać, czy podjęliśmy zatrudnienie. Może to wpłynać na ogólną ocenę naszej sytuacji. Jednak nie musimy być to czynnik determinujacy do zmiejszenia naszego stopnia niepełnosprawności czy jego odebrania. W momencie, gdy stajemy na komisji, ważny jest jednak aktualny stan zdrowia, nasze codzienne funkcjonowanie, a jeśli podjęliąmy zatrudnienie, czy miejsce pracy i zakres obowiązków jest dostosowany do naszej niepełnosprawności.

W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.).

Osoby z niepełnosprawnością mają również prawo do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Jedyne ograniczenie dotyczy osób, które pobierają świadczenie rentowe i jednocześnie podejmują pracę zarobkową (lub osiągają inne przychody określone ustawą) i polega na zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczenia.

Przychody, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia rentowego są rozumiane bardzo szeroko, wlicza się do nich nie tylko pensję z tytułu pracy zarobkowej czy dochód z działalności gospodarczej, ale również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Jeżeli rencista osiąga przychód:

  • nieprzekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłaszanego przez prezesa GUS – renta wypłacana jest w pełnej wysokości,
  • przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższy jednak niż 130% tego wynagrodzenia – renta jest odpowiednio zmniejszana,
  • przekraczający 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłata renty podlega zawieszeniu w całości.

Dokładne aktualne kwoty przychodu, zmniejszające lub zawieszające świadczenia rentowe, znajdzie Pan na stronie ZUS.

Osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy zobowiązana jest powiadomić oddział ZUS, który wypłaca rentę, o osiąganiu przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności, a także o jego wysokości, łącznej kwocie przychodu osiągniętego w roku kalendarzowym w terminie do końca lutego następnego roku, przy czym dla umożliwienia sprawdzenia, czy korzystniejsze jest rozliczenie roczne, czy miesięczne wskazane jest wykazanie przychodów osiągniętych w kolejnych miesiącach roku, zgłoszeniu wniosku o emeryturę lub rentę do innego organu rentowego, zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, innych okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do renty.

Polecam również ciekawy artykuł "Czy osoby z niepełnosprawnością mogą pracować?" na naszym portalu.

Zawsze może Pan też anonimowo zadzwonić do ZUS i zapytać, jak postapić w zaistniałej sytuacji.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska

Specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas