Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rampa dla osoby z problemem poruszania się

30.11.2015
Autor: Adam

Witam. Mój Ojciec ma 76 lat i jest po udarze mózgu. Ma duży problem z poruszaniem się i zachowaniem równowagi, niemniej jednak wszystko wokół siebie robi samodzielnie. Ostatnio zakupiliśmy trójkołowy balkonik, z którym się porusza. Problem polega na tym, że nasz budynek nie jest wyposażony w podjazd dla osób niepełnosprawnych. Przeszkodą jest zejście z parteru na dwór, gdzie do pokonania jest około 6 schodów. Samodzielnie nie jest w stanie wyjść z bloku i do niego wrócić. Wszystkie budynki wokół naszego mają rampę dla wózków inwalidzkich, ale nasz nie posiada takiej. Czy mimo faktu, że Ojciec nie ma orzeczonej niepełnosprawności, możemy w jakikolwiek sposób wpłynąć na fakt powstania takiej rampy w bloku, w którym Ojciec mieszka? Z góry dziękuję za informację.

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt  4 ustawy z 7 lipca 1994 Prawo Budowlane, obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym technicznobudowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 2 powołanej wyżej ustawy, obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w art. 5 ust 1 ww. ustawy, w tym dotyczącymi użyteczności dla osób niepełnosprawnych.

Proponuje zwrócić się do osób mających wpływ na budowę odpowiedniej rampy: spółdzielni (mieszkanie spółdzielcze), wspólnoty mieszkaniowej (mieszkanie własnościowe) bądź gminy (mieszkanie komunalne) z wnioskiem o wybudowanie takiej rampy, powołując się na powyższe przepisy. Można też napisać wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pomoc lub zbadanie opisanej przez Pana sytuacji.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas