Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co zrobić?

16.12.2014
Autor: Jacek

PYTANIE

W młodym wieku miałem stwierdzoną chorobe Scheurmana, teraz, po 30 latach zaczynam odczuwać dolegliwości, kręgosłup jest słaby, rusza się, muszę prostować, przy wysiłku w pozycji schylonej tracę siły w rękach. Lekarz medycyny pracy stwierdził, żebym bardzo uważał na kręgosłup. Od zawsze miałem problemy z kręgosłupem, ale sobie jakoś radziłem jako młody chłopak. Teraz, mając 43 lata, objawy się nasilają, kręgosłup robi się słabszy. Z zawodu jestem informatyk, praca - siedzenie przy stoliku, ale też przenoszenie urządzeń, komputerów, monitorów. Teraz mam zapytanie: czy i o jaki stopień niepełnosprawności mogę się ubiegać? Z tego, co czytałem w internecie, stopień lekki nie daje żadnych przywilejów ani pracownikowi, ani pracodawcy i są problemy z ewentualną rehabilitacją czy pasami wzmacniającymi kręgosłup. Jestem zarejestrowany w biurze pracy.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami, nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Nie możemy zatem odpowiedzieć, czy uzyska Pan status osoby niepełnosprawnej. Należy złożyć wniosek w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

Osoby posiadające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności oraz pracodawcy zatrudniający takie osoby mogą korzystać z ulg i uprawnień.

Informacje dotyczące zakresu ulg znajdzie Pan na stronie: http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/176533

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja Warszawa

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas