Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwrot kosztów dowozu dziecka

27.11.2015
Autor: Ania

Dzień dobry. Jestem mamą 5-letniej dziewczynki z zespołem Aspergera. Córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowo korzysta z licznych terapii oraz zajęć rehabilitacyjnych, a także z WWR. Wszędzie wożę córkę samochodem. Niedawno dowiedziałam się, że możemy uzyskać zwrot części środków na dojazdy do różnych placówek. Prosiłabym o informację, w jaki sposób mogę uzyskać takie dofinansowania, gdzie się zgłosić. Czy samochód, którym jeżdżę, powinien być moją własnością, czy mogę korzystać z samochodu kogoś bliskiego? Pozdrawiam, Ania

Szanowna Pani,

Powinna się Pani zgłosić do swojego wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), który w związku z faktem, iż dowozi Pani dziecko do przedszkola własnym transportem, powinien zawrzeć z Panią umowę o zwrot kosztów przejazdu. Najczęściej to organy gminy określają zasady zwrotu oraz to, czyim samochodem dowozi się dziecko.

Warto też pamiętać o tzw. uldze rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 Ustawy o podatku od osób fizycznych, zgodnie z którym można w rozliczeniu podatkowym uwzględnić „używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł”.

W przypadku wydatków, o których wyżej mowa, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas