Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogą zamienić mi godziny pracy?

14.01.2016
Autor: Iwona

Chciałam przedstawić swoją sytuację. Obecnie pracuję w skróconym wymiarze czasu pracy, w związku z posiadanym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Mój pracodawca chce, żebym pracowała w terenie po godzinach. Zauważyłam, że ustawa tego nie przewiduje, więc odpowiedział, że mogę przychodzić na godzinę 11 i pracować przez 7 godzin, gdyż potrzebuje mnie po południu. Czy pracodawca ma prawo przesunąć mi czas pracy? Dodam, iż pracuję w administracji publicznej? Będę wdzięczna za podanie podstawy prawnej. Dziękuję serdecznie

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Zatem jeśli jest przestrzegany wymiar czasu pracy i wymagana przerwa nocna, to może Pani pracować w proponowanym czasie pracy. Kodeks pracy także dopuszcza tego rodzaju zamianę czasu pracy. Zaproponowana przez Pani przełożonego zmiana czasu pracy jest też zgodna z przepisami ustawy o służbie cywilnej. Jedynym ograniczeniem może być wewnętrzny regulamin instytucji, ponieważ jeśli w wpisano w nim czas pracy np. 8-16, to wówczas nie ma możliwości zatrudnienia Pani w innych godzinach.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas