Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie

23.01.2015
Autor: kasia s.

PYTANIE

Witam. Mam pytanie. Mój syn z zespołem Downa ma w tej chwili prawie 16 lat - obecnie czekamy na komisje orzekającą. Lekarz pediatra wypisał mu w zaświadczeniu, że jest dzieckiem które NIE WYMAGA opieki drugiej osoby. Na moją sugestię, że dla mnie jest to źle zaznaczone, Pani doktor odpowiedziała, że dobrze, iż Bartosz sam spożywa posiłek, czyli je nie trzeba go karmić (: Czy zdaniem Pani osoba w/w wymaga/nie wymaga* opieki osoby drugiej ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji? Czy samodzielna egzystencja to spożywanie posiłku?? Wydaje mi się, że Pani dr nie rozumie pojęcia: niemożność samodzielnej egzystencji - to nie jest tylko jedzenie - mam pytanie, co oznacza, czym to się powinno charakteryzować???? Mój syn ma zespół Downa - jest upośledzony, a żeby było zabawniej, w poradni ma opinię, iż funkcjonuje na stopniu znacznym - czy to nie jest chore? Co to znaczy upośledzony w stopniu znacznym? Dodam, iż Bartosz nie mówi (pojedyncze słowa), nie czyta, nie pisze - zna parę liter?

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Prawdopodobnie lekarz wydający zaświadczenie o stanie zdrowia Pani syna oparł się ocenę stanu pacjenta wg skali Barthel, a ta dotyczy przede wszystkim umiejętności samoobsługowych.

Uprzejmie informujemy, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest wydawane w oparciu o zaświadczenie lekarskie, zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej oraz chorób współistniejących oraz dostępną dokumentację medyczną, a także ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza przewodniczącego składu orzekającego, ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji, opinia psychologiczna itp.

Zatem należy poczekać na decyzję składu orzekającego. Od orzeczenia przysługuje droga odwoławcza.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas