Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

05.12.2014
Autor: Tomasz R.

PYTANIE

Witam, mógłbym prosić o pomoc przy odwołaniu w sprawie orzeczenia o niepełnosprawności? Choruję na epilepsję od ponad 20 lat, dodatkowo zachorowałem też na przyłuszczycę. Nie przyznano mi stopnia niepełnosprawności, który przy mojej długoletniej chorobie raczej mi się należy. Nie wymagam od nich, aby dawali mi od razu renty, gdyż nawet tego nie chciałem. Ze stopniem niepełnosprawności będę mógł znaleźć lepszą pracę, która nie będzie źle wpływała na moje samopoczucie. Pracuję na stacji paliw, praca w nocy i w dzień, a nocna zmiana nie jest wskazana przy padaczce, jak mi powiedział mój lekarz prowadzący. Tym bardziej, że w obecnych czasach ciężko znaleźć normalną pracę.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Zasady wydawania orzeczeń przez Powiatowe Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności reguluje  Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2013 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z przepisami, nie ma zamkniętego katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności, dlatego trudno nam oceniać czy powinien Pan uzyskać status osoby z niepełnosprawnością, czy też nie. Przy orzekaniu o niepełnosprawności brane jest pod uwagę wiele czynników, m.in. ocena stanu zdrowia wystawiona przez lekarza — przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej, oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób wspołistniejacych oraz rokowania odnośnie przebiegu choroby.

W opisanej przez Pana sytuacji należy złożyć odwołanie za pośrednictwem Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas