Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc Fundacji w sfinansowaniu zabiegu

18.01.2016
Autor: B.

Witam. Proszę w miarę możliwości o wskazanie fundacji dla dorosłych, która mogłaby mi pomóc w sfinansowaniu zabiegu wtórnego wszczepienia implantu i epiprotezy, gdyż jestem pośmiewiskiem. Moje życie to gehenna i jeżeli nic w tej sprawie się nie zmieni, umrę z udręczenia, upadlaniem i z osamotnienia w związku z moją fizjonomią, która jest publicznie nagłaśniana. Mam tylko dalszą rodzinę, nie mam przyjaciól ani nikogo bliskiego, na kogo mogłabym liczyć, a pożyczki nie otrzymam. Czy jest sens napisać podanie do NFZ o sfinansowanie tego zabiegu? Jego koszt to okolo 10 tys. zł, jednak może pojawić się konieczność dodatkowych wydatków, które udokumentuję. Mam 50 lat i przez sprzężone niepełnosprawności żyję na marginesie życia. Nie mam postawy roszczeniowej. Chciałabym tylko, by przestano mnie wytykać palcami, brutalnie znieważać i abym mogła spokojnie spojrzeć w lustro. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Doskonale rozumiemy Pani bardzo trudną sytuację. Specjaliści zatrudnieni w Centrum Integracja udzielają porad socjalno-prawnych, nie możemy zatem odnieść się do medycznych wskazań wykonania zabiegu. Jednakże z całą pewnością należy zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia i wykorzystać możliwości leczenia i rehabilitacji zagwarantowane ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nie ma możliwości udzielania pomocy materialnej osobom niepełnosprawnym.

Jednym ze sposobów pozyskiwania środków na leczenie czy rehabilitację jest samodzielne pozyskiwanie środków od darczyńców. Najlepszym sposobem jest założenie subkonta przy organizacji lub Fundacji.

Osoby poszukujące środków na leczenie, rehabilitację czy zakup sprzętu rehabilitacyjnego mogą zwracać się z prośbą o pomoc do osób prywatnych, instytucji czy organizacji. Wówczas należy założyć subkonto przy wybranej organizacji czy fundacji. Organizacje mogą zastrzegać sobie, że pomagają tylko danej grupie osób, np. tylko dzieciom do 18. roku życia lub tylko osobom z daną chorobą, np. zanik mięśni. Z reguły organizacje wymagają złożenia podania motywującego staranie się o pomoc finansową, zaświadczenia lekarskiego (orzeczenia) mówiącego o rodzaju schorzenia, czasami też i innych dokumentów, np. zaświadczenia o dochodach. Po uzyskaniu zgody i podpisaniu porozumienia z organizacją, należy samodzielnie występować z apelami do sponsorów, załączając kserokopię tego porozumienia. Od tej pory ewentualne wpłaty od sponsorów będą księgowane na subkoncie. Ze zgromadzonych środków będzie można pokrywać koszty leczenia, rehabilitacji czy zakupu sprzętu (przeważnie Fundacje same regulują przelewami przedstawione faktury lub rachunki za leczenie, rehabilitację).

Organizacje można znaleźć na stronie portalu ngo.pl.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas