Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Grupa umiarkowana - jaki to procentowo uszczerbek na zdrowiu?

26.02.2015
Autor: Rafał

PYTANIE

Witam. Mam następujące pytanie: w jakich widełkach procentowo mieści się grupa inwalidzka umiarkowana, oznaczona symbolem 05-R? Dzisiaj będąc na komisji lekarskiej w luźnej rozmowie z lekarzem dowiedziałem się, że istnieją jakieś tabele, w których procentowo określa się uszczerbek na zdrowiu przyznając grupę. Proszę mi zatem powiedzieć, czy są na to jakieś przepisy, ewentualnie jakieś wewnętrzne zarządzenia dla lekarzy orzeczników itp.? Potrzebne jest mi to do samodzielnego wyliczenia uszczerbku na zdrowiu, a nie będę korzystał z zaniżonych tabel procentowych działających na terenie Polski ubezpieczycieli. Wg lekarza, z którym rozmawiałem, umiarkowana grupa inwalidzka mieści się w granicach od 50-70% uszczerbku na zdrowiu. Dziękuje z góry z odpowiedź. Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Zasady wydawania orzeczeń regulują przepisy, m.in. rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dn. 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z dnia 8 sierpnia 2003 r. z późn. zm.).

Zgodnie z ww. przepisami, nie stosuje się procentowej oceny uszczerbku stanu zdrowia przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności.

Natomiast firmy ubezpieczeniowe korzystają z tabel procentowego uszczerbku na zdrowiu przy wypłacaniu odszkodowań.

Z poważaniem,
Weronika Anna Kurek, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas