Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sprawdzamy: czy jednooczność to przeciwwskazanie do kat. A?

25.11.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna
Wnętrze samochodu; mężczyzna trzyma rękę na kierownicy /www.sxc.hu

Czy można uzyskać prawo jazdy na motocykl kategorii A, mając niedowład lewej ręki i protezę prawego oka? – pyta nas Czytelnik, pasjonat motocykli. Sprawdziliśmy.

Pan Grzegorz miał wypadek w 1995 r., w wyniku którego ma niedowład prawej ręki i protezę prawego oka, otrzymał także orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Już po wypadku, w 1998 r., zrobił prawo jazdy kat. B, ma dostosowany samochód, m.in. gałkę na kierownicy i wspomaganie. – Mam motocykl o pojemności 600 cm sześciennych i bardzo chciałbym na nim jeździć. Inni mają słaby wzrok i mocne okulary i mogą prowadzić, dlaczego ja nie miałbym? – zastanawia się nasz Czytelnik.

Był już czterokrotnie u różnych lekarzy, by uzyskać pozwolenie na wyrobienie prawa jazdy kat. A, jednak żaden z nich nie wystawił mu orzeczenia na piśmie o braku przeciwwskazań. W czerwcu tego roku wykonał badanie stereoskopowe (dwuoczna percepcja głębi i odległości), którego wynik jest pozytywny.

- Jednooczność jest jedną z głównych przyczyn przeciwwskazań do wyrobienia prawa jazdy kategorii A – mówi dr Urszula Gazda z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku.

Wynik będzie negatywny?

Pozytywny wynik badania stereoskopowego u pana Grzegorza dziwi Artura Paczkowskiego, kierownika Pracowni Szkolenia Kierowców w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji (PIMOT) w Warszawie. – Przy jednym oku nie ma widzenia stereoskopowego. Może zostać wypracowane widzenie głębi, gdyż mózg ma ogromne możliwości uczenia się. Polega to na tym, że dla widzenia binokularnego (stereoskopowego) substytutem jest częsta zmiana pozycji oka widzącego. Wtedy mózg jest w stanie „obliczyć” głębię w oparciu o informacje z jednego oka, będącego w krótkim czasie w kilku pozycjach. Nie jest to jednak prawidłowe widzenie stereoskopowe wymagane w rozporządzeniu dla kat. A prawa jazdy. W omawianej sytuacji można zrobić badanie w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, ale uważam, że to badanie nie wyjdzie pozytywnie, a wiąże się to z kosztem ok. 400 zł – mówi.

– Inną możliwością jest pójście do lekarza, uzyskanie orzeczenia na piśmie, prawdopodobnie z przeciwwskazaniem do robienia prawa jazdy kat. A, i odwołanie się od niego w Wojewódzkim Ośrodku, co sprowadza się w rezultacie do tego samego – dodaje.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra zdrowia z 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców określa, że do posiadania prawa jazdy kat. A konieczne jest prawidłowe widzenie stereoskopowe.

Komentarz

  • prawko kat.A
    cygan grzegorz
    02.12.2014, 09:36
    no to oznacza,że legalnie to ja raczej nigdy jeździł nie będę. A jeżdżę już około 5-ciu lat bez uprawnień i jak na razie to nic mi nie jest i nawet nie miałem żadnej sytuacji która była by zagrożeniem życia mojego czy innych uczestników drogi.A co lepsze to już miałem okazję nawet uciekać przed policją.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas