Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podwyżka renty socjalnej będzie w formie dodatku? Podkomisja wprowadziła poprawki

09.05.2024
Autor: Mateusz Różański
Kobieta trzyma karton z napisem Renta socjalna najniższą krajową teraz i rysunkiem lwa krzyczącego przez megafon. Obok niej idzie młody mężczyzna na wózku.

9 maja obradowała Podkomisja Stała ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Włączania Społecznego. Podczas posiedzenia przyjęto poprawki do obywatelskiego projektu podwyższenia renty socjalnej. Zmiany zakładają, że osobom uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwać specjalny dodatek, który ma wynosić różnicę między kwotą najniższego wynagrodzenia za pracę z końca 2024 roku a najniższą rentą z tytułu całkowitej niezgodności do pracy.

„Osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje dodatek do renty socjalnej w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na 31 grudnia 2024 roku a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy”.

Tak brzmi ustęp, który w toku prac Podkomisji został dołączony do projektu ustawy o rencie socjalnej. Ten dodatek ma być przeznaczony dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i wliczany do dochodu na potrzeby PIT.

Resort będzie pracować nad waloryzacją

Przewodnicząca Podkomisji Joanna Frydrych (Koalicja Obywatelska) wskazała, że dzięki temu podniesienie renty socjalnej nie wywrze wpływu na wysokość świadczenia wspierającego, ani nie ograniczy dostępu do 13-tej i 14-tej renty.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych poinformował, że propozycja Podkomisji ma pozytywną opinię Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dodał też, że w Ministerstwie będą prowadzone prace nad mechanizmem waloryzacji tego dodatku. Zapewnił, że w żadnym wypadku nie będzie on obniżany.

Uwagi Biura Legislacyjnego

Przedstawiciele Biura legislacyjnego Sejmu zwrócili uwagę na to, że dodatek powinien otrzymać specjalną nazwę. Podkreślili również, że całą poprawkę trzeba zredagować tak, by była bardziej zrozumiała i zgodna z już istniejącymi przepisami.

Zdaniem prawniczki oceniającej poprawkę Podkomisji należy ustalić, co będzie się stanie z dodatkiem, kiedy renta będzie waloryzowana oraz w sytuacji, gdy rencista przekroczy próg dochodowy i jego świadczenie ulegnie obniżeniu. Wprowadzeniem tych zmian redakcyjnych ma się zająć Biuro Legislacyjne Sejmu.

Zbieg rent

Podkomisja do projektu ustawy dodała też zapis dotyczący zbiegu renty rodzinnej i renty socjalnej. Mówi on, że w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej, kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 300 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednocześnie kwota renty socjalnej w takiej sytuacji nie może być niższa niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Proces legislacyjny dopiero się zaczyna

Przedstawione poprawki zostały przyjęte przez Podkomisję, a sama ustawa, po przejściu całego procesu legislacyjnego i konsultacji społecznych, miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Na razie projekt w nowym kształcie został skierowany do ponownej pracy w Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W toku dyskusji, posłanka Iwona Hartwich, inicjatorka obywatelskiego projektu o rencie socjalnej, zaapelowała o to, by zapisy ustawy nie wpłynęły na wypłatę świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Zwróciła się też do Pełnomocnika Rządu z apelem o prace nad mechanizmem waloryzacji nowego dodatku.

Co z ludźmi w „luce”?

Wiceminister Łukasz Krasoń poinformował też, że rozpoczną się prace nad stworzeniem analogicznych dodatków dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, które mają także orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wskazał, że jest kilkadziesiąt tysięcy osób, które z różnych przyczyn nie mają uprawnień do renty socjalnej ani do renty z tytułu niezdolności do pracy i ich sytuacją również jego resort musi się zająć.

Czy wszyscy się załapią?

Propozycja przedstawiona na Podkomisji wywołała bardzo silne emocje.

- Czuję się jakby była na księżycu – skomentowała pomysł wprowadzenia dodatku uczestnicząca w posiedzeniu prof. Agnieszka Dudzińska. Nazwała ona proponowany przez Podkomisję dodatek kadłubowym rozwiązaniem, które rozmija się z ideą ustawy, pod którą podpisało się 200 tys. osób. Jej zdaniem jest to niepotrzebne komplikowanie systemu, przez które pomoc może nie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, m.in. do osób z niepełnosprawnością intelektualną, które mają starszych rodziców, którzy mogą nie wiedzieć jak zabiegać o dodatek podwyższający ich świadczenie.

W odpowiedzi na te wątpliwości posłanka Frydrych poinformowała też, że dodatek ma być wypłacany z urzędu, bez dodatkowego orzekania.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zmiany
    Mistrz
    20.05.2024, 06:14
    Należy pamiętać, że renciści socjalni wcale nie są najsłabszą grupą, jak niektórzy piszą. Są tak samo ważni i słabi, jak renciści z tytułu niezdolności do pracy, a czasem ci drudzy są słabsi. Ustawa MUSI zatem dotyczyć wszystkich rencistów. Najprościej byłoby dodać po 1000 zł do każdego zasiłku pielęgnacyjnego i byłby problem z głowy, a wyliczenia mniej skomplikowane.
    odpowiedz na komentarz
  • Dodatki
    Ewa07
    17.05.2024, 15:27
    Za dużo narobili tych dodatków. Moim zdaniem każda osoba niezdolna do pracy powinna dostać taką rentę która zapewni mu możliwość utrzymania się, bo skoro nie może pracować to musi mieć za co żyć a osoby które oprócz niezdolności do pracy mają też niezdolność do samodzielnej egzystencji powinny dostać podwójnie bo im jest potrzebna dużo większa pomoc.
    odpowiedz na komentarz
  • to będzie mniej niż piszą
    Monika
    17.05.2024, 10:00
    osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji już dostają dodatek 500zł, który według proponowanych przepisów utracą bo dodatek będzie liczyć się do dochodu. Zapłacą więcej za usługi opiekuńcze. Do tego wyliczany jest od najniższego wynagrodzenia na koniec roku, a nie obowiązującego. Przy większej inflacji to będzie znacząco mniej. Prawdopodobnie też nie otrzymają pełnego dodatku osoby, które pobierają rentę rodzinną. Poza tym obiecywano pieniądze od lipca, a będą dopiero od nowego roku. Narobili też nadziei wszystkim rencistom socjalnym, takie przedstawienie zrobili w Sejmie, że ludzie uwierzyli. Trochę wstyd.
    odpowiedz na komentarz
  • Obiecanki cacanki!
    realista
    16.05.2024, 22:14
    POtrzebowali niepełnosprawnych przed wyborami, projekt ustawy był prosty i zrozumiały, miało być podwyżka dla wszystkich na rencie socjalnej, niestety kolejny raz okłamano tych najsłabszych. Straciłem zaufanie już do POlityków, są notorycznymi kłamcami aby tylko dostać się do koryta, teraz zbliżają się wybory do europarlamentu, nie idę już na nie, w ogóle już nie będę chodził na wybory, jestem rozgoryczony.
    odpowiedz na komentarz
  • Zasiłek staly
    Mariusz
    16.05.2024, 19:11
    Czy ten dodatek będzie przyslugiwal osobom niepełnosprawnym nie zdolnym do egzystencji które nie posiadają renty socjalnej. Które pobierają tylko zasiłek stały 1000 zł i 500 dla niepełnosprawnych?
    odpowiedz na komentarz
  • Możliwości
    Jacek
    16.05.2024, 17:32
    Wysokość renty powinna być proporcjonalna do niepełnosprawności, ale nie równoważyć się z wynagrodzeniem za pracę. Podziękujcie pani Hartwich za rozbudzone nadzieje, ale od 1.01.2024 weszło świadczenie wspierające, a jego wysokość liczy się procentowo od renty socjalnej. Tak się kończy brak kompetencji posłów. Renta socjalna jest po prostu rentą tak jak inne rodzaje rent i nie można jej stawiań ponad inne, gdyż nie będzie to zgodne z ustawą zasadniczą. Może trzeba było wystąpić od razu o jakiś dodatek, ale tak umocowany prawnie aby nie budził tylu kontrowersji. Myślę, że nawet tego dodatku nie będzie, bo to taka gra na czas. Przyczyna jest prosta - brak środków na tak duże podwyżki.
    odpowiedz na komentarz
  • Pis tak wasz wykolegował
    Bolo
    16.05.2024, 16:31
    odpowiedz na komentarz
  • Po używać słów, które są fałyszwe Nie używać sformułowania ,że podnosimy rentę socjalną skoro podwyżka nie obejmuje wszystkich pobierających świadczenie
    Andrzej
    16.05.2024, 16:19
    Jak wszystko w naszym kraju nie przemyślane po co mówić medialnie ,że podnosi się rentę socjalną kiedy podwyżka obejmuje tylko część uprawnionych do świadczenia. WSTYD !!!
    odpowiedz na komentarz
  • Wybrani
    Kamil
    16.05.2024, 09:16
    Rozumiem, że syn Pani Iwony Chartwich posiada całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji bo jakoś zamilkła w przestrzeni publicznej/medialnej?
    odpowiedz na komentarz
  • renta socjalna -uwagi
    zbigniew
    15.05.2024, 12:08
    Szanowna Państwo Zdecydowałem się do Państwa Napisać ponieważ z uwagą śledzę wszelkie działania związane z obywatelskim projektem o zmianie ustawy o rencie socjalnej. To co się działo na podkomisji w tej sprawie w dniu 9 maja 2024 roku całkowicie wypaczyło sens projektu obywatelskiego co jedynie bardzo słusznie zauważyła p. prof. A. Dudzińska. Proszę sobie wyobrazić, że przy takim proponowanym zapisie ze strony podkomisji następuje całkowite wykluczenie z podwyżek osób posiadających renty socjalne na podstawie ustawy o rencie socjalnej z 2003 roku zgodnie z art. 26 na podstawie orzeczeń wydanych przed 1 października 2003 roku. Gdzie stopień umiarkowany odpowiada całkowicie niezdolnemu do pracy, a znaczny stopień odpowiada całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. W proponowanym zapisie przez podkomisje jest zdanie ,,że renta socjalna zostanie zwiększona o dodatek dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji. Całkowicie pomija się niepełnosprawnych , którzy już dawno mają przyznane renty na podstawie orzeczenia np. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym przed 1 października 2003 roku, które jest tożsame z orzeczeniem orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Czy nie wystarczałby zapis dla osób całkowicie niezdolnych do pracy bez zdania i samodzielnej egzystencji. Albo jeszcze prościej gdzie wystarczyłyby zapis, że renta socjalna zostanie zwiększona o dodatek dla osób posiadających uprawnienia do renty socjalnej zgodnie ustawą o rencie socjalnej z 2003 roku. Rentę socjalną może otrzymać tylko osoba pełnoletnia (a więc taka, która ukończyła 18 lat) i jest całkowicie niezdolna do pracy. Całkowita niezdolność do pracy stwierdzana jest orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS w stosunku do osoby, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Wynika z tego, że renty socjalnej nie może otrzymać osoba, która jest jedynie częściowo niezdolna do pracy i tu zgoda. Ponadto – co do zasady – do przyznania tego świadczenia nie upoważnia orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i to nawet wówczas, gdy stwierdza znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Jedynie orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane przed zmianą przepisów w tym zakresie, tj. przed 1 października 2003 r., które nadal zachowuje swoją ważność, jest podstawą do kontynuowania przez ZUS wypłaty świadczenia. Na takich samych zasadach traktowane jest orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. Po upływie ważności jednego z takich orzeczeń, przyznanie renty socjalnej na dalszy okres uzależnione jest od uzyskania odpowiedniego orzeczenia wydanego przez obecnie orzekające organy ZUS chyba , że jest przyznana na stałe. Bardzo proszę Państwa o zadbanie o te kilka tysięcy lub setek osób, które już pobierają renty socjalne na podstawie umiarkowanego orzeczenia wydanego przed 1 października 2003 roku na podstawie orzeczenia powiatowych zespołowa ds. orzekania o niepełnosprawności. ,które jest tożsame z całkowitą niezdolnością do pracy na podstawie ustawy o rencie socjalnej art. 26 Osoby te bardzo broniły się na komisjach przed 2003 rokiem, przed wpisem niezdolności do samodzielnej egzystencji aby móc chociaż troszkę dorobić do renty socjalnej. Nie można ich za to karać a wręcz przeciwnie promować takie zachowania i prosić aby mimo tych niepełnosprawności próbowały włączyć się do działalności społecznej, a może nawet zawodowej na tyle na ile będą miały taką możliwość i siłę. Zbigniew
    odpowiedz na komentarz
  • Niech powiedza prawdę i przyznają, że duża część tencistów socjalnych nic nie dostanie
    jp4-2
    14.05.2024, 21:45
    Sorry, ale to jest oszustwo. Warunkiem renty socjalnej jest całkowita niezdolność do pracy powstała w określonym czasie, a tutaj wszyscy, wszyscy bredzą o specjalnym dodatku do renty socjalnej, tylko wtedy, gdy jest orzeczona niezdolność do egzystencji. Zatem całkowicie przemilcza się i bezczelnie pomija się osoby, które mają rentę socjalną, ale nie mają niezdolności do egzystencji. I oni nic nie dostaną. NIC. G-wno jak za pisu i w stylu pisu.
    odpowiedz na komentarz
  • Projekt tzw.dodatku do renty socjalnej
    Czeslaw
    14.05.2024, 19:23
    Czy emerytom niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie również wypłacana różnica między emeryturą a najniższą krajową.jezeli świadczenia wspierającego nie otrzyma bo komisja do oceny potrzeby wsparcia jej nie przyzna? Czy znowu dyskryminacja emerytów, czy znów wbrew przepisom ustawy konstytucyjnej? Czy emeryt który pobiera niższa emeryturę niż najniższa krajowa również otrzyma różnicę z urzędu,jeżeli stał się nią po przejściu na emeryturę a zespół oceniający punktowo poziom potrzeby wsparcia nie przyznał punktów wymagalnych do jakiejkolwiek kwoty?
    odpowiedz na komentarz
  • Projekt tzw.dodatku do renty socjalnej
    Czeslaw
    14.05.2024, 19:15
    Czy emerytom niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie również wyplacana różnica między emeryturą a najniższą krajową.jezeli świadczenia wspierającego nie otrzyma bo komisja do oceny potrzeby wsparcia jej nie przyzna? Czy znowu dyskryminacja emerytów, konsty Czy emeryt który pobiera niższa emeryturę niż najniższa krajowa również otrzyma różnicę z urzędu,jeżeli stał się nią po przejściu na emeryturę a zespół oceniający punktowo poziom potrzeby wsparcia nie przyznał punktów wymagalnych do jakiejkolwiek kwoty?
    odpowiedz na komentarz
  • Do podkomisji w sejmie w sprawie ustalenia wysokości renty socjalnej
    Czeslaw
    14.05.2024, 18:48
    Co się stanie, gdy osoba niezdolną do samodzielnej egzystencji pobiera emeryturę niższa niż nowe rozwiązanie. Przecież tonowe rozwiązanie jest krzywdzące dla emerytów z niepełnosprawnościami po przejściu na emeryturę.
    odpowiedz na komentarz
  • Komentarz
    Mama
    14.05.2024, 18:45
    Proszę zauważyć że dodatek dotyczy ludzi z orzeczeniem niezdolnosci do samodzielnej egzystencji.To jest takie orzeczenie które mówi że bez udziału osoby drugiej ta osoba jest skazana na śmierć bo nie poradzi sobie z niczym .A to ma ogromne znaczenie.Proszę nie porównywać z ludźmi którzy są zdolni do jakiejkolwiek pracy.
    odpowiedz na komentarz
  • Komentarz
    Mama
    14.05.2024, 18:43
    odpowiedz na komentarz
  • Kierunek słuszny.
    Ppp
    13.05.2024, 15:51
    Kierunek słuszny, ale faktycznie lepiej by było dać np. 75% pensji minimalnej dla wszystkich (teraz to i tak poniżej 50%, więc postęp i tak były OK), niż dzielić ludzi na kolejne kategorie. Pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
  • dyskryminacja
    trebor
    13.05.2024, 13:24
    czym się różni niepełnosprawność na rencie wypracowanej a na rencie socjalnej, jawna dyskryminacja i tyle w dodatku niesprawiedliwa bo ten co odprowadził składki jest w dupie składać pozwy do sądu europejskiego.
    odpowiedz na komentarz
  • OSZUŚCI!!!
    Adaś
    13.05.2024, 12:22
    KO wykorzystała osoby niepełnosprawne w podły sposób, obiecując jako priorytet podniesienie renty socjalnej do minimalnej krajowej. Okazuje się że zrobili to z premedytacją aby perfidnie wykorzystać Niepełnosprawnych do swojej kampanii wyborczej!! Ta podłość nie ma żadnego wytłumaczenia!!! POSLI OSZUŚCI!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • OSZUŚCI!!!
    Adaś
    13.05.2024, 12:21
    odpowiedz na komentarz
  • a miało być tak pięknie
    janusz
    13.05.2024, 08:09
    a tu powietrze uszło z balona obietnic
    odpowiedz na komentarz
  • Kamilla Zajęcka
    Kamilla
    12.05.2024, 23:29
    Dobry wieczór mam pytanie odnośnie nowego świadczenia wspierającego. Czy jeżeli mąż zdecydował by się przejść na ww świadczenie a ja do tej pory opiekuję sie mężem na świadczeniu pielęgnacyjnym ,będą mi odprowadzane świadczenia ,nawet jeśli podejmę zatrudnienie na 1/ 4 etatu. i ile będę mogła dorobić w skali roku?
    odpowiedz na komentarz
  • Pytanie
    Rencista socjalny
    12.05.2024, 15:54
    odpowiedz na komentarz
  • Pytanie
    Rencista socjalny
    12.05.2024, 15:53
    odpowiedz na komentarz
  • Renta socjalna
    Rafał
    12.05.2024, 13:36
    No tak....a co ze stopniem umiarkowanym? Dodatek dostaną tylko znacznie. Miała być podwyżka dla wszystkich pobierających rentę socjalną.
    odpowiedz na komentarz
  • zwykłe oszustwo
    klim us
    12.05.2024, 01:15
    odpowiedz na komentarz
  • zwykłe oszustwo
    klim us
    12.05.2024, 01:13
    odpowiedz na komentarz
  • zwykłe oszustwo
    klim us
    12.05.2024, 01:07
    odpowiedz na komentarz
  • zwykłe oszustwo
    klim us
    12.05.2024, 01:06
    odpowiedz na komentarz
  • zwykłe oszustwo
    klim us
    12.05.2024, 01:05
    Czyli rząd Donalda Tuska zrobił sobie kampanię na rencistach a po wyborach ich oszukał. Nie ma żadnej podwyżki renty socjalnej ani żadnego dodatku. Proponowana poprawka jest dodatkiem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji a nie do renty socjalnej. Jak można tak kłamać to ludzkie pojęcie przechodzi KO- koalicja oszustów.
    odpowiedz na komentarz
  • II i III grupa pominięta...
    2 grupa
    11.05.2024, 17:20
    odpowiedz na komentarz
  • II i III grupa pominięta...
    2 grupa
    11.05.2024, 17:20
    Dzień dobry, mam pytanie, dlaczego osoby pobierające rentę socjalną nie mogą dorobić więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia brutto i nie mieć zmniejszonej renty? Skąd akurat "święte" 70%, a nie np.: 80%? Ktoś rozumie że np ja mając staż 8 lat zarabiam mniej niż pracownik co pracuje od pół roku i wcale jakoś nie ma lepszych wyników, Pracodawca nie będzie raczej gotowy na "przeskok" by płacić mi 5500 netto, gdy dostawałem 3200 netto, bo cały czas jestem w "pułapce" przepisów.
    odpowiedz na komentarz
  • Renta socjalna.
    Olowek
    11.05.2024, 15:36
    Ma być wypłacany bez starania się o ile ZUS niepełnosprawnych intelektualnie uzna za niesamodzielnych bo jeśli nie to co z tego że nie są w stanie dorobić jak nie dostaną.
    odpowiedz na komentarz
  • Oszustwo
    Marek
    11.05.2024, 14:54
    odpowiedz na komentarz
  • Oszustwo
    Marek
    11.05.2024, 14:50
    odpowiedz na komentarz
  • Umiarkowany
    Przemek
    11.05.2024, 14:02
    A co z ludźmi co mają umiarkowany stopień i pobierają rentę socjalną ludzie mówią że ten dodatek ma być dla ludzi ze stopniem znacznym
    odpowiedz na komentarz
  • Socjalna
    Tomek
    11.05.2024, 13:06
    Renciści socjalni z całkowitą niezdolnością do pracy - tylko 1780,96 . Ze znacznym z egzystencją mają dostać dodatkowo 2500 zł i gdzie tutaj sprawiedliwość Dodatkowo mają największe szanse na dostanie świadczenia wspierającego do ok.4tyś.
    odpowiedz na komentarz
  • Maksymilian
    Maksymilian
    11.05.2024, 11:44
    odpowiedz na komentarz
  • Maksymilian
    Maksymilian
    11.05.2024, 11:43
    odpowiedz na komentarz
  • Roszczeniowe pokolenie
    MarcinDj
    11.05.2024, 11:39
    Z jakiej paki, z moich podatków ma się opłacac ludzi za siedzenie w domu w kwocie najniższej krajowej? Powinno być rozróżnienie. Jak ktoś ciężko pracuje i zarabia najniższą, to osoba niepełnosprawna nie powinna tej samej kwoty dostawać. Kto to opłaci? Z drugiej strony, połowa najniższej krajowej jako stały przelicznik wydaje się ok. Plus możliwość dorabiania takich osób.
    odpowiedz na komentarz
  • o jej
    Adam
    11.05.2024, 07:12
    Ludzie 90 % ludzi na rencie socjalnej pracuje po 12 gdzin i 40 gdzin tygodniowo ..i jakoś dają radę chcą nawet pracę w nadgodzinach ..
    odpowiedz na komentarz
  • Natalia
    Dziadkiewicz
    11.05.2024, 05:51
    Miałobby być jak najszybciej Panie Tusk!!!! Niepełnosprawni strajkujemy.
    odpowiedz na komentarz
  • Obowiązek
    Renata
    10.05.2024, 22:57
    Szanowni Państw. Dlaczego na takich samych zasadach nie potakujecie osoby orzeczone przez ZUS jajo niezdolne do samodzielnej egzystencji Sądy się zagotują od takich spraw.
    odpowiedz na komentarz
  • żenada
    Jacek
    10.05.2024, 22:45
    A co z osobami, które mają 1620 złotych renty, które parę lat przepracowały - później choroba lub wypadek i co - o tych ludziach się nie mówi? Precz z taką ustawa!!! Jak można tak różnić ludzi.Precz z takim rządem, który nie rozumie podstawowych zapisów Konstytucji.
    odpowiedz na komentarz
  • Re
    Antoni Chołodniak
    10.05.2024, 22:33
    Wykorzystując zgodnie z prawem ustawodawczego Obywatelski Projekt Ustawy Zmiany Ustawy o Rencie Socjalnej przedłoży organowi państwa, podpisany przez grupę obywateli państwa Polskiego do niezgodnego z prawem ustawodawczym w świetle ustawy o wykonywanie inicjatywy ustawodawczej przez obywateli państwa artykuł 1, artykuł 118 ust 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jest wykroczenie prawa. Zostało złamane prawo ustawodawcze
    odpowiedz na komentarz
  • Samotnik
    Samotnik
    10.05.2024, 20:48
    Renta rodzinna dla rencisty niepełnosprawnego jeżeli stracił rodziców powinna być podwójna jak renta dla wdowca- wdowej zamiast zasiłek sierota zupełna
    odpowiedz na komentarz
  • Samotnik
    Samotnik
    10.05.2024, 20:39
    Dla przypomnienia renta rodzinna powinna być podwójna (taty i mamy) dla rencisty niepełnosprawnego zamiast zasiłek sierota zupełna chodzi o to do renty dla wdowca- wdowej że utracili ukochaną osobę.
    odpowiedz na komentarz
  • Czyli zostaliśmy oszukani...
    Piotr
    10.05.2024, 20:09
    Renta socjalna przysluguje osobie całkowicie niezdolnej do pracy. Bardzo mało osób z tej grupy ma jeszcze orzeczenie ZUS o niezdolność do samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności to zupełnie co innego). „Osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje dodatek..." Słowo kluczowe ORAZ. Nagle wyrównanie renty socjalnej do płacy minimalnej będzie tylko dla małej grupy rencistów. Chyba nie o to chodziło w tym obywatelskim projekcie...
    odpowiedz na komentarz
  • Renta
    Gość 1
    10.05.2024, 19:04
    Czemu renta sicjalna ma być wyzszs id renty osoby ktora praciwala ponadt 30 lat i zachorowala. Czy to jest sorawiefliwe chyba nie!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Marzena
    Anna
    10.05.2024, 18:55
    Jak zwykle zrobia ludzi na szaro miala zostac podniesiona renta socjalna a tu jeszcze dopisek o niesamodzielnej egzystencji znowu polowa ludzi z renta socjalna calkowicie niezdolna do pracy zostanie z niczym tylko sie poqiesic bo i tak czlowiek z glodu padnie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas