Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Barbara Nowacka i Marzena Okła-Drewnowicz: jesienią ruszy projekt „Szkoła międzypokoleniowa”

30.04.2024
Autor: PAP, fot. pexels

Jesienią ruszy projekt "Szkoły międzypokoleniowej", polegający na otwarciu placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz na integracji międzypokoleniowej - poinformowały w poniedziałek (29.04) na konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka i ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Konferencję zorganizowano w Europejskim Dniu Solidarności Międzypokoleniowej w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego.

Solidarność międzypokoleniowa

- W świecie, w którym żyjemy często zatomizowanym, pełnym wewnętrznych migracji i zabiegania, zapominamy o tym jak ważne jest życie razem, bycie razem, jak ważna jest solidarność międzypokoleniowa, jak dla każdego dziecka ważny jest kontakt z dziadkami, i jak dla każdego dziadka czy babci, osoby starszej ważny jest kontakt z młodym pokoleniem - powiedziała Nowacka.

Zaznaczyła, że dzieci korzystają z doświadczenia osób starszych, z ich wiedzy, często historycznej, uczą się kompetencji społeczny.

Dzieci też moga wiele nauczyć dziadków

- A i dzieci mogą wiele nauczyć dziadków, mogą pokazać, w jaki sposób obsługiwać nowoczesne narzędzia, jakich słów warto używać, jak poruszać się w nowym cyfrowym świecie - dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że "solidarność nie dzieje się sama, trzeba o nią dbać i ją pielęgnować". Dodała, że w tym obszarze warto zachęcić szkoły do współdziałania.

- Z panią ministrą Okłą-Drewnowicz wielokrotnie rozmawiałyśmy o możliwościach współpracy, otwarciu szkoły również na osoby starsze, wsparcie ich.

- Chciałyśmy powiedzieć, że od jesieni tego roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, szkoły, w której edukacja polega też na włączaniu osób starszych i wsparciu młodzieży w uczeniu się osób starszych - zapowiedziała Nowacka. Dodała, że to szczególnie ważne w małych miejscowościach, malutkich wiejskich szkołach, które - jak zaznaczyła - gdyby mogły być otwarte, stałyby się m.in. realnym centrum współpracy międzypokoleniowej.

Szkoła międzypokoleniowa

Ministra ds. polityki senioralnej poinformowała, że projekt "Szkoła międzypokoleniowa" polegać będzie na udostępnianiu szkół na różnego rodzaju zajęcia z udziałem seniorów, np. z kompetencji cyfrowych. Szczególnie ma to dotyczyć placówek, które ze względu na niż demograficzny pustoszeją.

- Szkoły będą otwierały swoje przestrzenie tak, by w tych budynkach mogły razem działać dzieci, młodzież i osoby starsze - powiedziała Okła-Drewnowicz.

Podkreśliła, że polityka senioralna państwa musi opierać się na solidarności międzypokoleniowej. - Nie ma innego wyjścia, musimy tak budować przestrzeń, by to wyzwanie, jakim jest starzejące się społeczeństwo, było też wartością. Jest to możliwe, jeśli zrozumiemy to jako społeczeństwo i podejmiemy działania na szczeblu edukacyjnym - podkreśliła ministra ds. polityki senioralnej.

Szefowa MEN przypomniała, że jej resort prowadził już podobne działania w formie pilotażowej, w których uczestniczyło ponad 120 szkół. Były one popołudniami i wieczorem otwarte dla seniorów.

- Zakładamy też, że nie będzie się to ograniczało tylko do działalności cyfrowej, ale i do różnych innych działań - powiedziała Nowacka.

Przeciwdziałanie samotności

- Często osoby starsze, widzimy to szczególnie w małych miejscowościach, są samotne, nie mają możliwości nawet dojechania do instytucji kultury, do domu kultury, a szkoła potrafi być sercem życia takiej małej miejscowości. Ale samotność dotyczy też wielkich miast. Gdyby tutaj stworzyć przestrzenie, i nad tym pracujemy, żeby starsze osoby mogły przyjść do szkoły, czegoś się nauczyć, czegoś dowiedzieć, pobyć wspólnie, spotkać młodych, od których też się mogą wiele nauczyć, a także podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami - dodała ministra edukacji.

Zaznaczyła, że o szczegółach programu "będziemy informować, kiedy już będziemy w pełnej gotowości".

Europejski dzień solidarności międzypokoleniowej

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest 29 kwietnia. Jego celem jest podkreślenie znaczenia solidarności i współpracy między różnymi pokoleniami. Dzień ten przypomina o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami. Wskazuje także problem starzenia się społeczeństwa i potrzebę zapewnienia godnego życia seniorom. Zachęca do podejmowania działań, mających na celu poprawę jakości życia osób starszych i stworzenie warunków sprzyjających aktywności oraz integracji międzypokoleniowej.

Jak poinformowała ministra edukacji w poniedziałek w całej Polsce w wielu szkołach odbywają się spotkania, apele, wspólne rozmowy na temat współpracy międzypokoleniowej.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Pytanie
    Czarnik
    09.05.2024, 13:04
    Czy w związku z tym zostanie wprowadzony czekający tylko 23 lata etat szkolnego koordynatora technologii serwisującego sprzęt IT w szkołach czy też nauczyciele informatyki mogą sprzedać domy i mieszkania bo całe dnie i noce będą w szkole
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas