Centrum Sztuki Włączającej w Warszawie: Projekt „Pokaż język”
Sezon 2023/2024 w Centrum Sztuki Włączającej /Teatrze 21 to druga część międzynarodowego programu interdyscyplinarnego Pokaż język, w której w centrum zainteresowania będą języki alternatywnej motoryki i neuroróżnorodności. Przed uczestnikami artystyczna podróż przez kolejne po języku Głuchych i języku nie-ludzkim sposoby porozumiewania się, które pozwalają myśleć o języku i komunikacji w sposób wielowymiarowy, odkrywczy, zabawny, awangardowy, zaskakujący.
Jeśli uznamy, że umiejętności komunikacyjne możemy przypisać osobom i istotom, które nie porozumiewają się jedynie za pośrednictwem tego, co uznajemy za ludzką mowę czy pismo, ale za pomocą ruchu, rytmu, fal dźwiękowych, dotyku, spojrzenia, pauzy, ciszy, gestykulacji, a nawet za pośrednictwem skomplikowanych interakcji z technologią, świat stanie się bardziej przyjazny i otwarty. Taka sztukę będzie pokazywana.
Swoje alternatywne motorycznie, neuroatypowe instalacje, spektakle, performanse, koncerty zaprezentują:
- Karolina Wiktor – artystka sztuk wizualnych,
- Filip Pawlak, performer, tancerz, kurator komentujący swą wieloletnią pracę z Rafałem Urbackim,
- grupa Nowolipie, która dzięki swym akcjom, rzeźbom, instalacjom zdobyła uznanie w Polsce i na świecie,
- Chris Pavia, wybitny brytyjski tancerz i choreograf z zespołem Downa,
- Diana Niepce, portugalska tancerka i performerka, która jest obecnie jedną z najciekawszych artystek rozwijających język tańca.
Odbywać się będą wydarzenia odpowiadające na potrzeby osób ze spektrum autyzmu, warsztaty poprowadzą również Krzysztof Globisz (aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie), Tatiana Cholewa - tancerka, Dorota Kotas, pisarka nagrodzona Gdyńską Nagrodą Literacką, Urszula Wojtkowiak, która poprowadzi warsztaty dla osób z chorobą Parkinsona, Paulina Nowak, która stworzy chór, gdzie solistami będą osoby z demencją i chorobą Alzheimera.
Dzięki współpracy z Akademią Teatralną przeprowadzony zostanie szereg działań inkluzywnych, w których studenci aktorstwa, reżyserii i wiedzy o teatrze spotkają się na wspólnych zajęciach, warsztatach z aktorami i twórcami z niepełnosprawnościami. Wspólnie wypracowywane będą inkuzywne techniki aktorskie i szerzej teatralne. Wydana zostanie antologia Nowych tekstów dla teatru, pisanych przez i z osobami z niepełnosprawnościami. Dwuletni program zakończy się konferencją przygotowaną przez Akademię Teatralną i Centrum Sztuki Włączającej / T21, podczas której partnerzy podzielą się swoimi doświadczeniami na polu dostępności.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz