Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie dla noworodka z ciężką zamartwicą

19.04.2024
Autor: Magdalena

Dzień dobry,

syn urodził się 14.09.2023 roku z ciężką zamartwicą. Zaraz po urodzeniu został przewieziony do innego szpitala na oddział intensywnej terapii, gdzie spędził prawie trzy tygodnie. Obecnie jest pod opieką neurologa, kardiologa, okulisty, laryngologa oraz neonatologa. Syn dostał orzeczenie o niepełnosprawności z punktem 8 ale przy punkcie 7 jest dopisek, że "nie wymaga". Po moim urlopie macierzyńskim, który mam do 11.09 chciałam się starać o świadczenie pielęgnacyjne ze względu na to, że syn wymaga stałej rehabilitacji oraz regularnych ćwiczeń w domu. Czy mogę się odwołać od decyzji? Jak muszę uzasadnić swoje odwołanie, aby był spełniony punkt 7? Kwestia dotyczy 5-cio miesięcznego dziecka, więc wiadomo, że nawet zdrowe maleństwo wymaga stałej opieki.

Szanowna Pani,

kwestia orzeczenia o niepełnosprawności w tym pkt 7 wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - Organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności niezwłocznie, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art.  47710 §  1.  Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.

Polecam artykuł z naszego portalu: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1403347

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas