Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Różnorodna firma to miejsce, gdzie chce się pracować – o inkluzywności w Wedlu

01.08.2023
Autor: inf. prasowa, fot. materiały marketingowe
wedel_grafika_webinar_CV

Firma Wedel dba o to, aby każdy pracownik czuł się w niej mile widziany i równie ważny. U podstaw tego podejścia leży inkluzywność i przeciwdziałanie wykluczeniu grup szczególnie na nie narażonych, w tym osób z niepełnosprawnościami (w skrócie OzN). Z myślą o nich Wedel realizuje program „CzekoSprawni”, w ramach którego edukuje i zwiększa zatrudnienie OzN w organizacji.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie firmy Wedel „Różnorodność i włączanie w organizacjach oczami pracowników i kandydatów do pracy”, co druga aplikująca na stanowisko osoba zwraca uwagę na różnorodne i otwarte środowisko1. Czym jest ono dla pracowników? Dla co piątej osoby jest to rekrutowanie kandydatów o różnym stopniu sprawności. Przykładem przedsiębiorstwa, która podejmuje takie działania jest firma Wedel, posiadająca różnorodność w swoim DNA.

Program „CzekoSprawni” impulsem do pozytywnej zmiany

„CzekoSprawni” to program mający na celu zwrócenie uwagi na kwestię zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz realne zwiększenie liczby OzN w organizacji. Stanowi on element długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju Wedla, której przyświeca hasło „Z przyjemnością dla przyszłości”. W jej ramach firma realizuje swoje zobowiązania jako odpowiedzialny producent i sąsiad, ale także włączający pracodawca.

U podstaw programu leży jeden z fundamentalnych atrybutów marki jako pracodawcy – różnorodność, stanowiąca jej unikalną wartość. W ciągu zaledwie 1,5 roku w ramach inicjatywy, zatrudnienie OzN w Wedlu wzrosło z blisko 1% do ponad 4%, a przed końcem 2023 r. do firmy dołączą kolejni pracownicy. Zatrudniani są na różnych stanowiskach, w kilku działach. Systematycznie odbywają się również szkolenia załogi wszystkich szczebli oraz nowych osób w organizacji w zakresie komunikacji włączającej i savoir-vivre'u w pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Proces zatrudnienia zaplanowany od A do Z

- W Wedlu cały proces zaczęliśmy od obserwacji firmy przez pryzmat naszych pracowników z niepełnosprawnościami oraz ich bezpośrednich przełożonych, którzy na podstawie własnego doświadczenia wskazywali na obszary wymagające zmian, a dzięki swojej wiedzy edukowali współpracowników. Dzięki temu mogliśmy wyciągnąć wnioski do kolejnych etapów rozwoju programu – tłumaczy Marta Marciniuk, Specjalistka Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami w firmie Wedel.

Podstawowym zadaniem było dostosowanie firmy do kompleksowego zatrudniania osób z niepełnosprawnościami – zarówno pod względem procesów, jak i racjonalnych, możliwych do wdrożenia usprawnień architektonicznych. Jak pokazuje raport Wedla2, nie wszystkie polskie przedsiębiorstwa są odpowiednio zaadaptowane do potrzeb OzN. Tylko 24% badanych zauważa, że architektura budynku ich firmy jest przystosowana, natomiast 12% wśród form przygotowania miejsca pracy do OzN wymienia działania szkoleniowe i edukacyjne dla pracowników poświęcone tej grupie. Z kolei 11% pracowników zauważa, że ogłoszenia rekrutacyjne wspominają o OzN, a procesy wewnętrzne, takie jak onboarding czy działania rozwojowe są dopasowane do ich potrzeb.

- Wedel to otwarta firma, w której pracują pełni pasji i zaangażowania ludzie. Wspólnie tworzymy środowisko, w którym każdy pracownik może w pełni wykorzystać swój potencjał, czując się doceniony i wspierany. Kandydaci doceniają szereg benefitów, które oferujemy oraz usprawnienia, które sprawiają, że może pracować u nas każdy, bez względu na stopień sprawności. Jesteśmy też otwarci na formę telepracy, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. To z pewnością szansa na podjęcie pracy dla osób z ograniczoną mobilnością, z niepełnosprawnością ruchową, dla których wykonywanie obowiązków nawet w pełni przystosowanym biurze byłoby niemożliwe ze względu na ich stan zdrowia – dodaje Marta Marciniuk z firmy Wedel.

Wedel przygotował wskazówki dla kandydatów i kandydatek, by zwiększyć ich szanse na zatrudnienie

Firmy są coraz bardziej świadome potrzeby otwierania się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Aby zaktywizować OzN i ułatwić im wejście na rynek pracy, Wedel przygotował cykl materiałów wideo ze wskazówkami, które mają wesprzeć kandydatów/-ki w tym procesie. W rozbudowanej zakładce „Kariera” na stronie www.wedel.pl oraz na firmowym kanale na platformie YouTube można znaleźć serię filmów, będących kontynuacją działań Wedla w ramach programu „CzekoSprawni”. Cennych porad udzielają ekspertki z firmy Wedel oraz Fundacji Aktywizacja.

“CzekoSprawni” okiem uczestników programu

Program „CzekoSprawni” działa w firmie już na tyle długo, że zyskał swoich ambasadorów, dla których zatrudnienie się w firmie było bodźcem do rozwoju kariery. Opowiadają o korzyściach płynących z tej inicjatywy i zachęcają kolejne osoby do aplikowania do firmy Wedel.

- Program „CzekoSprawni” pozwolił mi na kontynuowanie życia bez granic – zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Praca w Wedlu daje mi wolność, jaką czuje ptak szybujący po niebie. Jest dla mnie źródłem rozwoju osobistego oraz zawodowego. Na co dzień nie tylko daję wsparcie działowi marketingu w realizacji różnych zadań, ale też wnoszę inne spojrzenie na wyzwania działu. Dodatkową korzyścią jest to, że pracuję z ludźmi, którzy tworzą fantastyczną atmosferę w pracy – opowiada Teresa Dorzynkiewicz, Asystentka Działu Marketingu w firmie Wedel.

- Program dał mi możliwość zatrudnienia w dużej, rozpoznawalnej firmie, o ustabilizowanej pozycji na rynku, gwarantując ciągłość zatrudnienia. Ważnym aspektem jest też rozwój. Tymczasem ja w zamian wnoszę do organizacji moją wiedzę i umiejętności. Dzięki „CzekoSprawnym” otrzymałam szansę pracy na bardzo dobrych warunkach, z kolei organizacja zyskała pracownika o wysokich kwalifikacjach oraz dobrym wykształceniu i z wieloletnim doświadczeniem zawodowym – mówi Joanna Kopicka, Asystentka Badań i Rozwoju.

Wedel wskazuje, że zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami przyniosło firmie wiele korzyści. Dostosowanie wewnętrznych procedur do potrzeb OzN zapewniło całej organizacji adekwatne przygotowanie do współpracy. Zespoły – składające się z pracowników o różnych kompetencjach i doświadczeniu – są bardziej kreatywne i efektywne. Dzięki temu firma jest różnorodna i włączająca. Chcesz znaleźć lub zmienić pracę? Napisz do nas na adres: rekrutacja@wedel.pl w tytule wiadomości wpisując “CzekoSprawni”, a w treści informację, jakiej pracy poszukujesz. Być może czekamy właśnie na Ciebie, więc nie zwlekaj, tylko działaj!


1Raport LOTTE Wedel „Różnorodność i włączanie w organizacjach oczami pracowników i kandydatów do pracy”, czerwiec 2023. Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Link do raportu: https://wedel.prowly.com/250748-roznorodnosc-w-organizacji-co-drugi-badany-zwroci-na-nia-uwage-wybierajac-miejsce-pracy

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas