Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez wyręczania

31.10.2007
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: Dodatek Praca 06/2007

logo Dodatku Praca- Nasz pierwszy niepełnosprawny pracownik? To była pani Teresa. Pojawiła się jakieś 10 lat temu, kiedy szukaliśmy kasjerki. Poruszała się o kulach. Najpierw pogadałyśmy od serca, potem pomogłam jej uzyskać rentę, a na koniec zatrudniłam. Pracuje w FOTA S.A. do dzisiaj.

Historia gdyńskiej firmy FOTA S.A. sięga początku lat 70. Bogdan Fota nie przypuszczał wtedy, że w ciągu 23 lat jego warsztat samochodowy rozrośnie się do... spółki giełdowej.

FOTA S.A. jest czołowym polskim dystrybutorem części zamiennych do pojazdów osobowych i ciężarowych. Współpracuje z ok. 200 światowymi producentami, oferuje własne części marki KAGER, ma sieć dystrybucji z centrum logistycznym w Łodzi (powierzchnia - 20 tys. mkw.), 8 magazynów regionalnych i 97 oddziałów, największą w kraju sieć niezależnych warsztatów oraz trzy spółki: na Ukrainie, Węgrzech i w Czechach.

- W FOTA SA. pracuje ponad 900 osób, w tym ok. 60 niepełnosprawnych z różnymi rodzajami niepełnosprawności, także intelektualną - mówi Bożena Kuchta, dyrektor ds. personalnych. Zarządza kadrami FOTA S.A. od 12 lat. Przyjmując pracownika, analizuje jego wiedzę i kwalifikacje, ale też usposobienie i sytuację osobistą.

- Po 30 latach w zawodzie rzadko popełniam błędy - mówi Bożena Kuchta. - Jeśli ktoś nie radzi sobie, staram się pomóc mu znaleźć inne zajęcie.

O empatycznym podejściu do pracowników mogła przekonać się m.in. Katarzyna Wołodkiewicz, archiwizująca dokumentację handlową. Choruje na cukrzycę insulinozależną.

- Powikłaniem choroby jest uszkodzenie nerwów obwodowych w kończynach dolnych, dlatego często pracuję z nogami ułożonymi na stołku albo rozkładam poduszki i sadowię się na podłodze - opowiada.

- Kiedy lekarz zalecił mi bardzo drogie leki, nierefundowane przez NFZ, dostałam od firmy bezzwrotną zapomogę.

- FOTA S.A. oferuje bogate wsparcie socjalne - mówi Bożena Kuchta. - Od pomocy finansowej i wyjazdów turystycznych, po bilety do kina, na basen czy lekcje tańca
z... tańcem brzucha włącznie.


Fot. P. Stanisławski

Pracę w FOTA S.A. chwali też Paweł Mazurek, informatyk i specjalista od zarządzania zasobami ludzkimi, zatrudniony jako referent ds. zakupów, który choruje na dziecięce porażanie mózgowe i porusza się o kulach.

- W czerwcu ub.r. obroniłem się i zacząłem szukać zajęcia. O wakatach w FOTA S.A. dowiedziałem się w grudniu. W ciągu jednego dnia zadzwoniłem, przyjechałem, porozmawiałem i zostałem przyjęty.

Właściciel firmy dał Bożenie Kuchcie wolną rękę w kompletowaniu zespołu.

- Nie prowadzimy specjalnej polityki zatrudnienia - mówi pani Bożena. - Nie ogłaszamy naboru „tylko dla sprawnych" czy „tylko dla niepełnosprawnych ". Moim celem jest, aby w każdym oddziale był co najmniej jeden niepełnosprawny pracownik - a raczej mniej sprawny pracownik. Sądzę, że tkwi w nich ogromny potencjał i chęć do pracy. Odkryjemy go pod warunkiem, że nie będziemy tych ludzi wyręczali ani trzymali pod kloszem, ale racjonalnie im pomagali.

*****

Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja - Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas