Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie od pracy na rehabilitację a odbieranie wolnego

21.01.2016
Autor: Janina

Od 2.11 do 15.11 przebywałam na turnusie rehabilitacyjnym. 10.11 pracodawca zarządził odebranie wolnego dnia za święto. Kadrowa uważa, że nie mogę odebrać tego dnia w innym terminie. Ponadto zwolnienie od pracy na czas rehabilitacji traktowane jest jak zwolnienie lekarskie – w liście obecności zaznaczono, że jest to urlop rehabilitacyjny, ale wliczono w niego także soboty i niedziele, chociaż w te dni nie pracuję. Rehabilitacja trwała 2 tyg., a więc – uwzględniając święto nie było mnie w pracy 9 dni roboczych. Czy słusznie?

Szanowna Pani,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Podstawą wypłaty wynagrodzenia – obliczanego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – za czas zwolnienia, jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu. Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekraczać 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Zatem zwolnienie na turnus dotyczy dni roboczych, a więc, jak słusznie Pani zauważyła, jest to 9 dni roboczych.

Pracodawca dzień wolny od pracy z tytułu święta przypadającego w sobotę powinien wyznaczyć każdemu pracownikowi, który świadczy pracę od poniedziałku do piątku. Tak więc dzień wolny od pracy z tytułu święta przypadającego w sobotę powinien otrzymać również pracownik, który w np. w dniu 15 sierpnia 2015 r. przebywa np. na zwolnieniu lekarskim czy urlopie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas