Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenia i ulgi w podatkach

12.01.2015
Autor: fel=x

PYTANIE

Mieszkam na wsi, mam już 70 lat, niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym narządów ruchu, serce itp., jak to w tym wieku. Mogę poruszać się, przejść 50 mb, także muszę jeździć samochodem do sklepu, lekarza, na zabiegi 10 km do miasta. Kupiłem sobie używany samochód, czy mogę jakoś to wszystko odliczyć? Do tej pory nie korzystałem z żadnych odliczeń. Jeszcze jedno - nigdzie nie mogę znaleźć, czy są dla takich osób jakieś ulgi podatkowe, w podatku od nieruchomości i gruntowym, choć mieszkam na wsi, ale nie jestem rolnikiem (za mała działka) i przez to płacę podatki większe, jak rolnik od kilku hektarów.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać odliczeń podatkowych, tj. ulgi rehabilitacyjnej w ramach rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się poniesione na m.in. adaptację i wyposażenie mieszkań i budynków, zakup leków czy udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Osoby z niepełnosprawnością mogą także odliczać wydatki za używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby z niepełnosprawnością, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Jest to odliczenie ryczałtowe, zatem nie trzeba przedstawiać faktur za paliwo.

Natomiast od 1 stycznia 2011 r. na żądanie urzędu skarbowego należy okazać dokument, potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Wyjazdy turystyczno-rekreacyjne, przejazdy do pracy lub szkoły nie są zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi, nawet jeśli faktycznie wpływają na zdrowie osoby z niepełnosprawnością.

Informacje nt. ulgi rehabilitacyjnej można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów (plik PDF, 698,78 KB).

Informacje na temat podatków lokalnych i ewentualnych ulg może Pan uzyskać w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas