Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czas pracy

14.11.2014
Autor: barbara

PYTANIE

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie. Od dwóch lat jestem osobą niepełnosprawną (niepełnosprawność istnieje od urodzenia - stopień ustalony w 2012). Mam umiarkowany stopień niepałnosprawności i co z tego wynika, pracuje 7 godzin. Stopień niepełnosprawności miałam orzeczony do 31 pażdziernika. 30 dni przed upływem ważności orzeczenia (taki jest najwcześniejszy termin), tj. 1 października wysłałam dokumenty o ponowne wydanie orzeczenia. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam odpowiedzi. A teraz pytanie: jaki czas pracy obowiązuje mnie od 1 listopada do czasu wydania orzeczenia? Dodam, iż choruję na chorobę genetyczną kości rąk postępującą. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Będąc w centrum pomocy rodzinie, w dziale dla osób niepełnosprawnych, każda z pań twierdziła inaczej. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam i z góry dziękuję. Barbara

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Zgodnie z wyjaśnieniami Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w przypadku, gdy orzeczenie wydane na czas określony wygasło, a osoba z niepełnosprawnością nie przedłożyła nowego orzeczenia, należy ją traktować jak osobę pełnosprawną do czasu przedłożenia nowego orzeczenia.

Jeśli brak ciągłości orzeczenia o niepełnosprawności wynika z długotrwałego postępowania, np. drogi odwoławczej, po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia nie ma przeszkód prawnych do dokonania stosownych korekt oraz  korzystania przez osobę z niepełnosprawnością z uprawnień pracowniczych, zależnych od stopnia niepełnosprawności.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas