Godziny nadliczbowe w delegacji
Dzień dobry,
w 2019 roku rozpoczęłam pracę Export Managera, która wiążę się z częstymi wyjazdami służbowymi zagraniczynymi. Po kilku miesiącach pracy zostałam zdjagnozowana ze złośliwym rakiem piersi, przeszłam leczenie i kilka operacji do końca 2019 roku. Obecnie posiadam orzeczenie o niepełnosprości w stopniu znacznym i pracuję w 7 h wymiarze godzin. Gdy jestem w delegacji na targach wystawienniczych, które zazwyczaj trwają od godziny 8 do 17-18, zależy od targów. Czy mogę prosić pracodawcę o wypłacenie mi kompensaty za każdą godzinę po godzinie 15 ? Czyli po przepracowanych 7 h? Zdarza się często, że dni targowe są również w sobotę i niedzielę. W firmie powiedziano mi, że nie mam płaconych nadgodzin za pracę w weekendy, ale mogę odebrać dzień wolny (jednak te weekendowe dni też są ponad mój 7 h wymiar pracy). Kieruję więc dwa pytania: Czy w dni targowe w delegacji po przekroczeniu siódmej godziny pracy należy mi się od firmy rozliczenie za nadgodziny, jak również w weekendy?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
- Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Ustawodawca wprowadzając powyższe przepisy, nakazuje pracodawcy aby pilnował aby czas pracy pracownika z orzeczeniem (umiarkowany lub znaczny stopień) w każdym tygodniu nie przekroczył 35 godzin, a w ciągu dnia 7 godzin. Inaczej jest w przypadku pracownika pełnosprawnego lub nie korzystającego z uprawnień wynikających z orzeczenia, do którego stosujemy zasadę zawartą w przepisie art. 129 § 1 Kodeksu Pracy zgodnie z którym czas pracy nie może przekroczyć „przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.”
W celu uzyskania interpretacji prawnej przez odpowiedni organ, można złożyć stosowne zapytanie do Państwowej Inspekcji Pracy.
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik