Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MOPS odmawia mi opiekunki

05.04.2023
Autor: Marika

Witam,

mam taki problem. Znajomy 72 lata wraz z żoną opiekują sie niepełnosprawnym synem (50 lat).Teraz jego żona dostała udaru i jest leżąca. MOPS odmawia mu opiekunki, gdyż on jest w stanie opiekowac sie obojgiem. Czy to jest zgodne z prawem?

Szanowna Pani,

            Nie wiem w jakim trybie zwrócono się do MOPS o objęcie osoby wsparciem.  Jeżeli MOPS odpowiedział pismem lub decyzją odmawiającą wsparcia, to mamy możliwość reakcji na stanowisko MOPS. W przypadku decyzji, jest możliwość odwołania się.

            Z uwagi na powyższe zapraszam do kontaktu telefonicznego ze mną. Proszę wtedy przygotować pismo z MOPS aby mi przedstawić co jest tam napisane. To pomoże ustalić co robić dalej w sprawie. Jeżeli wszystko załatwiano ustnie to przekaże mi Pani informacje w tym zakresie.

Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać o sprawie, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

Ponadto przedstawiam  w załączeniu wzór pisma jakie zalecam kierować do MOPS, gdy potrzebne jest wsparcie: 

W załączeniu przedstawiam moją sytuację. Jest mi bardzo trudno z uwagi na ……………………………... (opisać dokładnie sytuację)

Zgodnie z art. 2 ust. 1  ustawy o pomocy społecznej Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej:

1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.

4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Z przedstawionych przeze mnie informacji wynika wprost, iż mam trudną sytuację życiową, której sama nie jestem w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Z uwagi na powyższe składam oficjalnie niniejszy wniosek o rozpatrzenie przez Organ mojej sytuacji i orzeczenie wobec mojego gospodarstwa domowego adekwatnej dla moich potrzeb pomocy.

    Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas