Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wsparcie remontujących

04.01.2023
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels
Źródło: Integracja 6/2022
dziewczyna stoi przy windzie i wciska guzik windy

Dzięki pożyczkom z Funduszu Dostępności można finansować przeprowadzanie inwestycji typu instalacja wind czy budowa podjazdu – słowem: wszystko, co służy w danym budynku likwidacji barier architektonicznych. Oprócz konkretnych zmian na dostępność danej przestrzeni wpływają też mniej oczywiste elementy, jak: rodzaj i jakość nawierzchni, drzwi wejściowe, a nawet kolor ścian. Tak szeroko rozumiana dostępność ma swoje odzwierciedlenie w polityce Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), udzielającego pożyczek w ramach Funduszu Dostępności.

Dla szpitala i Domu kultury

– Zakres prac budowlanych i/lub zakup wyposażenia, które kwalifikowałyby się do sfinansowania z pożyczki z Funduszu Dostępności, można wyodrębnić z większej inwestycji prowadzonej w swoim budynku przez podmiot uprawniony – tłumaczy Anna Klepacz z Biura Finansowania Inwestycji w Departamencie Programów Europejskich BGK. – I tak np., jeżeli szpital prowadzi remont jednego lub kilku oddziałów i np. ciągi komunikacyjne, stolarka okienna, wyposażenie łazienek nie spełniają wymogów Standardów dostępności dla polityki spójności na lata 2014–2020, a po przeprowadzonej modernizacji wymogi standardów spełni, to taki zakres prac może finansowo wyodrębnić z ogólnego remontu i złożyć wniosek o udzielenie pożyczki z Funduszu Dostępności – wskazuje ekspertka z BGK.

W domu kultury, w którym przeprowadzana była kompleksowa modernizacja budynku wraz z jego otoczeniem, BGK zaproponował, aby część prac wyodrębnić z finansowania kredytem inwestycyjnym na sfinansowanie pożyczką z Funduszu Dostępności – i tym sposobem remont dachu, elewacji, holu prowadzącego do łazienek – prawie cały zakres prac w działającej w ośrodku sali kinowej zostały sfinansowane przez kredyt inwestycyjny, a budowa windy zewnętrznej z poziomu terenu do poziomu ostatniego piętra, podnośniki i podjazdy dla osób z niepełnosprawnością, wymiana stolarki okiennej w częściach wspólnych (oczywiście spełniających wymogi standardów dostępności) oraz prace w sali kinowej dostosowujące ją do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami – będą finansowane z pożyczki z Funduszu Dostępności.

Jak to wygląda technicznie?

– Warto podkreślić, że dzięki takim rozwiązaniom inwestor część prac finansuje na preferencyjnych warunkach, czyli zachowując prawo do umorzenia części kapitału pożyczki po zakończeniu realizacji projektu oraz do dłuższych niż proponowane w bankach komercyjnych okresów kredytowania czy okresów karencji w spłacie kapitału oraz niskiego oprocentowania (0,15 proc. w skali roku) – zgodnie z Zasadami naboru wniosków pożyczki z Funduszu Dostępności. Weryfikacja odbywa się standardowo, wyodrębnienie prac do sfinansowania naszym instrumentem, które są częścią większej inwestycji, nie stanowi dla banku utrudnienia w badaniu merytorycznym wniosku inwestora, nie wpływa też na wydłużenie procesu oceny – zaznacza Anna Klepacz.  

Powstaje pytanie, jakie konkretnie prace można sfinansować z Funduszu Dostępności. Czy może to być np. wymiana okien lub nawierzchni?

– Zakres prac, które możemy sfinansować pożyczką z Funduszu Dostępności, jest szczegółowo opisany w ostatnim rozdziale Standardów dostępności dla polityki spójności na lata 2014–2020, w tym również wymogi względem nawierzchni ciągów komunikacyjnych czy okien właśnie. I tak okna muszą być otwierane za pomocą jednej ręki dzięki klamce w postaci dźwigni i znajdować się na wysokości 85–120 cm nad poziomem podłogi. Parapety okienne w budynkach mieszkalnych muszą być umieszczone nie wyżej niż 85 cm nad poziomem podłogi – wyjaśnia Anna Klepacz.

Takie zmiany mogą być też częścią przeprowadzanej w budynkach termomodernizacji.

– Jeżeli podmiot uprawniony planuje termomodernizację, której elementem jest wymiana okien w częściach wspólnych budynku, to jeżeli obecna stolarka okienna nie spełnia wymogów standardów dostępności, a po modernizacji standardy spełni, to pożyczka z Funduszu Dostępności i jej perfekcyjne warunki mają tu zastosowanie – podkreśla ekspertka banku.

Projektowanie uniwersalne  

Co ważne, Bank Gospodarstwa Krajowego nie ma ograniczeń we współfinansowaniu szerszego zakresu prac remontowych, jeżeli część z nich jest finansowana przez pożyczkę z Funduszu Dostępności. Może to być zarówno wkład własny inwestora, pożyczka bądź dotacja ze środków unijnych, środki celowe od organizatora Inwestora (jak np. z Ministerstwa Zdrowia dla szpitala), kredyt w banku komercyjnym, kredyt przetargowy (jeżeli inwestorem jest jednostka samorządu terytorialnego), a tym bardziej łączenie finansowania w ramach możliwości wsparcia procesu inwestycyjnego w samym BGK.

– Warto podkreślić, że współfinansowanie inwestycji w ramach jednej współpracy z naszym bankiem jest gwarantem najlepszych parametrów oraz skoordynowanego procesu udzielenia finansowania, co skutkuje oszczędnością nie tylko pieniędzy, ale również czasu – zaznacza ekspertka BGK.

Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego kieruje się w swojej polityce uniwersalnym podejściem do dostępności i rozumie ją w duchu projektowania uniwersalnego, gdzie nie chodzi tylko o wprowadzanie rozwiązań takich jak windy czy podnośniki, ale o tworzenie przestrzeni, z których komfortowo będą korzystać osoby z różnymi potrzebami i o różnym stopniu sprawności.

– Zależy nam na tym, żeby spróbować poszerzyć wiedzę potencjalnych wnioskodawców o informację, że nie muszą prowadzić jedynie inwestycji poprawiającej dostępność budynku, ale że takie działanie może być częścią szerszego remontu – podkreśla Anna Klepacz.


Kto może skorzystać?

Niskie koszty pożyczki sprawiają, że Fundusz Dostępności jest bez wątpienia atrakcyjną formą pozyskiwania środków na likwidację barier architektonicznych. I to taką, z której mogą korzystać bardzo różne podmioty: 

  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
  • podmioty w ramach administracji rządowej, m.in. państwowe osoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;
  • spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;
  • inne niewymienione powyżej jednostki sektora finansów publicznych, posiadające osobowość prawną;
  • podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;
  • instytucje kultury;
  • spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.

Artykuł pochodzi z numeru 6/2022 magazynu „Integracja”.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas