Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Migamy Mickiewicza”, spektakl z udziałem osób niesłyszących

09.12.2022
Autor: inf.prasowa
kobieta i mężczyzna rozmawiają migając

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” serdecznie zaprasza na niezwykły spektakl, pn. „Migamy Mickiewicza” z udziałem osób niesłyszących, zainspirowany zbiorem „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wstęp wolny.

„Ballady i romanse”

„Migamy Mickiewicza” to projekt edukacyjno-kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Ballady i romanse”, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Zarządu Województwa Podlaskiego.

Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 21 i 22 grudnia o godz. 18:00 na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek, przy ul. Kalinowskiego 1.

W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów teatru formy, teatru cieni, śpiewu migowego, ruchu i improwizacji tańca, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły spektakl, którego inspiracją jest zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dla osób niesłyszących to przestrzeń na alternatywne doświadczenie twórczości tego wybitnego polskiego poety oraz  upamiętnienie i utrwalenia w ich świadomości pierwszego wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę tego wydarzenia.

Gesty i emocje

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, wyobraźni, emocji. Będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrem cieni, językiem gestu, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym. Będzie to metaforyczna opowieść o miłości, tęsknocie, zdradzie i zemście, w której nie brak będzie zjawisk nadprzyrodzonych, ale też przyprawiona dawką humoru.

Spektakl przygotowywany w ten sposób, operując językiem gestu nie wymagającym tłumaczenia będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nieznających języka migowego. Bedzie to teatr wizualny, plastyczny, dążący do przełamywania barier językowych, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Łukasz Prokopowicz i Marcin Mickiewicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas