Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybierz Człowieka bez barier 2014!

10.11.2014
Autor: Redakcja

Kapituła wybrała 15 półfinalistów tegorocznej, XII już edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Na podstawie głosów Czytelników naszego portalu wybranemu kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności. Zapraszamy do głosowania!

Głosować można do 25 listopada br. Kandydatów prezentujemy w kolejności alfabetycznej (według nazwisk). Aby oddać głos, trzeba podać swój adres e-mail i kliknąć link w wysłanej na ten adres wiadomości.

UWAGA! Głosowanie zakończone. Głosy oddane po północy z 25 na 26 listopada 2014 r. nie będą już brane pod uwagę. Dziękujemy za udział w głosowaniu. Zapraszamy za rok!

 

 

 

 


Zdjęcie portretowe Jana Chodzińskiego

Jan Chodziński

65 lat, wykształcenie wyższe (Akademia Rolnicza w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), miejsce zamieszkania: Węgrzce, rodzaj niepełnosprawności: stwardnienie rozsiane (SM).

Urodził się w rodzinie chłopskiej. Ukończył Akademię Rolniczą w Krakowie, studia podyplomowe „Zarządzanie i marketing” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Na stałe osiadł we wsi Węgrzce koło Krakowa, pracując w strukturach powiatowych i wojewódzkich kółkach rolniczych. Następnie był kierownikiem stacji hodowli roślin w Hodowli Buraka Pastewnego w Krakowie.

Przez ponad 30 lat działał w Związku Młodzieży Wiejskiej i Ludowych Zespołach Sportowych. Współtworzył, sponsorował i przez dwa lata był prezesem piłkarskiego klubu sportowego Towarzystwo Sportowe Węgrzce. Chcąc zapomnieć o SM, zaczął pisać pamiętniki i utwory literackie. W 2009 r. napisał książkę „Legendy i słowa z pięknego Bałtowa”. W 2012 r. ukończył kolejne książki: „Rzemieślnicy” i „Bałtowska kultura i odcisk dinozaura”. W 2012 r. napisał utwór sceniczny „Małopolskie jasełka”, którego premiera odbyła się 12 stycznia 2013 r. Laureat III nagrody w konkursie poetyckim, organizowanym w 2010 r. przez Kurię Metropolitalną w Krakowie.


Adam Feliks Czeladzki siedzi za sterami szybowca

Adam Feliks Czeladzki

48 lat, wykształcenie wyższe, miejsce zamieszkania: Warszawa, rodzaj niepełnosprawności: paraplegia po urazie rdzenia kręgowego.

Ukończył studia na Wydziale Techniki Leśnej SGGW. W 1984 r. został kartingowym mistrzem Polski kat. młodzieżowej, a rok później kategorii popularnej. W 1995 r. rozpoczął swoją karierę lotniczą, początkowo na motolotniach, potem na szybowcach i samolotach. W 2009 r. uległ wypadkowi podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w Grudziądzu, złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Dokładnie rok później, w sierpniu 2010 r., jako pilot z niepełnosprawnością wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski na tym samym lotnisku, na którym się rozbił.

W styczniu 2012 r. w RPA wykonał samodzielnie, jako pilot z niepełnosprawnością, przelot zamknięty po pasie trójkąta o długości 1028,6 km. Został za ten wyczyn wyróżniony dyplomem Międzynarodowej Federacji Lotniczej  FAI. Od 2013 r. jest członkiem narodowej reprezentacji Polski w szybownictwie.  W 2013 r. był członkiem reprezentacji narodowej na Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Ostrawie, gdzie zajął 8. miejsce. Jest jedynym latającym na zawodach pilotem z niepełnosprawnością. Szkoli innych pilotów z niepełnosprawnością.


Zdjęcie uśmiechniętej twarzy Magdaleny Dydyszko

Magdalena Dydyszko

32 lata, wykształcenie wyższe (magister politologii), miejsce zamieszkania: Gliwice, rodzaj niepełnosprawności: dysplazja stawów biodrowych i szpotawość.

Liczne operacje pozwoliły jej poruszać się o własnych siłach. W liceum dzięki dobrym wynikom w nauce została włączona do programu wymiany międzyszkolnej. Dzięki temu zwiedziła Niemcy, Holandię, Węgry. Podczas studiów została delegowana do Stanów Zjednoczonych na międzynarodową konferencję, jako jedna z czworga studentów z Polski.

Z wykształcenia jest magistrem politologii. Obecnie pracuje w Departamencie Praw Pasażerów Urzędu Transportu Kolejowego, miejscu, które promuje integrację oraz szanse awansu zawodowego osób  z niepełnosprawnościami. Angażuje się w liczne kampanie i akcje: Dzień Pasażera, akcja edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych „Bezpieczny przejazd”, „Zatrzymaj się i żyj!”, Kolejowe ABC i Dzień Podróżującego Konsumenta.


Agnieszka Filipkowska na wózku elektrycznym w parku, na ławce obok niej leży pies asystujący

Agnieszka Filipkowska

34 lata, wykształcenie wyższe, miejsce zamieszkania: Gliwice, rodzaj niepełnosprawności: rdzeniowy zanik mięśni, którego skutkiem jest niedowład nóg i znaczny rąk.

Porusza się na wózku inwalidzkim (choruje na rdzeniowy zanik mięśni). Nigdy nie była jednak objęta nauczaniem indywidualnym – jej rodzice uważali, że żadne bariery nie mogą stać na drodze do normalności. W liceum, do którego chodziła, po dwóch latach zainstalowano windę. Ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Opolskim i zrobiła studia podyplomowe z translatoryki. Niedawno na Uniwersytecie Śląskim zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych z językoznawstwa.

Za realizację i prowadzenie swojego autorskiego projektu warsztatów „Sprawna szkoła” została uhonorowana tytułem Diana 2014 – kobieta roku Gliwic. Kocha podróżować i zwiedzać. Trzykrotnie była w Azji na kuracji komórkami macierzystymi. Jest autorką poczytnego bloga www.agafilka.blox.pl, który dwa lata temu zajął 5. miejsce w konkursie na Bloga Roku.


Krzysztof Grablewski z żoną i z dzieckiem

Krzysztof Grablewski

30 lat, wykształcenie wyższe, miejsce zamieszkania: Elbląg, rodzaj niepełnosprawności: wirusowe zapalenie wątroby typu B, hipercholesterolemia.

Pełen humoru i optymizmu człowiek, zaangażowany w pracę na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Specjalista w zakresie funkcjonowania organizacji pozarządowych, tworzenia i zarządzania projektami, aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością. Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz The Baltic University w Uppsali. Obecnie doktorant Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Ekonomicznym.

Od 10 lat związany z Elbląską Radą Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych. Jest także doradcą kluczowym Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu. Wiceprezes Fundacji Elbląg, specjalista ds. monitoringu i aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością w Warmińsko-Mazurskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. Działa na rzecz popularyzacji zatrudnienia wspomaganego. Jest członkiem międzynarodowej grupy adaptującej modele zatrudnienia wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, z chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością słuchową. Projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” został zwycięzcą konkursu RegioStars 2013, organizowanego przez Komisję Europejską.


Małgorzata Hałas-Koralewska w stroju reprezentacji Polski, medalem na szyi i dyplomem w ręku

Małgorzata Hałas-Koralewska

27 lat, miejsce zamieszkania: Strzelin, rodzaj niepełnosprawności: chondrodystrofia.

Jest sportowcem z niepełnosprawnością. Od 11 lat trenuje wyciskanie sztangi leżąc. Rywalizuje z osobami z niepełnosprawnością i pełnosprawnymi i odnosi ogromne sukcesy.  Ma 130 cm wzrostu. Obecnie szykuje się do mistrzostw świata w Austrii, które są drogą do spełnienia jej marzeń, a marzy o wygraniu mistrzostw świata osób pełnosprawnych.

Na szczególną uwagę zasługuje zdobyty przez nią w maju 2014 roku rekord Polski, a w tym samym miesiącu – Mistrzostwo Europy, zdobyte w rywalizacji z osobami pełnosprawnymi.


Zdjęcie portretowe Krzysztofa Jankowskiego

Krzysztof Jankowski

24 lata, student, miejsce zamieszkania: Wrocław, rodzaj niepełnosprawności: dziecięce porażenie mózgowe, czterokończynowe, spastyczne.

Od października 2014 r. jest studentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, na studiach II stopnia kierunku Zarządzanie oraz studentem studiów II stopnia na kierunku Finanse i Rachunkowość Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pomysłodawca Projektu Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Za Pomocą Rowerów Integracyjnych. Inicjator i współtwórca pierwszej w Polsce bezpłatnej wypożyczalni handbike’ów we Wrocławiu. Organizator zbiórki publicznej – Wielka Zbiórka na Dobry Cel. Współorganizator Dnia Rowerów Integracyjnych w 2013 i 2014 r. Współtwórca strony www.roweryintegracyjne.pl.

Założyciel i Prezes Fundacji Dobry Cel. Realizator i pomysłodawca projektu „Aktywnością w bariery” – cykl spotkań z młodzieżą niepełnosprawną, w ramach których na własnym przykładzie prezentował możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Wolontariusz miejski podczas Euro 2012 we Wrocławiu. Organizator i uczestnik trampingowej „Podróży bez barier do Indii” w lutym 2014 r. Od 2007 r. zawodnik klubu Start Wrocław. Uczestnik Mistrzostw Autostop Race 2014 z Wrocławia do Walencji.


Anna Kopcińska-Wielgus siedzi za biurkiem, na pierwszym planie bukiet białych róż.

Anna Kopcińska-Wielgus

31 lat, wykształcenie wyższe, miejsce zamieszkania: Kielce, rodzaj niepełnosprawności: mózgowe porażenie dziecięce prawostronne i inne niepełnosprawności sprzężone.

Absolwentka politologii, dziennikarstwa i ekonomii społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Ekonomicznym. Doradca europejski, od 8 lat sekretarz Świętokrzyskiego Konwentu Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów, organizacji parasolowej, wspierającej 30 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Od 4 lat Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Społecznej Feniks. Organizator konferencji, szkoleń, warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Od roku pracuje w Fundacji na rzecz promocji zdrowia „Puls” w Kielcach. Koordynuje projekty, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, przeznaczone dla nauczycieli, uczniów oraz osób bezrobotnych.


Agnieszka Kubicka siedzi z tulipanami na kolanach

Agnieszka Kubicka

33 lata, miejsce zamieszkania: Poznań, rodzaj niepełnosprawności: rdzeniowy zanik mięśni.

Ukończyła Akademię Technik Komputerowych, gdzie nauczyła się projektowania grafiki komputerowej. Zaczęła również pobierać lekcje śpiewu. Zdobyła Grand Prix na jednym z festiwali, gościła w programie „Szansa na sukces”. Śpiewała z takimi gwiazdami, jak Eleni, Michał Bajor, Edyta Geppert, zespół Lombard. Ze swoim śpiewem dotarła do Parlamentu Europejskiego.

Aktualnie działa jako przewodnicząca Studenckiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym w Poznaniu, gdzie organizuje i planuje spotkania. Co roku organizuje turnus rehabilitacyjny oraz charytatywny bal karnawałowy na ponad 80 osób. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnością wychodzą do kina, teatru, cyrku czy muzeów. Agnieszka to „kolorowy promyk nadziei w szarudze codziennego życia”.


Marcin Mikulski na wózku inwalidzkim

Marcin Mikulski

44 lata, miejsce zamieszkania: Katowice, rodzaj niepełnosprawności: porażenie czterokończynowe.

Urodził się  w 1970 r. w Katowicach. Rozpoczął studia na kierunku ekonomicznym. W 1990 r. uległ wypadkowi, w wyniku którego złamał kręgosłup na odcinku szyjnym, co skutkuje porażeniem czterokończynowym. Pracuje jednak od 1994 r.

Od 1997 r. zajmuje się sportem osób z niepełnosprawnością. Był współinicjatorem powstania Śląskiego Klubu Sportowców Niepełnosprawnych, przekształconego w Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych, opiekujące się kadrą narodową rugby na wózkach oraz jedną z pierwszych w Polsce drużyn rugby na wózkach „Sitting Bulls”. Czas wolny wypełnia mu aktywność społeczna. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Aktywne Życie, którego jest prezesem. W 2011 r. został powołany do Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych, gdzie od 2012 r. pełni funkcję przewodniczącego.


Łukasz Moskwa na wózku inwalidzkim, w tle plaża i morze.

Łukasz Moskwa

32 lata, miejsce zamieszkania: Warszawa, rodzaj niepełnosprawności: znaczny stopień niepełnosprawności, porusza się na wózku.

Jest przedsiębiorcą zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością. Jego firma, którą stworzył od podstaw, zajmuje się dystrybucją produktów ekologicznych i naturalnych. Dystrybuuje na terenie Polski produkty spożywcze z upraw kontrolowanych ekologicznie i produkty niespożywcze, renomowanych marek europejskich. Prowadzi również kilka sklepików szkolnych na terenie Warszawy. Konsekwentnie specjalizuje się w zdrowej żywności, promuje zdrowy tryb życia oraz podejmuje działania wymierzone przeciwko złym nawykom żywieniowym. Aktywnie udziela się w Polskim Towarzystwie Chorób Nerwowo-Mięśniowych (Oddział Regionalny Warszawa).

Studiuje prawo w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Trzykrotny laureat etapu regionalnego konkursu „Lodołamacze” na Mazowszu: I miejsce (Pracodawca – Osoba Niepełnosprawna, 2010), I miejsce (Otwarty rynek pracy – za zaangażowanie na rzecz pozytywnego wizerunku rehabilitacji zawodowej i społecznej, 2011), II miejsce (Pracodawca – Osoba Niepełnosprawna, 2012).


Janina Rzeźnik stoi z kwiatami

Janina Rzeźnik

67 lat, wykształcenie wyższe, miejsce zamieszkania: Ostrów Wielkopolski, rodzaj niepełnosprawności: stwardnienie rozsiane (SM).

Ukończyła Wydział Filologiczny na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zawodu jest nauczycielką. W jej rodzinie praca społeczna była codziennością. Z SM walczy od 1973 r., zachorowała będąc matką dwójki małych dzieci i pracując. Stwierdziła, że od SM nie można uciec, ale trzeba je wkomponować w swoje życie i zawrzeć z nim pakt, w którym chory staje się ekspertem w sprawach swojej choroby.

W 2000 r. założyła Ostrowskie Stowarzyszenie Osób Chorych na SM. „Mam SM, ale SM nie ma mnie” – to jej motto. Otrzymała następujące wyróżnienia za swoją działalność: Nagroda Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Człowiek Roku 2005 wśród niepełnosprawnych – plebiscyt Programu Wyzwanie TVP 3 w Poznaniu, Odznaka „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.


Bartłomiej Skrzyński na wózku inwalidzkim, w tle rynek we Wrocławiu

Bartłomiej Skrzyński

35 lat, wykształcenie: wyższe, dziennikarz, miejsce zamieszkania: Wrocław, rodzaj niepełnosprawności: postępujący zanik mięśni.

Wrocławski dziennikarz, aktywista, społecznik. Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Prezes Fundacji W-skersi. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Rocznik ‘79, od urodzenia choruje – a nie cierpi, jak podkreśla – na postępujący zanik mięśni. W 2003 r. wymyślił program i nazwę „W-skersi”, który przez półtora roku, od października 2003, był nadawany w TVP 1. Za swój program otrzymał m.in. w 2003 r. od PFRON statuetkę za „szczególny wkład w promowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych i propagowanie integracji w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych.


Małgorzata Stachel na tle morza

Małgorzata Stachel

38 lat, wykształcenie: wyższe (doktorat), miejsce zamieszkania: Skawina, rodzaj niepełnosprawności: porażenie kończyn dolnych.

Jest osobą z niepełnosprawnością od 13 roku życia, w wyniku powikłań pogrypowych. Ukończyła psychologię, broniąc pracy magisterskiej pod tytułem „Adaptacja do własnej niepełnosprawności u osób z paraplegią”. W 2011 r. ukończyła studia doktoranckie, otrzymując tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Praca naukowa pt. „Niepełnosprawność ruchowa jako sytuacja graniczna w rozwoju osobowym niepełnosprawnej kobiety” otrzymała nagrodę główną w IX edycji „Ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę magisterską lub doktorską, której tematem badawczym jest zjawisko niepełnosprawności w wymiarze zawodowym, społecznym lub zdrowotnym OTWARTE DRZWI”.

Obecnie współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, prowadząc warsztaty dla studentów psychologii. Przez 7 lat pracowała jako wolontariusz w telefonie zaufania.


Janusz Świtaj siedzi na wózku w swoim pokoju

Janusz Świtaj

39 lat, wykształcenie wyższe, miejsce zamieszkania: Jastrzębie-Zdrój, rodzaj niepełnosprawności: ruchowa w stopniu znacznym.

Jako młody chłopiec uległ wypadkowi, na skutek którego utracił możliwość poruszania wszystkimi kończynami. Podjął decyzję o złożeniu wniosku o zaprzestanie uporczywej terapii. Znalazł pomoc w fundacji prowadzonej przez Annę Dymną.

Rozpoczął pracę w fundacji jako analityk internetowy, co dało mu możliwość nawiązania kontaktu z wieloma osobami z niepełnosprawnością. Rozpoczął naukę w liceum dla dorosłych. Następnie podjął studia. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Śląskiego.


Loga. Organizator: Integracja, partnerzy instytucjonalni: m.st. Warszawa, PFRON, partnerzy: Poczta Polska, Fundacja Orange, Fundacja PZU, Fundacja Lotto Milion Marzeń, patroni medialni: TVP2, Jedynka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Niepelnosprawni.pl, Ngo.pl

Ankieta

Kto powinien zdobyć Nagrodę Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2014”?

Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas