Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydenckie 20-lecie Integracji

06.11.2014
Autor: Agnieszka Fiedorowicz, Mateusz Różanski

„Kochani! Trzeba spojrzeć na problem osób niepełnosprawnych w Polsce nie tylko jak na wyzwanie, ale również ważne zadanie, które udało się rozwiązać w ramach 25-lecia naszej wolności. Czujemy, że ta polska wolność, demokracja, została w kwestiach ważnych z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością dobrze wykorzystana” – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski, witając gości Wielkiej Gali Integracji.

Wieczór, 6 listopada 2014 r. w warszawskiej Hali Arena Ursynów, był już 19. wspólnym świętem Integracji i naszych Przyjaciół. Galę poprowadził prezes Piotr Pawłowski, dziennikarze Beata Tadla i Maciej Orłoś oraz artystka kabaretowa i aktorka, Katarzyna Pakosińska. Wielka Gala Integracji była transmitowana na żywo na naszym portalu Niepelnosprawni.pl i tłumaczona na język migowy. Hasło przewodnie tegorocznej Gali to „20 lat minęło”, bowiem w 2014 roku Integracja obchodzi 20-lecie istnienia, datowane od wydania pierwszego numeru magazynu „Integracja”, który powstał z inicjatywy Piotra Pawłowskiego.

Katarzyna Pakosińska, Piotr Pawłowski, Maciej Orłoś, beata Tadla
Prowadzący Wielką Galę Integracji, od lewej: Katarzyna Pakosińska, Piotr Pawłowski, Maciej Orłoś, Beata Tadla, fot. K. Kuśmierz

Mechanizmy wolności

Galę rozpoczął film, za pomocą którego publiczność przeniosła się do drukarni Quad Graphics w Wyszkowie, gdzie drukował się najnowszy numer magazynu „Integracja”. W rytmie pracujących maszyn drukarskich mogliśmy obserwować, jak przez 20 lat zmieniał się magazyn, początkowo 8-stronicowy, czarno-biały biuletyn, redagowany w domu Piotra Pawłowskiego, dziś 70-stronicowy, profesjonalny magazyn, które ukazuje się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy i dociera do czytelników w całej Polsce.

- Dzień dobry, witam serdecznie! Spotkał nas ogromny zaszczyt, jest z nami prezydent Bronisław Komorowski! – powitał uczestników Gali prezes Integracji, Piotr Pawłowski.

W burzy oklasków na scenę wszedł prezydent, który sprawował nad Galą honorowy patronat.

- Kochani! Trzeba spojrzeć na problem osób niepełnosprawnych w Polsce nie tylko jak na wyzwanie, ale również ważne zadanie, które udało się rozwiązać w ramach 25-lecia naszej wolności – mówił Prezydent RP, Bronisław Komorowski. – Czujemy, że ta polska wolność, demokracja, swoboda zrzeszania się została w kwestiach ważnych z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością dobrze wykorzystana. Nie wszystko zostało załatwione, ale wiele udało się już zrobić, zwłaszcza w zakresie przebudowy społeczeństwa, zbudowania wrażliwości w tym ważnym obszarze. Nie do przecenienia są osiągnięcia organizacji pozarządowych, wyspecjalizowanych w pomocy ludziom z niepełnosprawnościami. Każdy z Państwa może wyliczyć wiele osiągnięć w obszarze własnego działania, ale z tych najważniejszych chciałbym wymienić zmianę ordynacji wyborczej, która ułatwiła głosowanie osóbom niepełnosprawnym. Wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich jest, abyśmy mądrze korzystali z mechanizmów naszej wolności. To rozwiązania, które pozwalają łatwiej pokonywać bariery poprzez zaangażowanie w sprawy wielkiej i małej ojczyzny. To także jest integracja!

Prezydent RP Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski podczas Wielkiej Gali Integracji, fot. K. Kuśmierz

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował do uczestników Gali, by w nadchodzących wyborach samorządowych głosowali na tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności.

- Tak, aby i w samorządach było jak najwięcej ludzi, którzy będą te bariery likwidować! – podkreślał. – Pamiętam, że mieliśmy okazję spotkać się z Integracją, gdy pełniłem funkcję marszałka Sejmu. Zostawiło to ślad w pamięci i w działaniu. Byłem dziś w Sejmie. Z wyżyny, z fotelu prezydenta patrzyłem na dół z satysfakcją na dzieło, jakim było przebudowanie sali sejmowej pod kątem osób z niepełnosprawnością. Udało się to zrobić razem. Wspólną aktywnością, krok po kroku także z samorządach możemy doprowadzić do tego, by bariery, nie tylko architektoniczne, zaczęły znikać. Likwidujemy te bariery w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim. To jest także siła karty wyborczej, którą będziemy dysponowali – podsumował.

Express zmian

Jubileusz Integracji uświetnili swoją obecnością także m.in. Irena Wóycicka – podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, który wręczył Integracji Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Rzecznik przybył na Galę ze specjalnym przedstawicielem ONZ ds. przemocy wobec dzieci Martą Santos Pais.

- Panie prezydencie, szanowni państwo, obchodzimy 25 lat wolności i 25 lat Konwencji o prawach dziecka – mówił Marek Michalak. – Prawa osób z niepełnosprawnością to prawa człowieka, prawa dziecka to też prawa człowieka. Chciałbym podziękować Integracji, że czasem upominacie, czasem wskazujecie, ale zawsze oczekujecie konkretnych rozwiązań i one zmieniają rzeczywistość!

Piotr Pawłowski, odbierając Odznakę, podziękował w imieniu całego zespołu Integracji.

W materiale filmowym pt. „Express Integracji", prowadzonym przez dziennikarkę Beatę Tadlę, obserwowaliśmy, jak przez 20 lat, także dzięki Integracji, zmieniało się prawo, ułatwiając życie osobom z niepełnosprawnością, jak dostosowywano m.in. Sejm RP, jak walczono o karty parkingowe i zmianę ordynacji wyborczej. Na zakończenie „Expressu” Marek Sierocki zapowiedział występ Moniki Kuszyńskiej, wokalistki, która po ciężkim wypadku samochodowym z powodzeniem wróciła na scenę.


Monika Kuszyńska, fot. K. Kuśmierz

- Cieszę się, że przyszło mi żyć w takich czasach, żyć pełnią życia. To jest po prostu piękne, to jest jakiś cud – mówiła Monika Kuszyńska. – Niepełnosprawność nie musi dziś oznaczać wykluczenia. Możemy skupiać się na tym, co udało się osiągnąć, żebyśmy docenili to, co mamy. Sto lat Integracjo! – dodała rozpoczynając występ.

Medale dla przyjaciół

- Wielka Gala Integracji to także jej przyjaciele, którym dziś Integracja chciałaby podziękować – tak Maciej Orłoś zapowiedział wręczenie Medali Przyjaciel Integracji, które przyznawane są od 1997 roku i powstały w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce.

- Medale otrzymują osoby, instytucje i firmy, które doprowadzają do zmiany, osoby, które niemają barier i podejmują właściwe decyzje – uzasadniał Piotr Pawłowski.

Pierwszy z tegorocznych Medali przyznany został firmie Orange Polska za dostrzeganie problemów klientów z niepełnosprawnością oraz skuteczne wdrażanie odpowiednich dla nich produktów i usług, przeciwdziałających społecznemu wykluczeniu. Kapituła doceniła zwłaszcza kompleksowe rozwiązania technologiczne i programistyczne, dzięki którym osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają szansę na skuteczną i nowoczesną komunikację. W imieniu prezesa Integracji Medal wręczył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Jarosław Duda.

Scena, po lewej Beala Tadla i Maciej Orłoś, w środku Jacek Kowalski z Orange Polska z kwiatami w ręku, dalej Jarosław Duda i Piotr Pawłowski
Jacek Kowalski, członek Zarządu Orange Polska po wręczeniu Medalu Przyjaciół Integracji, fot. Piotr Stanisławski

- Czujemy się niesamowicie wyróżnieni, dla nas integracja ma wiele twarzy, jedna to ta cyfrowa, która upraszcza życie osób z niepełnosprawnością, ale od dziś twarz integracji to też ta pełna sala – powiedział, odbierając nagrodę, wzruszony Jacek Kowalski, członek Zarządu Orange Polska.

Kolejny medal trafił do firmy Quad Graphics Europe Sp. z o.o. za blisko 20-letnią profesjonalną współpracę, dzięki której magazyn "Integracja" cechuje się wysoką jakością edytorską i jest najlepszą gazetą na rynku prasy specjalistycznej, zajmującej się różnymi aspektami niepełnosprawności.

- My z panem Piotrem i jego ekipą pracujemy od 15 lat i zdążyliśmy się nieźle zintegrować, czego dowodem jest kolejny numer „Integracji”, jaki maja Państwo w rękach. Czujemy się zaszczyceni, dziękuję za to wyróżnienie – powiedział Dariusz Tomczak, prezes ds. sprzedaży.

- Dziękujemy wszystkim dobrym duchom, które pomagają tworzyć tę gazetę – dodał Piotr Pawłowski.

Trzecim medalem wyróżniono Telewizję Polską S.A. za wyjątkową postawę na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu widzów z niepełnosprawnością. Odbiorcy programów TVP mogą liczyć na różnorodną oraz interesującą ofertę programów o niepełnosprawności, nierzadko współrealizowanych z reprezentantami środowiska. Kapituła doceniła zwłaszcza wykorzystanie rozwiązań technologicznych, dzięki którym osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą w pełni korzystać z nowoczesnej oferty Telewizji Publicznej. Za to, że środowisko osób z niepełnosprawnością doceniło wysiłki Telewizji Publicznej, dziękował Bogusław Piwowar, członek Zarządu TVP S.A.

Jasne okno dnia znów otwiera świat

Po medalach przyszedł czas na kolejne wzruszenia. „Nie narzekaj na świat, to nie pomoże mu i tak, na spacer zabierz psa, uśmiechnij się, jak ja” – zaśpiewała Dorota Osińska. – „Życie toczy się, skrzypi ziemska oś (...) To codzienny psalm, niemilknący hymn (...) Jasne okno dnia znów otwiera świat”.

Dorota Osińska na środku sceny śpiewa do mikrofonu
Występ Doroty Osińskiej, fot. Piotr Stanisławski

Kolejny z zaprezentowanych podczas Gali filmów pokazywał, jak zmieniał się w ciągu 20 lat sposób komunikowania osób z niepełnosprawnościami. Dwa światy stały się jednym. Jak wyjaśnił w filmie Rafał Brzóska: „Kampanie społeczne pokazały normalność niepełnosprawności, tak jak codziennie robi to portal Niepelnosprawni.pl. „Więcej nas łączy, niż dzieli”.

Przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „Aplikacje bez barier”. W kategorii „Istniejące dostępne aplikacje” zwyciężyła ta dedykowana osobom z niepełnosprawnością Gadaczek PRO, przygotowana przez firmę DICO s.c. Nagrodę z rąk zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy, Włodzimierza Paszyńskiego, odebrali Ewa Przebinda i Sebastian Szufa. Gadaczek PRO służy do nagrywania krótkich wiadomości, które po zapisaniu można dowolną ilość razy odtwarzać. Przeznaczony jest głównie dla osób, które mają poważne problemy z komunikacją werbalną.

Tomasz Pactwa przemawia do mikrofonu, za nim nagrodzeni Ewa Przebinda i Jarosław Szufa oraz Włodzimierz Paszyński, Beata Tadla i Maciej Orłoś
W kategorii „Istniejące dostępne aplikacje” konkursu „Aplikacje bez barier” nagrodę odebrali Ewa Przebinda i Jarosław Szufa z firmy DICO s.c.za aplikację Gadaczek PRO, fot. Piotr Stanisławski

Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymała aplikacja ogólna, dostępna dla osób z niepełnosprawnością, Moje Leczenie, Connectmedica. To rozbudowany kalendarz z przypomnieniami, mającymi zapobiegać pominięciu dawki leku. Monitoruje automatycznie przebieg leczenia – wyświetla statystki pominiętych dawek leku. Jest także funkcja udostępniania, dzięki czemu bliska osoba może monitorować przebieg naszej kuracji, co może być przydatne zwłaszcza dla osób z demencją lub chorobą Alzheimera. Nagrodę odebrali Paulina Sylwestrzak i Igor Gnot.

Nagrody w drugiej kategorii konkursu „Aplikacje bez barier”, za koncepcje aplikacji, wręczył Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy. Pierwszym laureatem został Michał Kucharczyk, pomysłodawca aplikacji Język Liniowy, która byłaby syntezatorem mowy, przeznaczonym dla osób niemych i głuchoniemych, umożliwiającym tworzenie systemu komunikatów opartych na systemie gestów „liniowych”.

Druga nagroda została przyznana za aplikację Gluten Zły, która ma wspierać osoby chore na celiakię, związaną z nietolerancją glutenu. Nagrodę otrzymali: Natalia Grams i Karol Bińkowski. Wyróżnienie specjalne odebrali Michał Maj i Mateusz Tim, twórcy aplikacji Colorfix. Autorzy ci zaproponowali przygotowanie czytnika powiększającego obraz i zwiększającego kontrast słabo czytelnych treści przy użyciu kamery/aparatu fotograficznego smartfona. Przedstawiciele m.st. Warszawy wyrazili zainteresowanie wdrożeniem tego projektu w życie.

Nowoczesne, znaczy dostępne

Następnie prowadzący zaprosili na scenę Bartosza Mieleckiego, prezesa Fundacji LOTTO Milion Marzeń, oraz Bartka Ostałowskiego, który w wyniku wypadku stracił obie ręce, a dzięki stypendium ufundowanemu przez Fundację LOTTO udało mu się spełnić największe marzenie – o kontynuowaniu rajdowej pasji. Panowie wręczyli nagrody w konkursie „Serwis www bez barier”, skierowanym w tym roku do właścicieli serwisów instytucji kultury, finansowanych ze środków publicznych.

W kategorii serwis instytucji kultury laureatem zostało Muzeum Zamek Królewski w Warszawie. Jego serwis zapewnia m.in. odpowiedni kontrast wszystkich treści, dobrą widoczność linków, responsywność oraz brak zaskakujących zmian kontekstu. Nagrodę odebrały Irena Zalewska i Izabela Witkowska-Martynowicz.

- Jest mi szczególnie miło, że odbieramy tę nagrodę także w jubileusz 30-lecia udostępnienia Zamku Królewskiego dla zwiedzających – mówiła Izabela Witkowska-Martynowicz.

W kategorii serwis akcji/wydarzenia kulturalnego laureatem została Ninateka.pl, serwis prowadzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie. Ninateka zajmuje się digitalizacją zbiorów audiowizualnych, np. filmów czy spektakli teatralnych. Nagrodę odebrali m.in. Marta Sztanka i Magda Bocheńska.

Piotr Pawłowski i Katarzyna Pakosińska
Drugą część Gali wraz z Piotrem Pawłowskim poprowadziła Katarzyna Pakosińska, fot. K. Kuśmierz

Konkurs „Serwis www bez barier” związany jest z obowiązkiem wdrożenia od 1 czerwca 2015 r. standardu dostępności WCAG 2.0 w serwisach instytucji publicznych.

- WCAG? Co to jest? – żartowała Katarzyna Pakosińska.

- Web! Łeb do tego trzeba mieć! – odpowiedział Piotr Pawłowski.

Walka o edukację

Następnie publiczność obejrzała wywiad, który przeprowadził Jarosław Gugała, szef polsatowskich „Wydarzeń”, z posłem Sławomirem Piechotą, przewodniczącym sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Polska szkoła staje się coraz bardziej otwarta, coraz bardziej przyjazna, rozwinął się ruch szkół i klas integracyjnych – przekonywał poseł Piechota. – Gdy zdawałem maturę, w Polsce były trzy szkoły, gdzie osoba na wózku mogła ją zdawać.

- Jesteśmy szczęściarzami, że na naszych oczach dokonał się cud integracji – podsumowała Katarzyna Pakosińska.

Przykładem takiego cudu jest film o „dziewczynie z pasją”, Agnieszce Bal, która mimo bardzo poważnej niepełnosprawności przeszła długą drogę, walcząc o prawo do edukacji. Dziś kończy pisać pracę licencjacką na politologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Pogoda dla Integracji

- Słyszę telefon? A to mój, odbiorę. Cześć Alinka! Na Gali Integracji jestem! – żartowała Katarzyna Pakosińska, która przygotowała z okazji jubileuszu specjalny skecz.

Katarzyna Pakosińska trzyma przy uchu telefon komórkowy
Katarzyna Pakosińska rozbawiła publiczność do łez, fot. K. Kuśmierz

Zaraz po nim uczestnicy wysłuchali prognozy pogody dla Integracji, w wykonaniu Jarosława Kreta:

„W szerszej perspektywie czeka nas raczej poprawa pogody. Ciepłe wiatry nowych rozwiązań już wkrótce rozwieją zastane masy powietrza i mgły stagnacji. Szczególny wpływ na to będzie miał wyżowy front aktywizacji zawodowej znad Wysp Brytyjskich i masy innowacji społecznych ze Skandynawii. Te ostatnie, zwłaszcza usługi asystenckie, znacznie obniżą ciśnienie opiekunom osób z niepełnosprawnością i rozgonią burzowe chmury sejmowych protestów. (...) Pamiętajmy jednak, że za klimat odpowiedzialni jesteśmy wszyscy i od nas zależy, czy z wielkiej chmury pomysłów spadnie prawdziwy deszcz rozwiązań, czy pojawi się zaledwie niewielka mżawka.”

Plejadę gwiazd zamknął występ zespołu Enej, który nie tylko zagrał swoje najlepsze przeboje, ale także dwukrotnie bisował.

Zespół Enej podczas występu
Zespół Enej dał podczas Gali brawurowy występ, fot. K. Kuśmierz

Gospodarz wieczoru, Piotr Pawłowski, żegnał gości. Pracownicy Integracji podziękowali mu kwiatami za wiele lat wspólnej pracy.

- Z takim zespołem można robić naprawdę wielkie rzeczy – powiedział prezes Integracji.

Prowadzący Gale i pracownicy Integracji na scenie
Zespół Integracji podziękował za 20 lat wspólnej pracy, fot. K. Kuśmierz

Tu trzeba być

O Wielką Galę Integracji zapytaliśmy widzów.

- Już po raz 18. jestem na Wielkiej Gali, to jest bardzo ważna impreza osób z niepełnosprawnością – powiedziała Iwona Łapińska z Warszawy, która porusza się na wózku.

Duża grupa uczestników przyjechała z Brodnicy, niewielkiej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim.

- Jesteśmy na Gali po raz pierwszy, przyjechaliśmy z grupą osób z warsztatów terapii zajęciowej, by celebrować ten dzień, który jest prawdziwym świętem osób z niepełnosprawnością – mówiła Żaneta Kuśmierz, instruktorka WTZ w Brodnicy.

- To jest taka impreza, na jakiej trzeba być, zwłaszcza, że od lat jestem związana z Integracją, przez trzy lata byłam wolontariuszką, a potem pracownicą Integracji w Krakowie, teraz pracuję na tutejszym Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie zajmuję się sprawami studentów z niepełnosprawnością – mówiła Beata Zelek z Krakowa, osoba z niepełnosprawnością ruchową. – Działania Integracji mają wielki wpływ na sytuację osób z niepełnosprawnością. Ten jubileusz to ukoronowanie tego, co udało się osiągnąć przez te 20 lat. Ciężko ocenić, które zmiany są zasługą Integracji, ale dostrzegam ogromną różnicę w społecznej świadomości niepełnosprawności. Kiedy 10 lat temu zaczynałam swoje aktywne życie, ten stosunek był zupełnie inny, teraz ludzie są zwyczajnie bardziej otwarci, a bariery coraz mniejsze.

Hala Areny Ursynów, publicznosć i scena widziane z góry
Na 20-lecie Integracji przybyło ponad 2 tysiące osób, fot K.Kuśmierz

O wrażenia z Gali zapytaliśmy też senatora Jana Filipa Libickiego.

- Zastanawiałem się dzisiaj, co powiedzieć na temat tego wydarzenia i jego głównego kreatora, Piotra Pawłowskiego, i doszedłem do wniosku, że najlepiej zilustruje to anegdota – odpowiedział. – Jechałem na wózku przez Nowy Dom Poselski, gdy akurat wchodziła wycieczka. Pewna pani, chcąc popisać się znajomością parlamentarzystów przed swoimi koleżankami, powiedziała: to pan senator Pawłowski. Pomyliła mnie z założycielem Integracji i spiritus movens tego dzisiejszego wydarzenia. A pomyliła dlatego, że Integracja i jej szef są tak bardzo rozpoznawalni nie tylko w środowisku osób z niepełnosprawnością, ale i szerzej. Życzę, by za parę lat prezydenta i premiera też mylono z Piotrem Pawłowskim – dodał ze śmiechem senator.


Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji serdecznie dziękuje partnerom tegorocznej Wielkiej Gali Integracji. Firmom oraz instytucjom, bez których organizacja tego wydarzenia byłaby niemożliwa.

Partnerami instytucjonalnymi Wielkiej Gali Integracji byli: PFRON, Miasto Stołeczne Warszawa.

Partnerem Głównym Wielkiej Gali Integracji była Poczta Polska

Partnerami: Siemens, Peugeot, Mondial Assistance i Totalizator Sportowy.

Patronami medialnymi: TVP 2, PR 1, gazeta.pl, niepełnosprawni.pl, ngo.pl.

Współpracowali z nami: Koalicja „Prezesi wolontariusze”, Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport, U Fryzjerów, Dr. Gerard.


Loga. Organizator: Integracja. Partnerzy instytucjonalni: PFRON, m.st. Warszawa. Partner główny: Poczta Polska. Partnerzy: Siemens, Mondial Assistance, Peugeot, Lotto. Patroni medialni: Polskie Radio Program 1, TVP 2, Gazeta Wyborcza, Niepelnosprawni.pl, Ngo.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta parkingowa, grupa umiarkowana 05-R
  Kazimierz
  08.12.2014, 18:51
  Moja osoba i moje problemy dla takiej elity władzy, to zwykły kmiot i zero, niewarte zainteresowania. Ja w temacie odebranej karty parkingowej - inwalidą z umiarkowanym stopniem jestem od 1981 roku. Ze względu na schorzenia nóg od tamtego czasu nie jeżdżę rowerem, autem , nie mogę biegać, skakać, schodzić normalnie po schodach, klękać. Miałem kartę parkingową ale ktoś z rządzącej góry zmienił prawo, zapis w Ustawie na moją niekorzyść (i pewnie tysięcy innych osób). Wysłałem listy wraz z orzeczeniem o inwalidztwie wszędzie: do partii politycznych, do Prezydenta, do Rzecznika Praw Obywatelskich, do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. A jakże - otrzymałem całkiem ładne odpowiedzi z sugestią w rodzaju "spieprzaj dziadu". Przytoczę jedną z nich Szanowny Panie Potwierdzając wpływ Pana listu nadesłanego w dniu 25.10.2014 r. na prezydencką skrzynkę poczty elektronicznej uprzejmie informujemy, że uwagą zapoznaliśmy się z jego treścią. Dziękując za przekazanie opinii oraz sygnałów dotyczących spraw niezwykle istotnych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin pragniemy poinformować, że Pan Prezydent jest w przyjętym w Kancelarii trybie informowany o problemach poruszanych w kierowanej pod Jego adresem korespondencji. Stanowi ona bowiem jedno z ważnych źródeł informacji o występujących problemach i oczekiwaniach społecznych. Rozumiemy Pana rozgoryczenie, jednakże pragniemy wyjaśniać, że nowe zasady przyznawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych zostały wprowadzone ustawą z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1446) r. Zmiana przepisów w tym zakresie może nastąpić tylko na drodze legislacyjnej. Jak Panu zapewne wiadomo, główne kierunki polityki państwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego kształtuje przede wszystkim parlament - uchwalając odpowiednie ustawy, natomiast za jej bieżącą realizację odpowiada rząd i poszczególne ministerstwa. Organem w rządzie odpowiedzialnym za realizację polityki społecznej państwa (także wobec osób niepełnosprawnych) jest Minister Pracy i Polityki Społecznej, do którego również może Pan skierować przedstawione zastrzeżenia i postulaty. Jednocześnie pragniemy wyjaśnić, że zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz Prezydent RP nie nadzoruje ministerstw i nie ingeruje w ich działalność. Zwierzchnikiem służbowym administracji rządowej, uprawnionym do kontrolowania i koordynowania pracy poszczególnych ministrów jest Prezes Rady Ministrów, który za swoją działalność odpowiada wyłącznie przed Sejmem RP. Z poważaniem xxxxxx Biuro Listów i Opinii Obywatelskich Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa tel. +48 22 695 26 56, fax +48 22 695 22 38
  odpowiedz na komentarz
 • AUTYŚCI
  Joanna
  10.11.2014, 10:54
  W przypadku osób z autyzmem przez ostanie 20 lat nie zauważyłam istotnej różnicy. Mają tylko to co rodzice wyszarpią lub sami im dadzą. Jest to droga przez mękę a nie kolorowy świat.
  odpowiedz na komentarz
 • Wielkie Gratulacje
  Bogumiła
  09.11.2014, 10:36
  Taka Gala to wielki wysiłek organizacyjny. Goście byli przedni. Najważniejsza osoba w państwie była witana oklaskami na stojąco. Prowadzący pierwsza klasa, Pani od śmiechu bardzo śmieszna. Integracja to zespół ludzi, którym się chce działać. Wywiad z pełnomocnikiem osób niepełnosprawnych przeprowadzony przez Jarosława Gugałę to miód na moje serce. Cieszę się z tej Gali. Jako osoba niezrzeszona i wiekowa radząca sobie z własną i siostry niepełnosprawnością, pierwszy raz na gali, choć z niepełnosprawnością od 58 lat, mogę potwierdzić kultowe zmiany w zakresie świadomości społecznej. Im wyższa kultura osobista tym wiadomość większa. Jest wiele problemów dnia codziennego, ale Gala jest po to by świętować, tzn. cieszyć się z bycia razem. "Bo więcej nas łączy niż dzieli". Dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • Puste słowa
  Grażyna
  09.11.2014, 10:15
  Gala nie zastąpi codziennych zmagań i trudów osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jest gorzej niż źle. Tylko ten kto jest niepełnosprawny albo Ci , którzy się nimi opiekują na co dzień na prawdę to wiedzą. Sama jestem niepełnosprawna więc mogę ocenić to najlepiej. Wciąż chodzę ale gdybym musiała usiąść na wózku to byłabym zdana na litość innych. W mojej miejscowości( miasto około stu tysięczne) wciąż przeważają wysokie krawężniki i autobusy wysoko podłogowe . W najbliższej przychodni brak podjazdów na wózki, podobnie na poczcie. Rehabilitacja to jedna wielka tragedia. Trzeba czekać w nieskończoność . Kiedy na prawdę potrzebna jest wizyta u specjalisty to można dostać się do niego tylko prywatnie. Mimo XXI wieku i doby internetu wciąż brak komunikacji między lekarskiej . Każdemu lekarzowi z kolei trzeba tłumaczyć na co chorujemy i jakie przyjmujemy leki. Jak ma się osobę leżącą to zdana jest ona tylko na pomoc najbliższych. Brak dla nich opiekunów z urzędu nie wspominając już o rehabilitacji . Zasiłki opiekuńcze i renty o ile są to więcej niż niewystarczające. Ludzie niepełnosprawni skazani są na biedę i wegetacje. I jeszcze ta wszędobylska biurokracja. Żeby cokolwiek załatwić dla osoby niepełnosprawnej trzeba wypełniać wiele papierków i odwiedzić nie jeden urząd. Niekompetencja urzędników jest porażająca. Ostatnio z szpitala otrzymałam skierowanie do sanatorium. wysłałam je do NFZ. Okazało się, że do niego należało dołączyć wypis ze szpitala więc dosłałam. Jednak po jakimś czasie i kilku telefonach dowiedziałam się, że to wszystko powinien wysłać lekarz ze szpitala . Ten nie wywiązał się z tego i tak sanatorium przeszło mi koło nosa. Taka jest rzeczywistość a nie to co mówi prezydent i co pokazują na Gali.
  odpowiedz na komentarz
 • Dorosli autyści
  matka autysty
  08.11.2014, 19:46
  A gdzie w tym wszystkim sa dorosli autyści,którzy to nie maja miejsc na Warsztatach Terapii Zajęciowej czyli tw. WTZ. Chociaz miejsca wolne sa to nie dla autystów . Autyści chociaz w regulaminach Warsztatów nie ma,ze nie moga być uczestnikami Warsztatów to Warsztaty opędzja sie od autystów jak mogą. A do chol... dlaczego przeciez to tez ludzie i potrzebuja godnego traktowania a nie spychania poza margines, bo tak niestety w wiekszosci Warsztatów sie dzieje. Przyjmuje sie osoby które np. cos namaluja, zaspiewaja ot by pokazać jakie to ma sie osiagnięcia to o czym tu mowa. Niepełnosprawnych winno sie równo traktować a nie ci lepsi ci gorsi. TO NIELUDZKIE i NIEGODNE.
  odpowiedz na komentarz
 • Prezydenckie 20_lecie Integracji
  Lidia Kocman
  08.11.2014, 16:55
  Ja z moim niepełnosprawnym synem,pozostajemy w czterech ścianach,jakoś nikt nie organizuje wyjazdów,rehabilitacji dla dzieci N powyżej 22 roku życia! Mieszkamy na wsi z dala od basenu,kina itd.Zauważane są tylko znane osoby,zapraszane na uroczystości! Przeciętny N jest dla władzy niezauważalny.Kosztem zwykłych N robi się imprezy! To tak na pokaz przed wyborami! Zamiast pięknych Gali trzeba odwiedzić N w domach,poczęstować cukierkiem! Tak Polska bawi się za pieniądze przeznaczone dla N! Ciekawa jestem,czy mój komentarz się ukaże? Pewnie nie,tak jak nie ukazały się komentarze dwóch znajomych,więc po co każecie dawać komentarze? Bujda na resorach!
  odpowiedz na komentarz
 • Prezydenckie 20-lecie
  Zuza
  08.11.2014, 16:32
  Z całym szacunkiem dla inicjatywy dotyczącej osób niepełnosprawnych mobilnych ...Ale gdzie jest miejsce dla niepełnosprawnych którzy nie potrafią zgłaszać fizjologicznych potrzeb ,których trzeba karmić myć i ubierać .Którzy nie będą aktywizowani zawodowo ,ale można by ich aktywizować społecznie ....Tylko na takim człowieku zależy tylko rodzinie /matce .Te osoby i te rodziny zostały nazwane ...samozwańczą grupą,.przestępczą .Bo miały jeszcze tyle odwagi żeby zaprotestować przeciwko systemowi ,który zepchnął ich na margines społeczny ...A kim dla państwa jest matka ? która sprawuje opiekę ponad siły nie zważając na własne potrzeby i zdrowie ....Może w końcu ktoś o tych matkach pomyśli i zorganizuje im 20-0 lecie ciężkiej harówki ? może jakich order choćby z kartonu .
  odpowiedz na komentarz
 • gala
  Roman Krzminski
  08.11.2014, 15:49
  Jeżeli jest tak cudnie to dlaczego corka po 9 latach dopiero otrzyma schodolaz z likwidacji barier? A 153 zl to dużo pytam sie
  odpowiedz na komentarz
 • Pomylka w imieniu!
  joanna
  08.11.2014, 15:38
  SEBASTIAN Szufa nie Jarosław
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem w SZOKU
  Barbara Wojnarowska
  08.11.2014, 14:36
  jestem w SZOKU, co niby udało się zrobić przez 25 lat na lepsze - chyba na gorsze. popatrzmy - 1. Kiedyś nie było takiego problemu z otrzymaniem mieszkania jak urodziło się chore dziecko, szło się mówiło, napisało, pokazało się chore dziecko, nie trzeba było być w partii, mieszkanie się dostało - Dziś - 12 lat czekałam z 2 niepełnosprawnych dzieci na mieszkanie komunalne, bo bez kolejki już nie można dać. 2. Kiedyś opiekun jechał do sanatorium z dzieckiem i nie płacił - Dziś to koszt około 3-5 tysięcy za opiekuna za 3 tygodnie - jak mam 2 dzieci i potrzeba 2 opiekunów - proszę policzyć. 3. Kiedyś rodzić mógł przejść na wcześniejszą emeryturę gdy miał niepełnosprawne dziecko - dziś to zlikwidowano. 4. kiedyś była praca dla takich rodziców jak my - dziś nikt nie chce nas zatrudniać a jałmużna jaka otrzymujemy od Państwa jest Hańba dla prezydenta, który pozwala na głodowanie chorych i niepełnosprawnych. 5. To że mamy chodniki, podjazdy czy dostosowany sejm to nie jest wielki krok do przodu, to jest wstyd gdy te rzeczy traktowane są jak zrobienie "czegoś wielkiego".
  odpowiedz na komentarz
 • słowa
  Ojciec
  08.11.2014, 12:47
  Słowa, słowa, słowa - gdzie w codziennym życiu wy ta integrację dostrzegacie? Akurat doświadczam nagonki w pracy, a dziecko na wózku nieprzychylności dyrekcji szkoły, tylko dlatego że zgodnie z prawem wybraliśmy szkołę najbliższą miejsca zamieszkania, a jako rodzic przebywałem ok. 4 tyg. na zwolnieniu na dziecko, z powodu ciężkiego leczenia w szpitalu......Fikcja, ubrana w piękne, puste słowa. Nikogo nie obchodzą przepisy prawa, każdy stara się je omijać, a my jak ktoś napisał kiedyś, musimy jako rodzice o wszystko walczyć i "wyszarpywać", adwokaci własnych dzieci....
  odpowiedz na komentarz
 • Gala Integracja ...
  Ala
  08.11.2014, 09:59
  Nigdy nie byłam na Gali, dziś jednak wszystko przeczytałam, czuję się jakbym tam była. Było pięknie. Jestem z Zamościa, chora na SM od bardzo wielu lat, podziwiam ludzi, którzy tam byli i którzy zorganizowali Galę. Takie IMPREZY pokazują , że jesteśmy my niepełnosprawni. Żyjemy, chcemy żyć normalnie...............
  odpowiedz na komentarz
 • Gala - 20 lat Integracji
  Jadwiga Wcisło
  07.11.2014, 18:42
  Gratuluję ,byłam na większości Gali,ale w tym roku zmorzyła mnie grypa.Mimo to z mojego powiatu koneckiego było 65 osób dla których odebrałam bilety.Po zakończonej imprezie rozmawiałam z głównymi organizatorami naszego wyjazdu i obie grupy są bardzo szczęśliwe że mogły wczoraj tam być.A niepełnosprawne dzieci ze SOS-W z Baryczy zrobiły sobie zdjęcie z Piotrem Pawłowskim.
  odpowiedz na komentarz
 • Dziękuję
  Anna
  07.11.2014, 13:33
  To były niezapomniane emocje, po raz pierwszy uczestniczyłam w tej gali - ale na pewno nie ostatni!!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas