Prezydent Andrzej Duda wręczył nagrody „Dla Dobra Wspólnego”
- Dziękuję za tą działalność, za działalność dla dobra wspólnego, która ma fundamentalne znaczenie dla budowania wspólnoty – powiedział Andrzej Duda, podczas Gali Finałowej 7. edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
Nagroda „Dla Dobra Wspólnego”
„Dla Dobra Wspólnego” jest szczególną nagrodą, ponieważ promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Nagroda Prezydenta RP została ustanowiona przez Andrzeja Dudę w 2016 roku i przyznawana jest w czterech kategoriach: „Człowiek – lider”, „Instytucja – organizacja”, „Dzieło – przedsięwzięcie, projekt” oraz „Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego”. Laureaci zostają wybrani poprzez rekomendacje członków Kapituły Nagrody.
Podczas Gali Finałowej 7. edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, która odbyła się 15 listopada w Warszawie, Andrzej Duda wspomniał o sytuacji w Ukrainie mówiąc, iż rok 2022 jest „rokiem szczególnym”, nawiązała się sąsiedzka wspólnota, a Polacy bezinteresownie pomagali potrzebującym, dzieląc się dobrem - dramat naszych sąsiadów otworzył serca – podkreślił Prezydent RP.
W uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim udział wzięła także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.
- To bardzo ważny dla nas, jako Pary Prezydenckiej, element naszej działalności – pokazywanie, że można, że warto, że w ten sposób budowane jest społeczeństwo obywatelskie. Jak bardzo istotna jest ta rola także dla rozwoju naszego kraju, społeczeństwa i dla nas jako narodu – mówił Andrzej Duda
Laureaci
W pierwszej kategorii „Człowiek–lider” nagrodzeni zostali Agnieszka i Tomasz Polkowscy, którzy prowadzą Fundację „Dziecko i Rodzina”. Na na co dzień zaangażowani są w pomoc rodzinom biologicznym, usiłującym odzyskać dzieci umieszczone w opiece zastępczej. Małżeństwo Polkowskich przy współpracy z władzami samorządowymi stworzyło warunki dla niemal setki dzieci z Ukrainy.
Fundacja Rodzin Górniczych została nagrodzona w kategorii „Instytucja – organizacja”. Fundacja zapewnia pomoc materialną dla rodzin górników, którzy ponieśli śmierć lub zostali trwale poszkodowani w wyniku pracy górniczej, wspiera także w przypadku, gdy rodzina górnika żyje w niedostatku lub jest w trudnej sytuacji materialnej.
Kolejną statuetkę w kategorii „Dzieło – przedsięwzięcie, projekt” Prezydent RP Andrzej Duda wręczył grupie PARASOL, która niesie wszechstronną pomoc poszkodowanym i potrzebującym uchodźcom oraz organizacjom działającym na ich rzecz. Grupa jest oddolną, apolityczną i spontaniczną odpowiedzią podkarpackich organizacji pozarządowych i aktywistów na obecną sytuację w Ukrainie, tworzą ją m.in.:
- Stowarzyszenie EKOSKOP,
- Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy,
- Związek Ukraińców w Polsce Oddział Przemyśl,
- Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Q.
Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego otrzymała Monika Zima-Parjaszewska, prezeska Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, od lat zaangażowana w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, posiada zasługi w zakresie likwidacji ubezwłasnowolnienia i wprowadzenia modelu wspieranego podejmowania decyzji.
- Składam ogromne podziękowania za dostrzeżenie mojej pracy i uznanie za słuszne kierunków moich działań. Ta nagroda jest dla mnie szczególna, przede wszystkim ze względów osobistych, moja współpraca z Piotrem była okazją do pogłębionej dyskusji o prawach osób z niepełnosprawnościami. To doświadczenie kontaktu z nim, wspólnej perspektywy i wizji życia osób z niepełnoosprawnościami było cenną lekcją w moich działaniach rzeczniczych. Od wielu lat staram się przekonywać innych do prawno-człowieczego modelu niepełnosprawności zgodnie z Konwencją o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. To nie jest łatwa droga, ponieważ wciąż jeszcze popularne są poglądy o potrzebie opieki, wyjątkowej troski wobec osób z niepełnosprawnościami. Tym czasem dla mnie najważniejsze jest niezależne życie każdej osoby z niepełnosprawnością, edukacja włączająca, asystencja osobista, wspierane podejmowanie decyzji, wspierane mieszkalnictwo z usługami, self-adwokatura. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, to dla mnie zaszczyt być tak blisko Piotr – przeczytała Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji w liście od nieobecnej Moniki Zimy-Parjaszewskiej do zgromadzonych podczas 7. edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz