Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą pracować?

31.12.2014
Autor: Beata Rędziak, konsultacja: Edyta Sieradzka, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna
Mężczyzna na wózku pracuje przy komputerze

Wbrew pozorom to częste pytanie, które zadają sobie pracodawcy, lekarze orzecznicy, ale też i same osoby z niepełnosprawnością. Tymczasem odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak, pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badania zezwoli jej na to i dopuści ją do wykonywania określonych obowiązków pracowniczych.

Pamiętaj! Orzeczenie ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy NIE OZNACZA, że nie możesz podjąć pracy. W art. 13 par. 4 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS czytamy: „Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy”.

Jeśli ktoś posiada orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub o częściowej niezdolności do pracy, albo w orzeczeniu z zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności ma zaznaczony punkt „żadna praca”, może pracować, jeśli zezwoli na to lekarz medycyny pracy i sama taka osoba czuje się na siłach pracę podjąć.

Często bariery przed podjęciem pracy występują w świadomości samych osób z niepełnosprawnością, sugerujących się zapisami z orzeczenia. Należy więc pamiętać, że decydujące jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy i nasze samopoczucie.

Podobnie, jeśli ktoś w orzeczeniu ma zaznaczony punkt „praca w warunkach chronionych”. Nie oznacza to, że pracodawca z otwartego rynku pracy nie może takiej osoby zatrudnić. Dalej decyduje o tym lekarz medycyny pracy – jeśli on uzna, że zatrudnienie takiego pracownika jest możliwe, nie ma żadnych formalno-prawnych do tego przeciwwskazań.

Uwaga: Od 2010 r. pracodawca z otwartego rynku pracy nie ma obowiązku zgłaszania do Państwowej Inspekcji Pracy faktu zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną (pracodawca mający status zpchr nie miał takiego obowiązku, gdyż z chwilą nadania statusu musiał dostosować cały zakład i stanowiska do potrzeb osób z niepełnosprawnością). Ma natomiast obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności danego pracownika lub zatrudnić go w systemie telepracy. Kontrolę w tym zakresie przeprowadza PIP.


Komentarz Edyty Sieradzkiej, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.ORG)

Często same osoby z niepełnosprawnością boją się zapisu w orzeczeniu, mówiącego o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, że orzeczenie ZUS wydawane jest do celów rentowych i lekarze orzecznicy nie zawsze patrzą na to, czy pracownik w przystosowanych warunkach będzie mógł pracować. To jest decyzja lekarza, który będzie przeprowadzał badania, i dostosowania miejsca pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika ze stopniem znacznym lub z umiarkowanym.


Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że są obszary, w których osoba z niepełnosprawnością nie może pracować. Podstawą są badania lekarskie, które muszą być wykonywane pod kątem danej pracy, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z badanym i na tej podstawie podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zwolniona z pracy.
    Jaworska
    25.08.2019, 07:27
    Właśnie zwolniono mnie z pracy za posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności chociaż miałam zgodę od medycyny pracy na pracę 8 godzin. Usłyszałam że nie są zakładem chronionym i nie zapewniają mi waronkow pracy.
    odpowiedz na komentarz
  • Mam zasilek pielagncyjne opieki społecznej Jestem chora na depresie mam stopien niepełnosprawności czy moge podiac. Prace czy mi zasiłek nie zabioram mi. Mieszkam domu starcuw jak ktoś wiedzal prosze oo potowiedz
    Ania
    18.05.2019, 16:17
    Mam zasiłek pielagncyne opieki społecznej jestem chora na depresję mam stopień niepełnosprawności czy moge podioc i mieszkam domu staremu pozdrawiam serdecznie serdecznie Ania dziękuje
    odpowiedz na komentarz
  • praca
    gość
    15.08.2018, 22:09
    Nie zgadzam się ze zdaniem w artykule,które brzmi: "Często bariery przed podjęciem pracy występują w świadomości samych osób z niepełnosprawnością, sugerujących się zapisami z orzeczenia. Należy więc pamiętać, że decydujące jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy i nasze samopoczucie." To najczęściej pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych. Jest milion powodów żeby takiej osoby nie zatrudnić m.in. dofinansowanie z pfron na zatrudnienie, koszty przystosowania stanowiska itd.. Jestem żywym przykładem na to. Jeśli wyślę, CV w odpowiedzi na ogłoszenie z otwartego rynku pracy gdzie często nie jest napisane, że osoby z orzeczeniem też mogą aplikować nigdy nikt jeszcze nie zadzwonił. Jeśli w ogóle ktoś zadzwoni kto tylko z ogłoszeniem które same zachęcają ON do wzięcia udziału w rekrutacji
    odpowiedz na komentarz
  • Orzeczeczenie o Niepełnosprawności
    gość
    22.10.2016, 16:43
    Jedynym dokumentem o mowie o pracy jest Orzeczenie o Niepełnosprawności i tam jest stwierdzenie o tym czy można czy nie można pracować i podana norma czy w całym czy skróconym czasie pracy.Żadna medycyna Pracy nie ma prawa tego zmienić a jedynie dostosować się do nakazanych warunków.I tak pracodawcy nie przestrzegają tego w większości .PEFRON gdyby chciał to sprawdzić to 85% pracodawców musiało by zwrócić wszystkie dotacje z PEFRON-u za złamanie prawa.Począwszy od tzw socjalu dla osób z grupą a skończywszy na ubraniach roboczych.Warunkiem podjęcia dzisiaj pracy jest Medycyna Pracy i to ta prywatna za kasę na szybkiego.Przechodziłem ten cyrk osobiście ostatnio dwukrotnie.Nie ma nad tym kontroli wcale, tylko udawanie że jest ok.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas