Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karty parkingowe bez tajemnic

28.10.2014
Autor: Monika Kamińska
Źródło: inf. własna

Termin ważności kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością decyzją parlamentu wydłużono do połowy 2015 roku. Jednym z głównych powodów zmiany była zbyt duża liczba wniosków w zespołach orzekających. Rusza kampania informacyjna Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji „Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!”. Dowiedz się więcej o ważności dotychczasowych kart i zasadach wydawania ich nowych wersji.

Zmiana dotycząca kart parkingowych wywołuje duże emocje w całej Polsce. Zarówno ze strony osób z niepełnosprawnością, jak i w samych zespołach orzekających, podejmujących decyzje o przyznawaniu nowych dokumentów. W krótkim czasie następuje weryfikacja uprawnień tysięcy ich dotychczasowych użytkowników. Chcąc usprawnić całą procedurę i uniknąć sytuacji, w której w bardzo krótkim czasie doszłoby do zalania zespołów wnioskami o nowe karty, parlamentarzyści uaktualnili zasady wymiany ich starych wersji. Będą one obowiązywać o siedem miesięcy dłużej, czyli do końca czerwca 2015 roku.

Potrzebny jest dodatkowy czas

- Myśleliśmy, że wystarczy pięć miesięcy, od 1 lipca do 30 listopada tego roku, ale ze względu na obawy o to, że najwięcej osób przyjdzie w listopadzie, że te osoby będą wymagały dodatkowego orzeczenia o niepełnosprawności, że to z kolei wymaga dodatkowych pieniędzy na dodatkowe posiedzenia zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, że trzeba pewnej praktyki, żeby wyjaśnić pojawiające się wątpliwości interpretacyjne – potrzebny jest ten dodatkowy czas – wyjaśnia poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Wymiana kart dotyczy ok. 650 tys. osób. Nowe przepisy pozwolą uporządkować organizację uprawnień do uprzywilejowanego parkowania dla osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu z tego rozwiązania będą mogli korzystać ci, którzy rzeczywiście najbardziej tego potrzebują. Nowelizacja reguluje ponadto m.in. kwestię rozplanowania miejsc parkingowych. Szacuje się, że dotychczasowe uprawnienia straci przynajmniej połowa dysponujących nimi obecnie osób. Jakby tego było mało, zmienił się już termin obowiązywania kart według starego wzoru, wydłużony finalnie o dodatkowe siedem miesięcy. Integracja postanowiła uporządkować informacje dotyczące tej kwestii, ponieważ już od kilku miesięcy jesteśmy dosłownie zalewani pytaniami na ten temat. Właśnie dzięki pytaniom docierającym do Centrów Integracja wiemy, które kwestie budzą najwięcej emocji, ale i rodzą największe wątpliwości wśród samych zainteresowanych wyjaśnia Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Spoty, informacje w prasie i strona internetowa

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji odpowiada na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnością, które czeka wymiana dokumentów uprawniających do parkowania na tzw. kopertach. Startuje kampania informacyjna „Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!”. Jej celem jest dotarcie do jak największej liczby osób z niepełnosprawnością posiadających karty parkingowe i poinformowanie ich o nowych zasadach przyznawania i wydawania kart.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa www.kartaparkingowa.pl. Znajdują się na niej informacje na temat zmian w przepisach, kogo dotyczy nowelizacja prawa, a także jak uzyskać nową kartę parkingową. Na stronie umieszczono również szczegółowe informacje o organach wydających karty parkingowe we wszystkich powiatach oraz opisano krok po kroku procedurę wymiany. Strona jest w pełni dostępna dla użytkowników z niepełnosprawnościami.

W ramach kampanii przewidziane zostały następujące działania: emisja spotu telewizyjnego i radiowego w mediach o zasięgu ogólnopolskim, kampania prasowa polegająca na publikacji reklam informujących o nowych zasadach wydawania kart parkingowych oraz akcja plakatowa na wybranych stacjach paliw i w wybranych dyskontach.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji będzie informowało o kampanii „Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!” na swojej stronie internetowej, portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na Facebooku i Twitterze. Kampania potrwa do 15 grudnia br.

Kampania „Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!” jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Kampania finansowana ze środków PFRON, partner akcji: PKN Orlen, organizator kampanii: Integracja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Tylko dla wybranych
  M
  17.11.2014, 13:59
  Karty tylko dla niepełnosprawnych ruchowo! A co z chorymi na astmę wysiłkowa czy nadciśnienie płucne??? Im tez trudno się przemieszczać!
  odpowiedz na komentarz
 • ZACZYNA BYĆ JAK W ZUS_IE.........JUŻ KOMISJE ZACZĘŁY UZDRAWIAĆ
  UZDROWIONY
  08.11.2014, 20:08
  .....Mieszkam w małym mieście ,zapytałem Rzecznika jak to jest z tym przyznawaniem kart ? Myślę,ze ktoś z biura Rzecznika oddzwonił do Zespołu i teraz jest wielkie HALO.Rozeszło się lotem błyskawicy.W zespole jestem teraz donosicielem..........zapewne już powiadomili komisję wojewódzką do której mam jechać i nie wiem po co ? wiem ,że tam za to co zrobiłem podtrzymają decyzję z powiatu.Przecież "ręka rękę myje-oni się znają,bo wiem ,ze mają razem szkolenia,spotkania itd.Sejm dał Przewodniczącym takich komisji przyzwolenie na decydowaniu,czy karta się należy ,czy tez nie .......i te WAŻNIAKI myślą,że są władni we wszystkim,A poza tym co taki przewodniczący ,bądź jego pracownica może wiedzieć o moim zdrowiu ? Tacy zamiast nam pomagać i robić wszystko dla swoich niepełnosprawnych ,"topią nas w łyżce wody" Wiem ,że czeka mnie ciężka walka z bezmyślnymi "gryzi piórami " PARANOJA !!!
  odpowiedz na komentarz
 • CO Z MOjĄ OPŁATĄ
  Kasia
  08.11.2014, 15:34
  Mam orzeczenie ważne do końca czerwca 2015 r na które przysługuje mi karta. Csły czas otrzymywałam w zepole informację że do końca listopada moja stara karta jest tylko wazna. Złożyłam wniosek i dostałam nowa kartę ważną tak jak orzeczenie. Teraz okazuje się że wcale nie musiałam i mam dwie ważne karty. Jakaś paranoja i ogólny burdel. Kto mi odda 21 zł bo wcale nie musałam ich wydawać. Czy to nie jest okradanie ludzi?
  odpowiedz na komentarz
 • KARTY PAKINGOWE
  BASIA
  06.11.2014, 09:06
  POTWIERDZAM ŻE JAK NIE BĘDZIE KONTROLI ZE STRONY STRAŻY MIEJSKIEJ LUB POLICJ TO SIĘ NA NIC NIE ZDA BO DALEJ SIĘ WIDZI JAK ZDROWI PARKUJĄ A CAŁY CZAS MÓWI SIĘ ŻE KARTA JEST DLA OSÓB Z NARZĄDEM RUCHU INIE POMOŻE ZMIANA KART.
  odpowiedz na komentarz
 • Gość
  28.10.2014, 14:08
  Same osoby niepełnosprawne są sobie winne za wymianę kart. Już osoby , które uzyskały nową kartę składają o drugą bo potrzebna jest dla syna albo dla wnuczka. I znowu będzie pełno kart. Jak nie będzie kontroli ze strony straży miejskiej albo z policji to się nic nie zmieni.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas