O chorobach psychicznych w programie „Misja Integracja”

Autor: Monika Kamińska
Źródło:

Depresja, schizofrenia, psychoza, nerwice oraz zaburzenia wynikające z uzależnień - to tylko niektóre choroby związane z psychiką. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby psychiczne będą wkrótce drugim największym problemem zdrowotnym ludzkości. Na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne cierpi obecnie 38 proc. Europejczyków. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” rozmawiać będziemy o chorobach psychicznych, ich leczeniu, a także mitach i stereotypach z nimi związanych. Premiera 14 listopada br. o godz. 8:35 w TVP Regionalna.

Jak podają statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii, blisko 8 mln Polaków boryka się z różnymi zaburzeniami psychicznymi i ta liczba wciąż wzrasta. Ich przyczyną coraz częściej są: nadmierny stres, presja w pracy, stale rosnące wobec nas oczekiwania otoczenia, a także brak czasu na dobre, bezinteresowne relacje z ludźmi, które pozytywnie wpływają na naszą higienę psychiczną. W konsekwencji narażamy się na kryzysy i napięcia psychiczne, które skutkować mogą poważnymi zaburzeniami.

Piotr Pawłowski porozmawia z Lucyną Muraszkiewicz, psychologiem i prezeską Fundacji Pro Domo, specjalizującą się w terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, o tym, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne. Gość odpowie także na pytania: dlaczego takie choroby jak depresja czy schizofrenia są nadal w Polsce tematami tabu? Co państwo oraz my - jako społeczeństwo możemy zrobić, aby osoby chore psychicznie nie czuły wstydu z powodu swojej choroby i mogły normalnie funkcjonować?

Lucyna Muraszkiewicz

Lucyna Muraszkiewicz była gościem Piotra Pawłowskiego w programie "Misja Integracja"

Prowadzona przez Lucynę Muraszkiewicz Fundacja realizuje programy profilaktyki zdrowia psychicznego, prowadzi działania edukacyjne w celu oswajania społeczeństwa z tematem chorób psychicznych i przeciwdziałania stygmatyzacji społecznej osób chorujących psychicznie oraz promuje zdrowie poprzez rozpowszechnianie informacji na ten temat. 10 października br. Fundacja Pro Domo, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, zorganizowała głośny marsz solidarności z osobami chorymi psychicznie, który przeszedł ulicami Warszawy. Wzięły w nim udział osoby, borykające się z depresją i schizofrenią. Celem wydarzenia było pokazanie, że osoby z zaburzeniami psychicznymi, które są poddane odpowiedniej terapii, niczym nie różnią się od osób zdrowych. W dniu marszu, organizatorzy złożyli też petycję do premier Ewy Kopacz.

Prowadzący porozmawia z gościem także na temat przyczyn chorób psychicznych, mitów i stereotypów, które im towarzyszą oraz sposobów ich rozpoznania i leczenia.

- Dzisiaj wiemy, że w zaburzeniach psychicznych farmakoterapia jest podstawową metodą leczenia, ale nie jedyną. To co proponuje służba zdrowia w Polsce, to przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Nie ma mowy o pełnej satysfakcji i zadowoleniu, jeśli równolegle nie włączymy procesów psychoterapeutycznych (…). Podstawową psychoterapią, której się w ogóle nie stosuje w Polsce jest psychoedukacja. Pozwala ona na przykład uczyć pacjenta kontrolować chorobę i obniżać ryzyko jej nawrotów (…). To, co na pewno możemy zrobić, to wyposażyć pacjenta w takie umiejętności, żeby potrafił odnajdywać pierwsze sygnały choroby i je zatrzymywać, nie dopuszczać do nasilenia, przez co zmniejszy ryzyko hospitalizacji – powiedziała Lucyna Muraszkiewicz.

mężczyzna w ciemnym pomieszczeniu podtrzymuje dłoniami swoje czoło

W programie zaprezentujemy kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Jej celem jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje około 1,5 miliona. Ambasadorami kampanii zostały znane osoby, które doświadczyły depresji m.in. Andrzej Bober, Tomasz Jastrun, Joanna Racewicz i Kamil Sipowicz.

- Często słyszę „weź się w garść”, „zacznij medytować”, nawet dzisiaj słyszałem. To jeszcze bardziej rozdrażnia człowieka, bo ta osoba z zewnątrz nie ma zielonego pojęcia co to jest depresja, skoro tak mówi (…). Ludziom się wydaje, że depresja to jest taka przypadłość jak przeziębienie, to nie jest tak – powiedział Kamil Sipowicz, dziennikarz, historyk filozofii, poeta, autor książek.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.


TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7