Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pies asystent osoby z niepełnosprawnością

03.11.2022
Autor: Natalia

Witam,

Chciałabym dopytać się o możliwość uzyskania wsparcia w postaci wyszkolonego psa asystenta dla osoby z niepełnosprawnością zmagającą się z depresją. Będę wdzięczna za wszelkie informacje

Szanowna Pani,

U S T AWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Dz.U.2021.573 t.j. w Art. 2.ustęp 11)  wprowadza definicję psa asystującego – oznacza to odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa, w szczególności psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psa asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Następnie powyższa ustawa określa uprawnienia i warunki korzystania z psa

Art.  20a.  [Osoba niepełnosprawna z psem asystującym]

1. Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:

1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;

2) do parków narodowych i rezerwatów przyrody;

3) na plaże i kąpieliska.

2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej.

3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.

4. Warunkiem skorzystania z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

5. Z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może korzystać trener psa szkolonego na psa asystującego na podstawie zaświadczenia wydanego przez podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących. Przepisy ust. 4 i 6 stosuje się odpowiednio.

6. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.

O możliwości otrzymania psa ew. wyszkolenia własnego (w takiej sytuacji pies własny musi przystąpić do przystąpić do egzaminów, po których otrzyma oficjalny certyfikat psa asystującego) powinna Pani zapytać w organizacjach szkolących psy. Lista kilku poniżej:

http://alteri.pl/
http://www.pomocnalapa.pl/
http://www.ami.org.pl
http://piesprzewodnik.org.pl/
http://psiusmiech.pl/pl/pies-przewodnik/
http://fundacja.labrador.pl/pl
http://www.dogiq.webserwer.pl

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas