Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Serwis www bez barier” - zgłoszenia tylko do piątku

07.10.2014
Autor: Łukasz Drozda

Tylko do piątku, 10 października 2014 r., można zgłaszać najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością strony internetowe instytucji i wydarzeń kulturalnych. Na początku listopada poznamy laureatów konkursu „Serwis www bez barier”, czyli teatry, muzea, biblioteki i inne placówki kultury dbające o dostępność dla wszystkich, także pod kątem nowych technologii.

Do czerwca 2015 r. 80 tys. instytucji publicznych ma czas na dostosowanie swoich serwisów pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnością według standardu WCAG 2.0. W dalszym ciągu jest on nieosiągalny dla większości, ale cieszą dobre praktyki, wdrażane już teraz przez część z nich.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje konkurs na najbardziej dostępny serwis. W pierwszej edycji wyróżnione zostaną instytucje kultury i wydarzenia kulturalne finansowane ze środków publicznych. Propozycje takich serwisów zgłaszać można tylko do piątku, 10 października 2014 r.

Logo konkursu Serwis www bez barier. Na ekranie monitora symbol osoby na wózku

Rozwój technologiczny stwarza bariery

Najbardziej dostępne serwisy z dziedziny kultury poznamy już 6 listopada w czasie Wielkiej Gali Integracji w Arenie Ursynów w Warszawie. Uroczystość podsumuje dwie dekady działań Integracji, w czasie których doszło do ogromnego postępu w życiu i postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie wiele pozostaje do zrobienia, a nowe bariery stwarza sam rozwój technologiczny.

Tak jest w przypadku osób, które ze wględu na swoje dysfunkcje nie są w stanie posługiwać się komputerem i urządzeniami mobilnymi tak, jak osoby pełnosprawne. Wagę wydarzenia podkreśla fakt, że tegoroczną Galę patronatem objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Konkursowi na najbardziej dostępny serwis patronują z kolei IAB Polska – Związek Pracodawców Branży Internetowej, Fundacja Kultury bez Barier oraz Krajowy Lider Cyfryzacji, Włodzimierz Marciński.

Kultura dla wszystkich

Jeszcze do piątku, 10 października, możliwe jest dokonywanie zgłoszeń kolejnych serwisów, w których pomyślano o dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Wdrożone rozwiązania zgłaszać można na stronie organizatora, w zakładce dotyczącej konkursu: http://www.integracja.org/co-robimy/popieramy-integracje/serwis-www-bez-barier/

Osoby z niepełnosprawnością to łącznie 12,2 proc. polskiego społeczeństwa, czyli aż 4,7 mln ludzi. Konkurs „Serwis www bez barier” umożliwia nowoczesną prezentację instytucji kultury przeczącą tradycyjnym stereotypom o placówkach pełnych zakurzonych gablot. A przy tym pokazuje ich społeczną odpowiedzialność, niewykluczającą żadnej grupy użytkowników.


Więcej informacji o konkursie udziela koordynator projektu:
Łukasz Drozda
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
e-mail: lukasz.drozda@integracja.org
tel.: 519 066 482


Loga patronów konkursu, m.in. Lidera cyfryzacji Włodzimierza Marcińskiego, IAB Polska, Fundacji Kultury Bez Barier

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas