Ruszył projekt „Śląskie bez barier”. Atrakcje turystyczne dostępne dla osób z niepełnosprawnościami
Siedem instytucji otrzymało w Bielsku-Białej czeki na realizację projektów umożliwiające osobom z niepełnosprawnością poznanie Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Krainy Górnej Odry. Samorząd województwa śląskiego zainaugurował projekt „Śląskie bez barier”.
Samorząd przeznaczył na projekt 500 tys. zł. Jego celem jest rozszerzenie zasięgu propozycji kierowanych do osób z niepełnosprawnościami na wszystkie części województwa.
- Jest to pierwszy tego typu konkurs w dziedzinie turystyki skierowany do osób z niepełnosprawnościami, jaki ogłosiło województwo śląskie – poinformował rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka.
Departament turystyki urzędu na realizację zadań rozpisał konkurs „Śląskie. Turystyka bez barier”.
- W wyniku realizacji zadań ponad 2 tys. osób z niepełnosprawnościami będzie miało okazję aktywnie uczestniczyć w różnych wydarzeniach. Rajdy piesze i rowerowe, spływy czy wspinaczka w asyście przewodnika i opiekuna umożliwią osobom z dysfunkcjami poznanie Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy Krainy Górnej Odry. Przeszkolonych zostanie również 140 osób w zakresie obsługi. Zadania realizować będzie siedem podmiotów – wskazał Gruszka. – Istotnym obszarem wsparcia jest poprawa infrastruktury turystycznej, czyli likwidacja barier, nośniki i materiały promocyjne dla niewidomych, a także szkolenia przewodników i opiekunów – dodał.
Dostępne góry?
Wśród instytucji, które otrzymały czek, jest stowarzyszenie Region Beskidy prowadzące Euroregion Beskidy. Otrzymało ponad 106 tys. zł na projekt „Beskidy bez barier”.
Dyrektor biura Euroregionu Marcin Filip w rozmowie powiedział, że celem projektu jest pokazać, iż góry nie są niedostępne dla osób niepełnosprawnych.
- Chcemy umożliwić niepełnosprawnym wyjazd w góry – wskazał.
Filip poinformował, że w wakacje zorganizowanych zostanie pięć wycieczek w różnych terminach. W każdej będzie mogło wziąć udział 60 osób.
- Osoby ze szczególnymi potrzebami muszą mieć odpowiednie warunki, czyli koleje linowe. Skorzystamy z wyciągów gondolowych na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku i Szyndzielnię w Bielsku-Białej. Będą też dwie imprezy integracyjne: w Żywcu i przy Jeziorze Żywieckim – powiedział.
Dyrektor biura dodał, że w Bielsku-Białej zrealizowana zostanie też jedna inwestycja.
- Wykonany zostanie podjazd na stacji kolei linowej na Szyndzielni, by osoby na wózkach mogły z niej skorzystać – powiedział.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz