Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zalew Sulistrowicki czeka na „Grażyny i Januszów Triathlonu”

06.06.2022
Autor: Inf. pras
Osoby podczas triathlonu pod nazwą "Janusze i Grażyny"

„Tercet Egzotyczny”, „Zawał Serca” i „Prażynki Hot Chilli” – to tylko trzy sztafety, które w tym roku wezmą udział w „Triathlonie dla Januszy i Grażyn” – jednej z najciekawszych imprez sportowych na Dolnym Śląsku. W zawodach, łączących pływanie, jazdę na rowerze i bieg, oprócz sztafet wystartują zawodnicy indywidualni. Rozpoczęły się już zapisy i można dołączyć do ich grona.

O Triathlonie dla Januszy i Grażyn 

Choć zawodnicy pochodzą z całej Polski, mają jedną wspólną cechę: sportowa forma jest dla nich nie mniej ważna niż poczucie humoru.

„Triathlon dla Januszy i Grażyn” to zawody dla amatorów, którzy lubią dobrą zabawę i wysiłek, bo w pokonanie trasy trzeba też włożyć sporo pracy. To około 1/8 dystansu IronMan, czyli 23,5 km (400 m pływania, 17 km na rowerze i 6 km biegu). A wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody, nad Zalewem Sulistrowickim na Dolnym Śląsku (start i meta na terenie ośrodka wypoczynkowego SuliCamp) oraz w doborowym towarzystwie.

Data odbywania się Triathlonu

Janusze i Grażyny” wystartują 30 lipca, to już piąta edycja wydarzenia. Tradycją imprezy stała się rywalizacja nie tylko na trasie zawodów, ale również na najlepszy Januszowy i Grażynowy” strój. Zawodnicy wykazują się ogromną kreatywnością. Legendą zawodów stał się Dariusz Baran, który co roku prezentuje się w odpowiednio przyciętych „januszowych” wąsach i brodzie, dzierżąc w dłoniach żółte, dmuchane kółko w kształcie żyrafy. W najbliższych zawodach pan Dariusz również wystartuje. Po raz pierwszy bez towarzystwa „żyrafki”, która odchodzi na zasłużoną emeryturę. Na jej miejsce jest już jednak godne zastępstwo.

Na wszystkich zawodników, zarówno tych, którzy zajmą pierwsze, jak i tych, którzy zdobędą ostatnie miejsca, czekają nagrody. Wezmą udział m.in. w losowaniu ufundowanego przez jednego ze sponsorów roweru górskiego.

O organizatorce zawodów

Organizatorką zawodów jest Monika Jackowicz z Fundacji Aktywni Ślężanie” z Sobótki. Triathlon na wesoło był jej pomysłem. Od początku zależało jej jednak także na tym, by impreza zyskała jeszcze jeden wymiar: integrację, włączenie w sportowe wydarzenie osób z niepełnosprawnościami. Tacy zawodnicy w czasie Triathlonu dla Januszy i Grażyn” są witani z otwartymi rękami. W tym roku swój start zadeklarowało już pięć zespołów łączących osobę pełnosprawną i z niepełnosprawnością. Jeden z nich tworzą Nikola i Tomasz.

- Zadzwoniła do mnie mama Nikoli i pyta, czy w tym roku będzie triathlon, bo Nikola ciągle go wspomina, nie może się doczekać! – opowiada Monika Jackowicz. 

- Odpowiedziałam, że tak, oczywiście, zapraszamy! – dodaje.

O duecie Nikoli i Tomasza

Nikola niedługo będzie obchodzić 18 urodziny. Urodziła się z wieloma schorzeniami, w związku z tym konieczna jest ciągła rehabilitacja i specjalistyczna opieka. Nastolatka nie chodzi samodzielnie, nie mówi. Stale robi jednak postępy. Nikola uwielbia spotykać się z ludźmi, kocha zwierzęta, bardzo lubi wycieczki i spacery. Potrzebuje kontaktu ze światem, który daje jej wielką radość i siłę do życia.

Tomasz to sportowiec – triathlonista, a także ojciec dwóch chłopców i przedsiębiorca. Zawsze chętny do pomocy i gotowy na nowe wyzwania, dlatego, kiedy Monika Jackowicz zaproponowała mu start w duecie z osobą z niepełnosprawnością, nie wahał się ani przez chwilę. W tym roku wspólnie wystartują już po raz drugi.

Idea włączania osób z niepełnosprawnościami

Idea włączania osób z niepełnosprawnościami w różne aspekty życia, łącznie z tak wymagającą dyscypliną sportu, jaką jest triathlon, łączy dwie fundacje, które współpracują przy organizacji „Triathlonu dla Januszy i Grażyn”. Od pierwszej edycji Fundacji Aktywni Ślężanie” partneruje Fundacja „Potrafię Pomóc” z Wrocławia, która z myślą o kibicach organizuje towarzyszące zawodom animacje dla dzieci i dla całych rodzin (dmuchańce oraz inne atrakcje). Tak będzie również w tym roku. Fundacja „Potrafię Pomóc” od kilkunastu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. We Wrocławiu prowadzi m.in. Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, Wrocławską Szkołę Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością.

Informacje organizacyjne

 

 .

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas