Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dostosowania dla młodych zwiedzających w Muzeum Wojska w Białymstoku

01.12.2021
Autor: Informacja prasowa, fot. Muzeum Wojska w Białymstoku
grupa dzieci na warsztatach w muzeum

W Muzeum Wojska w Białymstoku powstały udogodnienia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Młodzi zwiedzający mogą zapoznać z historią białostockiego garnizonu na warsztatach historyczno-artystycznych, dzięki przystępnej ścieżce zwiedzania oraz materiałom edukacyjnym w internecie.

Koordynatorka projektu, Marzena Wilczko, wyjaśnia: „Chcieliśmy przekazać młodym odbiorcom ze szczególnymi potrzebami wiedzę na temat historii wojska w Białymstoku. Pokazywaliśmy jego znaczenie w dziejach miastach, przypominaliśmy ważne postaci, odwoływaliśmy się do etosu żołnierskiego jako punktu wyjścia do refleksji nad istotą patriotyzmu”.

Białostocki garnizon początkami sięga drugiej połowy XVIII wieku, czasów hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego. Później stacjonowały w nim wojska zaborcze. W okresie międzywojennym Białystok był garnizonem dla żołnierzy piechoty, kawalerii i artylerii konnej. W czasie II wojny światowej stacjonowali w nim żołnierze wojsk okupacyjnych, a po wojnie – oddziały radzieckie i polskie. Dziś w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej siedzibę ma 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Edukatorka z dzieckiem prowadzi zajęcia w muzeum

W ramach projektu przygotowano tłumaczenia na języki prosty i migowy oraz audiodeskrypcje. W siedzibie Muzeum dostępne są tyflografiki i monitor interaktywny zawierający przystępne treści historyczne. Przygotowano również interdyscyplinarne warsztaty, na których wiedza historyczna została połączona z artystycznymi metodami pracy. W zajęciach we wrześniu i październiku wzięło udział ponad trzysta osób, a z uwagi na duże zainteresowanie odbiorców warsztaty włączono do stałej oferty edukacyjnej Muzeum.

Zapisy na warsztaty będą prowadzone do końca bieżącego roku szkolnego. Przez formularze można się zgłosić na zajęcia „Miasto garnizonowe”  i „Symbole żołnierzy”. Z kolei materiały edukacyjne znajdują się na specjalnej stronie internetowej projektu.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021”.

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas