Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Pakiet alertowy” obostrzeń. Ministerstwo zdrowia wprowadza ograniczenia

29.11.2021
Autor: Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
grafika na czerwonym tle zarys czarnej sylwetki człowieka z białą maseczką po lewej kuliste kształty wirusa

W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa - Omikronem, ministerstwo zdrowia wprowadza „pakiet alertowy” obostrzeń. To kilka zmian, które będą obowiązywać 1-17 grudnia.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 29 listopada, ministerstwo zdrowia ogłosiło „pakiet alertowy”, czyli większe ograniczenia w obostrzeniach epidemicznych. Pakiet składa się z dwóch elementów: uszczelnienia granic i ograniczeń krajowych.

Uszczelnienie granic

To zakaz do siedmiu krajów Południowej Afryki, m.in. Botswany, RPA czy Zimbabwe, które uznano za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów będą miały 14 dni kwarantanny.

Dla osób niezaszczepionych, które wracają do Polski z krajów spoza UE kwarantanna także ma wynosić 14 dni. Test PCR będzie mógł z niej zwolnić po 8 dniach. Nie dotyczy osób zaszczepionych.

Ograniczenia krajowe:

  • Limity zapełnienia z 75 proc. zmniejszono do 50 proc. w obiektach m.in. kultury, gastronomii, kościołów, obiektów sportowych. Limity odnoszą się jedynie do osób niezaszczepionych.
  • Nowy limit na zgromadzeniach i uroczystościach (np. wesela, itd.) to 100 osób.
  • Do 250 osób może uczestniczyć na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi.
  • Na siłowniach i w klubach fitness na jedną osobę ma przypadać 15 m2. 

Czy potrzebne są paszporty covidowe?

- Jeżeli limit zostaje przekroczony, to domyślna jest zgoda osoby okazującej paszport covidowy, żeby wejść. Jeśli go nie pokaże, to nie wejdzie – odpowiedział minister zdrowia na pytanie o to, jak sprawdzić kogo uwzględniać w limitach, a kogo nie.

Ostatecznie to regulaminy uczestnictwa danego obiektu muszą być tworzone w taki sposób, aby uwzględniać limitu uczestnictwa oraz informację, że wejście poza limitem możliwe jest tylko dla osób zaszczepionych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas