Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent Katowic powołał społecznego doradcę ds. równego traktowania

29.11.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
panorama na Katowice. Po lewej najbardziej znany punkt Katowic, Spodek

Była rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej dr Ewa Piaskowska została powołana przez prezydenta Katowic na stanowisko społecznego doradcy ds. równego traktowania – poinformował w poniedziałek, 29 listopada, Urząd Miasta.

Zadaniem nowopowołanej doradczyni będzie ocena działań miasta pod względem równego traktowania obywateli bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, pochodzenie etniczne i narodowe, religię oraz status społeczno-ekonomiczny. Pełnienie obowiązków rozpocznie z początkiem przyszłego roku.

- Katowice zawsze były miastem otwartym i tolerancyjnym. Wielokulturowość jest wpisana w naszą tożsamość, co wynika z trudnej, ale pięknej historii Górnego Śląska. Dlatego, aby zapobiegać ewentualnym aktom dyskryminacji w przyszłości, podjąłem decyzję o powierzeniu dr Ewie Piaskowskiej funkcji społecznego doradcy ds. równego traktowania. Jestem przekonany, że jej kompetencje będą stanowiły gwarancję otwartości na różne środowiska, a każdy głos z nich płynący zostanie przez doradczynię wysłuchany – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Społeczny charakter doradczyni

Dr Ewa Piaskowska ma nadzieję na aktywną współpracę ze środowiskami kobiecymi i innymi organizacjami społecznymi w Katowicach działającymi w obszarze sprawiedliwości społecznej, równości szans, wykluczenia społecznego, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

- Planuję także konsultacje z przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Katowicach, aby poznać ich oczekiwania. Chciałabym, żeby Katowice stały się miastem równych szans i gościnnym dla wszystkich ludzi. Moja działalność będzie skuteczna, gdy będę miała wsparcie medialne oraz środowisk kobiecych i wolnościowych – podkreśliła.

Do zadań społecznego doradcy ds. równego traktowania należeć będą m.in. współpraca z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Katowice oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi w zakresie inicjatyw, mających na celu promowanie wiedzy i wspieranie rozwoju aktywności społecznej w obszarze równego traktowania, ocena działań miasta Katowice z punktu widzenia problematyki równościowej, podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszeń zasady równego traktowania oraz wykluczeń społecznych oraz współpraca ze środowiskami kobiecymi, mająca na celu zapewnienie kobietom właściwego udziału w życiu miasta.

Funkcja doradcy ds. równego traktowania ma charakter społeczny – dr Piaskowska nie będzie za nią pobierać wynagrodzenia. Miasto Katowice będzie jedynie pokrywało koszty ewentualnych podróży służbowych i diet, na zasadach dotyczących pracowników urzędu.

Kim jest dr Piaskowska?

Urodzona w 1949 r. Ewa Piaskowska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorat obroniła na Uniwersytecie Śląskim, a studia podyplomowe ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1972-82 była nauczycielem akademickim w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. W latach 1991-2000 pełniła funkcję prezesa spółki Economicus, założyciela Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, której w latach 1994-2005 była rektorem.

W 2002 r. została powołana do katowickiej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Działa m.in. w zarządzie Stowarzyszenia Rektorów i Założycieli uczelni niepaństwowych oraz w European Council for Busines Education (ECBE). W latach 2004-2006 była prezydentką tej organizacji.

Była związana z działającym na rzecz kobiet katowickim soroptymistycznym klubem „Silesia” oraz współzałożycielką Soroptimist International Klub Nike z Katowic. W 2008 r. brała udział w założeniu w Katowicach Dress for Success Poland (DfS Poland) - polskiej filii międzynarodowej organizacji kobiecej aktywizującej bezrobotne kobiety.

Po przejściu na emeryturę w 2013 r. nadal działa społecznie. W październiku 2017 r. założyła i została prezeską Stowarzyszenia Aktywni Silesia w Katowicach, aktywizującego społecznie seniorów. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2000 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez prezydenta RP w 2001 r. oraz Złotą Odznaką Honorową przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego w 2005 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Pomoc rzecznika osób z niepełnosprawnością bardzo oczekiwana!
    Genowefa Światłoń
    06.01.2022, 23:29
    Osoba z niepełnosprawnością , zwłaszcza na tle neurologicznym, powinna mieć prawo do obecności opiekuna/ osoby bliskiej przy zabieraniu jej np przez pogotowie do szpitala. Opiekun powinien mieć prawo do towarzyszenia takiej osobie w czasie wstępnych badań i pomocy przy podejmowaniu decyzji o hospitalizacji. Zakaz odwiedzin chorych w szpitalach pod pretekstem pandemii jest łamaniem praw człowieka. Ze szpitala więcej można wynieść niż przynieść - mawiali starzy lekarze. Można urządzać masową imprezę sylwestrową na stadionie, a nie można wpuścić do chorego na odwiedziny osoby bliskiej, zaszczepionej trzeba dawkami p/covid!!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas