Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Senat za poprawkami do ustawy podwyższającej tzw. emerytury EWK

26.11.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
zamyślona starsza kobieta, jadąca tramwajem.

Senat opowiedział się w piątek, 26 listopada, za poprawkami do ustawy, która przewiduje, że osoby pobierające tzw. emerytury EWK będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze podwyższające ich emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Zaproponował też rozszerzenie grona uprawnionych do świadczenia wyrównawczego.

Uchwalona przez Sejm pod koniec października ustawa przewiduje, że osoby pobierające emerytury EWK (wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki) będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne. 26 listopada Senat opowiedział się za wprowadzeniem do ustawy kilku poprawek. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Główna z poprawek zakłada rozszerzenie grona uprawnionych do świadczenia wyrównawczego. Według propozycji będą to wszystkie osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i spełniają przesłanki do bycia objętymi świadczeniami pielęgnacyjnymi, wynikającymi z ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Ustawa regulująca problem tzw. emerytur EWK została przygotowana przez posłów Kukiz'15.

Wyrównać różnicę świadczeń

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1989 r. umożliwiało przejście na emeryturę (tzw. emeryturę EWK) – bez względu na wiek – jednemu z rodziców mającemu wymagany okres zatrudnienia, a zmuszonemu przerwać pracę z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem. Przepis ten utracił moc w 1999 r., jednak osoby, które do tego czasu spełniały wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu, zachowały uprawnienia do emerytury.

Obecnie rodzice opiekujący się dziećmi wymagającymi stałej opieki, otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak tym, którzy mają ustalone prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Oznacza to, że świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymują także osoby pobierające emeryturę EWK. Tymczasem wysokości tych świadczeń znacznie się różnią – wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1971 zł, a najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.

Zgodnie z ustawą świadczenie wyrównawcze przyznawane będzie na wniosek osoby uprawnionej do emerytury lub renty EWK, który należy złożyć do ZUS lub innego organu, który wypłaca to świadczenie. Wniosek złożony do 28 lutego 2022 r. podlega rozpatrzeniu do 31 marca 2022 r.

Ustawa weszłaby w życie od 1.01.2022

W razie złożenia wniosku w terminie świadczenie wyrównawcze przysługuje od 1 stycznia 2022 r. i jest wypłacane po dokonaniu rocznej waloryzacji wraz ze świadczeniem emerytalno-rentowym.

Świadczenie wyrównawcze ma przysługiwać miesięcznie w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego. Wypłata świadczenia wyrównawczego będzie następować wraz z emeryturą EWK. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Świadczenie pielęgnacyjne
  Beata Engler
  29.11.2021, 23:09
  Dzień dobry, staram się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na mamę. MOPS odmówił, złożyłam odwołanie do SKO w Gdańsku. Czekam na decyzję od sierpnia i spodziewam się odmowy przyznania świadczenia, bo podobno Gdańsk odmawia, tak czytałam. Gdzie następnie powinnam złożyć odwołanie? Czy warto skorzystać z pomocy prawnej oferowanej w internecie? Może polecacie kogoś, bo boję się naciągaczy. Nadmieniam, że zrezygnowałam z pracy zawodowej aby zająć się mamą i jestem teraz bez pieniędzy. Pozdrawiam serdecznie.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie a normalna emerytura
  aza
  29.11.2021, 19:31
  Pobieram świadczenie pielęgnacyjne choć mam 61 lat i ponad 25 lat pracy. Nie wiem ile przysługiwało by mi emerytury ale na pewno była by mniejsza niż świadczenie. Ale ponieważ świadczenie jest nieopodatkowane nie mogę skorzystać z żadnych odliczeń podatkowych, nie mam 13 i 14 emerytury. Nie mogę korzystać z ulgowych przejazdów przysługujących emerytom. Czy gdybym teraz przeszła na - normalną - emeryturę a opiekuję się dorosłą niepełnosprawną od urodzenia córką to też dostawała bym wyrównanie do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego?
  odpowiedz na komentarz
 • Ania
  Ania
  29.11.2021, 14:35
  Czy matki ktore są na swiadczeniu pielegnacyjnym i chcą przejsc na emeryture w tym roku bo skonczyly 60 lat życia tez dostaną wyrownanie do kwoty swiadczenia ?pielegnacyjnego? 1
  odpowiedz na komentarz
 • Lechowicz Iwona
  Iwona
  29.11.2021, 12:50
  Tak się zastanawiam czy nie lepsze rozwiązanie jest takie żeby osoba (matka , ojciec) opiekujący się dzieckiem niepełnosprawnym przechodzili na emeryturę po 25 latach składkowych w zusie i nie musieli się martwić tym że jakiś urzad uzdrowi jego dziecko co ma miejsce w bardzo wielu takich komisjach .
  odpowiedz na komentarz
 • Ustawy podwyższające emerytury.
  Taki właśnie niepełnosprawny.
  29.11.2021, 10:46
  A co mają powiedzieć osoby które większą część swojego życia ciężko pracowały i z powodu choroby,choroby zawodowej stały się całkowicie niezdolne do pracy,często niepełnosprawne w stopniu znacznym i często pomimo spełnienia warunków do należnych świadczeń muszą do nich dochodzić latami bo ubezpieczyciel,sad pracy lub pracodawca robią wszystko aby te pokrzywdzone osoby tego świadczenia nie otrzymały.Kto im pomoże,jak mają żyć.Dlaczego nie ma dla tych osób dodatków typu 500 plus,dlaczego nie ma dla nich wcześniejszych o 5 lat emerytur aby w wieku 60 lat nie musiały jeżdzić po kilkaset kilometrów i być poniewierani przez różnych orzeczników.Osoby te często nie mają zbyt długiego stażu pracy który przerwała im choroba i taki dodatek 500+ lub renta z tytułu choroby zawodowej byłaby niezbędnym dodatkiem dla takiej emerytury czy renty ,ale niestety jest nieosiągalna i nie zanosi się na to żeby odpowiedzalni za ten stan cokolwiek zrobili.
  odpowiedz na komentarz
 • DZIEL I RZĄDZ.
  ania
  29.11.2021, 09:15
  Cala ta ustawa nadaje sie tylko do kosza i slusznie mowiii senatorwie , ze trudno jest ja naprawic bo zasluguje na odrzucenie ale ze wzgl na wage problemu- trzeba ja naprawiac..Ustawa jest raząco niekonstytucyjna. Mimo tp senatorowie PIS jednomyslnie glosowali za odrzuceniem poprawek . USTAWA jest tez sprzeczna wewnetrznie, bo matki , ktorym dano prawo zrezygnowac ze swiadczenia pielegnacyjnego i przejśc od stycznia 2022 na emeryture to nie sa matki EWK !!! To matki uprawnione do emerytur pracowniczych identycznie jak te , ktore PIS z tej ustawy wykluczyl. No coz, PIS zrobi co zechce - dziel i rzadz.
  odpowiedz na komentarz
 • Karanie jednych rodziców kosztem drugich.
  Agnieszka
  26.11.2021, 18:27
  Powinno być inne rozwiązanie po ukończeniu przez matkę 60 lat niezależnie czy ma EWK , czy ma świadczenie pielęgnacyjne dziecko żyje lub już odeszło po ciężkiej chorobie powinien być zaliczony okres opieki w którym nie były odprowadzane składki emerytalne.
  odpowiedz na komentarz
 • Karanie jednych rodziców kosztem drugich.
  Agnieszka
  26.11.2021, 18:21
  Powinno być inne rozwiązanie po ukończeniu przez matkę 60 lat niezależnie czy ma EWK , czy ma świadczenie pielęgnacyjne dziecko żyje lub już odeszło po ciężkiej chorobie powinien być zaliczony okres opieki w którym nie były odprowadzane składki emerytalne.
  odpowiedz na komentarz
 • utracone składki
  Agnieszka
  26.11.2021, 17:51
  Co z osobami które nie mogły podjąć pracy opiekowały się swoimi chorymi dziećmi kilkanaście lat za które nie były odprowadzane składki bo miały w dniu przejścia na świadczenie pielęgnacyjne ponad 20 lat pracy. Teraz mają niewiele więcej emerytury od matek EWK.
  odpowiedz na komentarz
 • Agnieszka Barzdo
  Agnieszka
  26.11.2021, 17:35
  A co z rodzicami dzieci które urodziły się po zmianie ustawy od 1999 którzy stracili składki bo mieli wypracowane ponad 20 lat pracy i opiekowali się ciężko chorymi dziećmi po kilkanaście lat bez składek . Ja brałam w 2001 roku świadczenie pielęgnacyjne 350 zł a emerytura wynosiła dwa razy tyle.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas