Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mieszkańcy małych budynków mieszkalnych skorzystają z Funduszu Dostępności?

26.11.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Dwa okna w zniszczonym budynku, z opadającym tynkiem.

Fundusz Dostępności służy m.in. likwidacji barier w budynkach mieszkalnych poprzez udzielanie pożyczek na budowę windy, podjazdu, likwidację progów, itd. Mogą z niego korzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także towarzystwa budownictwa społecznego. Czy dotyczy to także mniejszych – jednopiętrowych budynków?

Niewielkie, jednopiętrowe kamienice to częsty element tkanki miejskiej wielu polskich miejscowości. Są to często budynki stare, a nawet zabytkowe. Przez to są pozbawione choćby takich rozwiązań jak winda czy podjazd. Również te nowsze, powstające po wojnie jednopiętrowe budynki mieszkalne były ich pozbawione, gdyż przepisy wymagały budowy windy jedynie w budynkach mających więcej niż 4 piętra.

Wielkość się nie liczy

Z myślą o rozwiązywaniu tego typu problemów powstał prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) Fundusz Dostępności. Czy jednak o udzielną w jego ramach niskooprocentowaną pożyczkę mogą ubiegać się spółdzielnie lub wspólnoty administrujące jednopiętrowymi budynkami mieszkalnymi?

Jeśli jednopiętrowe budynki będą wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, to można ubiegać się o pieniądze na ich dostosowanie w ramach Funduszu Dostępności – tak informują nas eksperci BGK.

Zgodnie z definicją: budynek wielorodzinny to budynek mieszkalny, w którym występują więcej niż dwa lokale mieszkalne. Oznacza to, że nie od ilości pięter zależy udzielenie pożyczki w ramach Funduszu Dostępności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas