Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy Polacy z niepełnosprawnością zostaną astronautami/kami w ESA?

22.10.2021
Autor: Angela Greniuk, fot. pexels.com
Źródło: polsa.gov.pl
astronauta w kosmosie

12. Polaków z niepełnosprawnościami aplikowało w naborze na nowych astronautów do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wkrótce rozpoczną pierwsze testy sprawdzające do tej pracy.

W marcu br. Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła rekrutację na astronautów z niepełnosprawnością z całej Unii Europejskiej. Był to pierwszy taki nabór w historii – dostosowane ma być również samo stanowisko i sprzęt kosmiczny. Więcej pisaliśmy o tym na portalu Niepelnosprawni.pl.

W odpowiedzi na ogłoszenie ESA wpłynęło ponad 23 tysiące aplikacji, w tym 287 od osób z niepełnosprawnościami. Z Polski zgłosiło się 549 osób, z czego 12 to kandydaci z niepełnosprawnością. ESA ma wkrótce zaprosić kandydatów na pierwsze testy.

Od zakończenia okresu aplikacji do ogłoszenia wyboru pod koniec 2022 roku, kandydatki i kandydaci przejdą przez sześć kluczowych etapów selekcji. Pierwszym jest ocena kandydatury na podstawie wszystkich dokumentów z aplikacji. Osoby z niepełnosprawnością fizyczną przejdą także badania lekarskie. Kandydatki i kandydaci będą powiadamiani o tym, czy udało im się zakwalifikować do kolejnego etapu. Cały proces rekrutacji przewidziano na ok. półtora roku. Wybrani zostaną: 4 osoby na stanowisko astronautki lub astronauty, jedna osoba astronautki lub astronauty z niepełnosprawnością oraz utworzony zostanie korpus rezerwy.

Więcej przeczytasz na stronie Polsa.gov.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Nie no bez jaj...
    Dynia
    22.10.2021, 13:11
    To może jeszcze niewidomi niech będą pilotami lub prowadzą autobusy? Poprawność polityczna przybiera już naprawdę niesamowicie durne oblicza a w Polsce człowiek nie ma jak wyjść z domu w XXI wieku. Tfu!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas