Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o realizację praw pacjentów ze szczególnymi potrzebami

21.10.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: gov.pl
rysunek ucha i aparatu słuchowego

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec apeluje do kierowników podmiotów leczniczych o realizację praw pacjentów ze szczególnymi potrzebami.

Przypomina on, że 6 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 Nr 52 poz. 417).

Art. 12 pkt 2 ustawy brzmi dokładnie: „Pacjent będący osobą ze szczególnymi potrzebami, o której mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. poz. 1696 i 2473), ma prawo do otrzymania informacji, o których mowa w ust. 1 oraz w art. 9–11, w zrozumiały dla niego sposób, w szczególności z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824)”.

W sposób zrozumiały

Zatem, jak podkreśla RPP, pacjent ma prawo otrzymać informację o swoim stanie zdrowia w zrozumiały dla siebie sposób.

Bartłomiej Chmielowiec wylicza narzędzia, które ułatwią komunikację z pacjentami ze szczególnymi potrzebami. Są to:

  • obsługa z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się lub zdalny dostęp online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje;
  • instalacja urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, których celem jest wspomaganie słyszenia;
  • zapewnienie na stronie internetowej placówki informacji o zakresie jego działalności. Powinien to być plik elektroniczny, który zawiera tekst odczytywalny maszynowo. Należy także nagrać treści w polskim języku migowym oraz informacje w tekście łatwym do czytania.

Rzecznik Praw Pacjenta prosi także kierowników podmiotów leczniczych o aktualizację wewnętrznych procedur, aby były one zgodne z nowymi przepisami.

Pełne wystąpienie RPP

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas