Więcej pieniędzy dla samorządów na likwidację barier. PFRON uruchomił nowy projekt
77 milionów złotych – tyle w formie grantów na likwidację barier i wprowadzanie rozwiązań zwiększających dostępność mogą otrzymać samorządy dzięki programowi o nazwie „Dostępny samorząd – granty”. Te pieniądze mają służyć choćby budowie pochylni i instalacji pętli indukcyjnych.
Od 6 września 2021 roku obowiązują kolejne przepisy Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zobowiązuje ona wszystkie podmioty publiczne w Polsce do zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – w tym m.in. osobom z niepełnosprawnością i seniorom. Obywatele otrzymują dostęp do nowych narzędzi egzekwowania swoich praw – informacji, wniosku i skargi na brak dostępności podmiotu publicznego zgłaszane do PFRON. Z drugiej strony dzięki m.in. pieniądzom z Europejskiego Funduszu Społecznego samorządy mogą starać się o granty na zwiększanie dostępności w swoich instytucjach.
Wspieranie podmiotów publicznych
- W ramach tego programu przeznaczono 77 milionów na granty dla samorządów. Dzięki tym pieniądzom będą one mogły likwidować bariery i czynić swoje usługi dostępnymi – tłumaczył podczas konferencji prasowej 20 października prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz. – Chcemy wyposażyć samorządy: gminy, powiaty i województwa w odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby dostępność mogły zapewnić osobom ze specjalnymi potrzebami. Chcemy także wspierać podmioty publiczne, jeśli chodzi o zapewnienie dostępności – dodał.
Powstaje pytanie, na jakie działania będzie można przeznaczyć pieniądze z grantów.
Nie tylko architektura
- Patrzymy na dostępność bardzo szeroko. Jest dostępność cyfrowa, komunikacyjna, komunikacyjno-informacyjna i architektoniczna. Żeby projekt przedstawiony przez samorząd otrzymał jak najwięcej punktów, musi zawierać wszystkie te elementy. Jeśli, na przykład, gmina chce przeprowadzić udostępnianie szkoły, to żeby otrzymać jak największą ilość punktów, musi zaplanować choćby pochylnie (dostępność architektoniczna), pętlę indukcyjną (informacyjno-komunikacyjna), tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a (komunikacyjna) i dostępną stronę internetową placówki (cyfrowa) – mówiła Iwona Osmałek, samodzielny specjalista z zespołu projektu „Dostępny Samorząd – granty”.
Jest to odpowiedź na zróżnicowane potrzeby osób z niepełnosprawnością, ale też samorządów.
- Chcemy zlikwidować bariery architektoniczne w naszych obiektach, urzędzie, w placówkach oświatowych, ale również zakupić różnego rodzaju urządzenia, na przykład tablice z informacjami dla osób niewidomych i głuchych – zapowiedział obecny na konferencji burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis.
Jakie wymagania?
Jak poinformował prezes Michałkiewicz, już w tym roku PFRON zacznie przyjmować wnioski. W sumie przekazanych ma zostać 520 grantów do wysokości 100 tysięcy złotych i 100 grantów do wysokości 250 tys. złotych. W wypadku grantów do 100 tysięcy złotych od samorządów nie wymagany jest wkład własny. Dla grantów do 250 tys. złotych wynosi on 20 procent kwoty grantu.
Istnieją też dwa warunki, bez spełnienia których samorząd nie może starać się o grant. Po pierwsze w instytucji, która ma przejść proces likwidacji barier musi być koordynator dostępności, a po drugie musi ona przygotować raport z audytu dostępności.
Wsparcie szkoleniowe
Tu warto zaznaczyć, że samorządy mogą liczyć na szereg innych działań służących poprawie dostępności.
- Realizowane są 24 projekty szkoleniowo-doradcze. Przygotowują one samorządy do zadań wynikających z Ustawy o zapewnieniu dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami m.in. przygotowania koordynatorów dostępności w samorządach, przeglądu procedur administracyjnych pod kątem dostępności oraz w niewielkim wymiarze audytów dostępności budynków administracji publicznej – głównie urzędów – mówił podczas konferencji Andrzej Trzęsiara, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Termin rozpoczęcia naboru wniosków o udzielenie grantów planowany jest w IV kwartale 2021 r.
Więcej informacji o projekcie na stronie PFRON.
Komentarze
-
W jakim celu.
24.10.2021, 11:34W jakim celu wspiera się samorządy,skoro nawet na swoim terenie nie zapewniają niepełnosprawnym mającym problemy z poruszaniem i posiadającym karty parkingowe darmowych miejsc parkingowych,np. nie ma takich przy szpitalu wojewódzkim w Koninie.odpowiedz na komentarz -
Kordynator dostępności jest i środki na jego wynagrodzenie są zapewnione, za to na transport zbiorowy brak.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz