Międzynarodowy Turniej Niepełnosprawnych w tenisie stołowym

20.10.2021
Autor: inf. prasowa
widok na salę i zawodników przy stołach

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” Zielona Góra było organizatorem Międzynarodowego Turnieju Niepełnosprawnych w tenisie stołowym, który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze w dniach 15-17 października 2021 r.

W imprezie uczestniczyło 12 zespołów: START Gorzów Wlkp., START Szczecin, START Poznań, SPIN Bożejowice, TOP Bolesławiec, START Wrocław, START Zielona Góra oraz zespoły z Czech (Janske Lazne i Hradec Kralove) i Niemiec (Monachium).

Zawodnicy rywalizowali w 2 konkurencjach: turniej indywidualny – zawodnicy grający na wózkach inwalidzkich oraz turniej drużynowy w którym brali udział czołowi zawodnicy z kraju i z zagranicy.

Wśród zawodników grających na wózkach zwyciężył Tomasz Jakimczuk START Zielona Góra – brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, podopieczny trenera Jacka Kaczmarka – wygrywając wszystkie pojedynki 3:0. Drugie miejsce zajął Daniel Staszak – START Wrocław, a na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Ogrodnik – START Gorzów Wlkp.

Turniej drużynowy

W turnieju drużynowym udział brali również zawodnicy kadry narodowej w tym utytułowany paraolimpijczyk zielonogórskiego Start-u Piotr Grudzień. Zwyciężył zespół START-u Gorzów Wlkp. (Andrzej Matląg, Marek Pietrzak, Krzysztof Marcinkiewicz), który pokonał zespół START-u Zielona Góra II (Patryk Gatner, Jerzy Wasilewski, Jan Chełmicki, Tomasz Jakimczuk), w finale 4:1 oraz zespół START-u Zielona Góra I (Piotr Grudzień, Hubert Morusiewicz, Piotr Niemiec, Dariusz Pawlak) wynikiem 3:2. Trzecie miejsce zajął zespół START-u Zielona Góra I.

Dalsza kolejność przedstawiała się następująco: IV miejsce – CZE Janske Lazne, V miejsce – CZE Hradec Kralove, VI miejsce – START Wrocław II., VII miejsce – START Wrocław I, VIII miejsce – GER Monachium, IX miejsce - START Szczecin, X miejsce – START Poznań, XI miejsce – SPIN Bożejowice, XII miejsce – START Zielona Góra III.

Ceremonię dekoracji uświetnił swoją obecnością Lucjan Błaszczyk, który wręczał nagrody i puchary oraz dokonał oficjalnego zamknięcia turnieju.

Należy podkreślić bardzo wysoki poziom sportowy Międzynarodowego Turnieju i wspaniałą grę zawodników. Był to doskonały sprawdzian dla zawodników z Polski przed zbliżającym się Grand Prix Polski Niepełnosprawnych w tenisie stołowym, który odbędzie się 19-21 listopada w Gdańsku.

Turniej został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Zarządu Województwa Lubuskiego.