Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gra „Otwarcie być ze sobą” wspiera relacje

15.10.2021
Autor: inf. prasowa
grafika podzielona na kilka części zaprezentowana gra oraz zdjęcie starszej i młodszej kobiety w bliskiej relacji

Starość, choroba, niepełnosprawność to trudne sytuacje w życiu nie tylko dla osób bezpośrednio dotkniętych problemem, ale także dla ich krewnych, przyjaciół, a nawet zawodowych opiekunów. Osoby, których problem dotyczy osobiście zmagają się z poczuciem osamotnienia, z wykluczeniem społecznym oraz z nieumiejętnością zaakceptowania sytuacji, w jakiej się znalazły. Opiekunowie z kolei nierzadko nie wiedzą, jak z nimi postępować, czują się przemęczeni, wypaleni lub cierpią na tzw. zespół stresu opiekuna. To okoliczności, którym towarzyszą trudne emocje, lęk, depresja, brak poczucia sensu życia. Obie strony nie mają często umiejętności mówienia o odczuwanych emocjach. Wspólne przeżywanie pozytywnych emocji podczas zabawy, może być dobrym sposobem na budowanie relacji.

Stąd pomysł na karcianą grę, która ma na celu pomóc w nawiązaniu więzi pomiędzy osobami wspieranymi a wspierającymi czy pomiędzy osobami będącymi w tej samej sytuacji, grupie samopomocy, terapeutycznej.

Gra „Otwarcie być ze sobą” dobrze sprawdza się w pracy z rodziną czy z grupą nieznanych sobie osób, podczas budowania relacji w grupach samopomocowych, terapii. Celem gry w pracy z rodziną, bliskimi jest zainicjowanie wspólnych działań, które dają radość i angażują do bycia ze sobą. Jest też świetnym sposobem dla wszystkich na spędzenie czasu i zabawę, a czasem „bezpieczną” możliwością na  rozpoczęcie i zainicjowanie rozmowy.  

Składa się z kart z pytaniami i ilustracjami. Pytania dotyczą najróżniejszych życiowych problemów i mają na celu pobudzenie do rozmowy o doświadczeniach życiowych, emocjach czy przemijalności. W tej grze nie ma wygranych ani przegranych – zwycięstwem jest otwarcie się na drugą osobę. Gra składa się z trzech talii: Wzajemne poznanie, Emocje i Głębia życia. Gracze sami decydują jakimi taliami chcą zagrać, i na które pytania odpowiadać.

Komunikować asertywnie

Pytania w grze ułożone są przez osoby z doświadczeniem w pracy z osobami starszymi lub dotkniętymi poważnymi chorobami. Dobrane są w taki sposób, by bez nacisku i bez wywierania presji zachęcać do szczerej rozmowy. Podzielone zostały tak, by uczestnicy mogli wybrać poziom ich głębi w zależności, np. od tego, z kim grają (z dzieckiem czy osobą dorosłą) i o jakim stopniu trudności tematy chcą poruszać. To nie przesłuchanie ani zabawa w psychoterapię. Każdy gracz losuje pytanie dla siebie zyskując możliwość lepszego poznania swoich własnych emocji, ale także poznania uczuć współgraczy. Gra uczy komunikować asertywnie o swoich potrzebach i uczuciach.

Prezentowana gra jest częścią większego projektu o tej samej nazwie „Otwarcie. Być ze sobą”, tworzącego narzędzia do wspierania seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Projekt został zrealizowany dzięki grantowi na Dobre Innowacje stworzonego przez Swing Delta Partner i Zamek Cieszyn w Cieszynie.

W ramach projektu „Otwarcie być ze sobą” powstała strona internetowa wykonana według zasad dostępności, strona na  Facebooku, 10 filmów ze scenariuszami wspólnych, międzypokoleniowych aktywności oraz gra karciana. Projekt powstał z inicjatywy projektantki i psychologa we współpracy z gronem seniorów – konsultantów projektu.

Odpowiedź na potrzeby

Projekt jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na narzędzia wsparcia w procesie opieki nad osobami starszymi, chorymi czy z niepełnosprawnościami. Zgłaszają je zarówno psychologowie i rehabilitanci, sami seniorzy oraz osoby dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością oraz ich rodziny. Porusza ważne treści życiowe, problemy i wartości, dzięki czemu specjaliści (lekarze, psycholodzy, terapeuci) mają szansę wspierać opiekunów. Zawiera wskazówki psychologiczne, dotyczące problemów w relacjach wspierany – wspierający z przykładami scenariuszy wspólnych działań, podpowiada jak aktywnie, wartościowo spędzać czas. Filmy zawierają napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Projekt umożliwia także dzielenie się własnymi pomysłami na spędzanie czasu i budowanie relacji z podopiecznymi.

Osoby zainteresowane udziałem w testowaniu i ulepszaniu gry zapraszamy do kontaktu. Do końca bieżącego roku tj. do końca grudnia 2021, gra będzie przechodziła proces testowania. Grę użyczamy, wysyłając ją na okres około jednego tygodnia, do chętnej rodziny, instytucji, grupy samopomocowej, terapeutycznej.

Zapraszamy osoby chętne bezpłatnym wypróbowaniem. Czekamy na Wasze zgłoszenia na adres kontakt@otwarcie.com lub tel. 608 46 69 76.

Skrócona wersja gry jest ogólnodostępna. Można ją pobrać ze strony. Tam też znajduje się więcej informacji o projekcie.

***
Autorzy gry:

  • Małgorzata Pękala: Projektantka wzornictwa. Prowadzi  warsztaty twórcze, przeznaczone m.in. dla seniorów, dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych i autystycznych. Projektuje i produkuje narzędzia terapeutyczne dla dzieci i seniorów - marka Dottka. Posiada doświadczenie pracy w działach edukacji w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej oraz Muzeum Śląskim w Katowicach. Odbyła kurs w Hospicjum Domowym w Bielsku-Białej oraz praktyki w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach. Wielokrotnie towarzyszyła bliskim i znajomym w chorobie terminalnej. Wolontariuszka działająca na rzecz aktywizacji OzN.
  • Tomasz Sikora: Jest psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziale w Gliwicach oraz Katowickim Instytucie Psychoterapii. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychologią zdrowia, radzeniem sobie ze stresem.  

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dziekuje za informacje jaka droga moge uzyskac pomoc.
    Elka elinka41@gmail.com
    16.10.2021, 03:54
    Bardzo duzo chorych i starszych osob potrzebuje wsparcia psychicznego,czesto jest to wazniejsze od pomocy materialnej.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas