XI Ogólnopolski Lubuski Puchar Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym

05.10.2021
Autor: inf. pras.
w jednym rzędzie w pozycji siedzącej znajdują się zawodnicy z niepełnosprawnościami, wszyscy celują z broni palnej

W dniach 30.09-03.10.2021r. w strzelnicach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze odbył się XI Ogólnopolski Lubuski Puchar Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym, w konkurencjach pneumatycznych, w którym brali udział zawodnicy z jednostek START w Polsce (Białystok, Szczecin, Gorzów Wlkp., Olsztyn, Zielona Góra) oraz Skorpion Polkowice, Legia Warszawa, włącznie z zawodnikami kadry narodowej.

Miejsca na podium

W zawodach brała udział reprezentacja zielonogórskiego „START”-u, podopieczni trenera Marka Maruchy wraz ze srebrnym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 – Szymonem Sowińskim, który zwyciężył. Zawodnik wygrał po bardzo emocjonującym finale w konkurencji P1 (pistolet pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn) wynikiem: 563 pkt . kwalifikacje i 230,5 pkt. w finale. A w drugiej konkurencji P5 (pistolet standard) uzyskał wynik – 351pkt. i zajął drugie miejsce, tuż za Kacprem Pierzyńskim (START Gorzów Wlkp.).

W konkurencji P2 (pistolet pneumatyczny 60 strzałów) na drugim, trzecim i czwartym miejscu w finale, w kolejności uplasowały się reprezentantki ZSR START Zielona Góra: Katarzyna Lewandowska 175,7pkt., Joanna Jakuć 144,6 pkt., Anna Przybylska 61,4 pkt..

Katarzyna Lewandowska startowała jeszcze w konkurencji open wraz z mężczyznami w konkurencji P5 zajmując 7 miejsce. Na podium „wskoczył” również Jan Ciborski, który w konkurencji R1 (karabin pneumatyczny stojąc) zajął trzecie miejsce, a w konkurencji R3 (karabin pneumatyczny leżąc) zajął 5 miejsce, tuż przed swoim klubowym kolegą Andrzejem Sałudą.

Rekordy życiowe

Rekordem życiowym może pochwalić się Mariusz Szpakowicz, który ustanowił go w konkurencji R3 (karabin pneumatyczny 60 strz. Leżąc) uzyskując 606,0 pkt..

„Karabiniarka” Ewa Zimnicka zajęła w konkurencji R2 czwarte miejsce wynikiem 501 pkt. i 160,7 pkt. finał.

Wszystkie konkurencje oraz finały przeprowadzono na tarczach elektronicznych – SIUS, identycznych jak podczas rozgrywania Igrzysk Paraolimpijskich czy Mistrzostw Świata, także zawodnicy mogli „poczuć smak” wielkiej imprezy.

Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ceremonię zakończenia oraz dekorację zawodników uświetnił swoją obecnością Dyrektor Lubuskiego Oddziału PFRON – Andrzej Gonia.