Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Płytka wyobraźnia to kalectwo” 2007 – Dzień Otwarty w Centrum Integracja Gdynia

04.07.2007
Źródło: inf. wł.

Centrum Integracja Gdynia - działające w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - zainaugurowało VII edycję kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeganie przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami skoków do wody. W ramach Dnia Otwartego 4 lipca 2007 r., Centrum udzielało informacji na temat kampanii oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej w ramach Funduszu Pierwszy Krok wspierającego poszkodowanych w wyniku niefortunnych skoków do wody. W tym roku z Funduszu prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji po raz pierwszy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne z województwa pomorskiego.

Dzień Otwarty był wydarzeniem skierowanym w szczególności do mass-mediów z terenu woj. pomorskiego, dzięki którym Stowarzyszenie dociera z przesłaniem kampanii w okresie wakacyjno – letnim do rzeszy młodych ludzi i mówi im o skutkach nieprzemyślanych skoków do wody. Dzień Otwarty to czas, w którym o kampanii dowiedziały się zainteresowane tym tematem organizacje, instytucje, mieszkańcy oraz przebywający w Trójmieście turyści.
Przez cały dzień prezentowano podejmowane działania w ramach kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” oraz udzielano informacji w zakresie możliwości skorzystania z „Funduszu Pierwszy Krok”. Odbyły się pokazy materiałów filmowych związanych z kampanią.
W Dniu Otwartym czynny udział wzięła Straż Miejska w Gdyni i Straż Miejska w Gdańsku prezentując swoje działania w ramach zapewnienia bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz wskazując trójmiejskie „Czarne Punkty”.
W trakcie Dnia Otwartego korzystano z porad psychologa Centrum Integracja Gdynia w ramach dyżuru psychologicznego „Po Skoku”. Informacji udzielali p. Krzysztof Kranz i p. Marek Pienczyn z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Dane zgromadzone przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji wskazują, że rocznie w woj. pomorskim ma miejsce średnio około 30 wypadków, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, z czego 5-10 wypadków to uszkodzenia rdzenia kręgowego na skutek skoku do wody. Z roku na rok liczba ta jednak maleje, co oznacza wzrost świadomości społeczeństwa w przedmiocie bezpiecznych skoków do wody oraz jest oznaką efektywności prowadzonej co roku kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.
Do działań promujących bezpieczne skoki do wody w woj. pomorskim w ramach kampanii 2007 aktywnie włączył się również Urząd Miasta Gdyni, WOPR Gdynia oraz takie firmy jak Centrum Sony - Gdynia oraz Cinema City Poland - Gdańsk Krewetka.

Oprócz Centrum Integracja Gdynia, Dzień Otwarty poświęcony kampanii zorganizowały również Centra Integracja w Krakowie i Zielonej Górze.

Do tegorocznej edycji kampanii ponownie włączyła się Straż Miejska oraz nauczyciele. W specjalistycznych szkoleniach przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wzięli udział strażnicy miejscy z 47 komend w całej Polsce, którzy następnie przekazali swoją wiedzę nauczycielom w swoich miastach (1600 uczestników zajęć). Podczas szkoleń mogli dowiedzieć się, w jakich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków nad wodą, jak prawidłowo skakać oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w wyniku niefortunnego skoku. Nauczyciele zostali poinstruowani także jak korzystać z dostępnych materiałów. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych służący do przygotowania i przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań nad wodą. W ramach kampanii prowadzona jest również akcja plakatowa. Dzięki współpracy z WOPR, organizacjami pozarządowymi i placówkami służby zdrowia plakaty informujące o niebezpieczeństwach wynikających z nierozważnych skoków do wody zawisły w miejscowościach wypoczynkowych oraz na pływalniach na terenie całego kraju.

Fundusz Pierwszy Krok, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy z Fundacją Sue Ryder finansowo wspiera osoby, które w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody doznały trwałego uszkodzenia kręgosłupa. Fundusz umożliwia osobom niepełnosprawnym pozyskanie środków, które zwiększą ich niezależność i pozwolą na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Głównym źródłem dochodu Funduszu Pierwszy Krok jest prowizja od transakcji dokonanych za pomocą karty płatniczej BISE „Integracja”. 50% prowizji jest przeznaczane na potrzeby Funduszu, dzięki czemu w ciągu blisko 5 lat stypendia otrzymało 37 osób. W roku bieżącym wparcie finansowe - na zakup wózka inwalidzkiego, likwidację barier architektonicznych oraz zakup komputera - przyznano 3 osobom.

Dodatkowe informacje dot. kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” oraz Funduszu Pierwszy Krok dostępne są na stronach internetowych: www.plytkawyobraznia.pl; www.niepelnosprawni.pl; www.sueryder.pl
Na stronie kampanii dostępne są materiały do pobrania (spot radiowy, spot telewizyjny oraz publikacje).

Informacje o Funduszu Pierwszy Krok

Kontakt:

Centrum Integracja Gdynia
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
tel.: (058) 660 28 38, fax: (058) 660 28 50
e-mail: gdynia@integracja.org
ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia
PN- PT w godz. 9.00-17.00

***

logo UE logo EFSlogo PFRON
Projekt „Centrum Integracja – Gdynia” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas