Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

KONKURS: wygraj książkę "Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem"!

07.08.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

Obowiązkiem każdego rodzica jest okazywanie dziecku wyrozumiałości, opieka nad nim i wprowadzanie go w życie – nauczenie chodzenia, mówienia i innych podstawowych czynności dnia codziennego. Czasem zdarza się, ze to rodzic staje się bezradny – nie tylko wobec świata, ale i własnego ciała – i potrzebuje pomocy od własnego dziecka.

Właśnie w takiej sytuacji znalazł się amerykański pisarz syryjskiego pochodzenia Ken Abraham, którego ukochana mama, Minnie, zachorowała na demencję i alzheimera. Zaczęło się od omamów wzrokowych, dziwnych zachowań i drobnych problemów z pamięcią. Powoli następował jednak efekt kuli śniegowej – stan mamy autora zaczął się pogarszać na tyle, że on i jego bliscy nie byli już w stanie się odpowiednio nią zająć. Potem rozpoczęła się długa walka o to, by jak najdłużej zachować Minnie przy życiu i w jak najlepszym stanie.

Podróż wstecz

Walka ta, choć od początku skazana na klęskę, gdyż nie da się uniknąć tego, co ostateczne, była toczona z całą siłą i bezkompromisowo. Opisując te zmagania, Abraham pokazuje nam, co znaczą synowska miłość i przywiązanie, a także próbuje zrozumieć świat człowieka, który z dnia na dzień coraz mniej wie i może. Bo choroba, która dotknęła Minnie, przypomina podróż wstecz. Tak, jak dziecko nabywa z każdym dniem nowych umiejętności i coraz lepiej rozumie świat, tak osoba z demencją niejako cofa się na tej drodze, stając się, mimo wszelkich starań, coraz bardziej zależna.
 
Na każdej stronie książki czuć miłość, jaką pisarz darzy swoją mamę. Choć sam zdaje sobie sprawę z jej pogarszającego się stanu, nie pisze nigdy o niej jako kimś, kto stanowi dla innych ciężar. Wręcz przeciwnie – książka pełna jest anegdot i miłych wspomnień o Minnie, które pozwalają odpocząć czytelnikowi po opisach kolejnych zabiegów czy wizyt w domach opieki i szpitalach. 
 
Ken Abraham z dystansem podchodzić do choroby swojej mamy. Wie, że i tak nie uda się zmienić naturalnego porządku rzeczy, a mimo to walczy o każdy spędzony z nią dzień. Jego poświęcenie i wiara mogą stanowić przykład dla wszystkich, którzy zmagają się z poważną i nieuleczalną chorobą najbliższych.
 

Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem, Ken Abraham, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2014

UWAGA! Konkurs: wygraj książkę "Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem"!

Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników do zdobycia w naszym konkursie dwa egzemplarze książki Kena Abrahama „Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem”, ufundowane przez poznańskie wydawnictwo Święty Wojciech.

By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl:
1. Krótką odpowiedź na pytanie: Co to według Ciebie znaczy: godnie się starzeć?
2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami Kena Abrahama „Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem". Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.

Więcej w regulaminie konkursu.

KONKURS ZAKOŃCZONY

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas