Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z tą kartą? Leszno: proszę przyjść we wrześniu

09.07.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

Wprowadzanie nowych przepisów dotyczących kart parkingowych nie odbywa się bez trudności. Zdarzają się jednak sytuacje, w których trudno dopatrywać się zdrowego rozsądku. O jednej z nich opowiedział nam nasz Czytelnik z Leszna.

- W zeszłym tygodniu zadzwoniłem do Urzędu Miasta z pytaniem, czy mogę wypełnić wniosek o przyznanie mi nowej karty parkingowej i otrzymałem informację zwrotną, iż powinienem zgłosić się w sierpniu lub we wrześniu - żali się nam pan Mirosław z Leszna. - A przecież zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem powinienem ten wniosek otrzymać jak najszybciej.

Obowiązek a rzeczywistość

Pan Mirosław jest osobą z niepełnosprawnością ruchową, narządu wzroku i chorobą neurologiczną. Wobec orzeczenia o znacznym stopniu ma więc pełne prawo do uzyskania wydawanej wedle nowych przepisów karty parkingowej. Chcąc uniknąć późniejszych kolejek, chciał jak najszybciej rozpocząć starania o ten dokument i już na początku lipca skontaktował się z Urzędem Miasta w celu wypełnienia właściwego wniosku. Otrzymał jednak informację, że może to zrobić dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

- Studiowałem prawo administracyjne i wiem, że urząd ma obowiązek wydać mi ten wniosek już teraz i nie może się tłumaczyć nieznajomością nowych przepisów – opowiada pan Mirosław.

Postanowiliśmy więc skontaktować się Urzędem Miasta Leszna i wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Nie ma kart, nie ma wniosków

- Nie wydawaliśmy tych wniosków, gdyż nie mamy jeszcze kart i nie wiemy, kiedy będziemy je mieć – mówi Janina Pietrowska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy Urzędzie Miasta Leszna. – Na razie otrzymaliśmy tylko informację z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, że blankiety kart parkingowych wraz z hologramami zostaną przesłane mniej więcej w trzecim tygodniu lipca – dodaje.

Janina Pietrowska podkreśla też, że stare karty parkingowe będą ważne jeszcze do końca listopada, więc nie ma potrzeby jakiegoś szczególnego pośpiechu. Dopiero po rozmowie z nami stwierdziła, że jeśli ktoś się teraz zgłosi do urzędu z prośbą o wydanie wniosku, to go otrzyma, ale na kartę i tak będzie trzeba poczekać, aż fizycznie pojawią się one w urzędzie.

- Wnioski wraz z blankietami dowodów wpłaty będą teraz czekać w naszym Zespole na osoby chcące starać się o nowe karty – zapowiedziała Janina Pietrowska.


Czy Ty również masz problemy z uzyskaniem nowej karty parkingowej? Napisz do nas na adres redakcja@niepelnosprawni.pl

Przeczytaj też nasz poradnik, w którym tłumaczymy, kto i jak może zdobyć nową kartę parkingową.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • co z tą karta?
  bert
  26.11.2014, 12:54
  Płacimy wszyscy inwalidzi z narządami ruchu? za cwaniaków którzy mają lewe podrobione? na dziadka,babcię , i po znajomości!?i kłaść karty ze zdjęciem -O.K -w Polsce słabo się egzekwuje kary!!!!!!!!!!!!!! a co robi straz miejska? ,Policja? ,policja tajna?zrobić słuzby do łapania cwaniaków za granicą u sąsiadów np; Niemcy ,Czechy itd niema zlituj się ?!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Tilaka dla niepełnosprawnego Polaka
  jachta
  14.07.2014, 04:27
  Tylko w tak źle zorganizowanym i zarządzanym państwie jakim jest Polska może dochodzić do wyniszczania tkanki narodu.Nawet przyjmując wzorce od innych narodów nie potrafimy ich wdrożyć.W mojej ojczyźnie nastąpiła degrengolada państwa za sprawą głupców będących przy korycie od 25 lat.Ależ nam się poprawiło!Nieprawdaż!
  odpowiedz na komentarz
 • W Elblągu również
  Emu
  13.07.2014, 07:50
  W PCPR w Elblągu ta sama sytuacja ,kazano mi się dowiedzieć pod koniec lipca co z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych.Tłumaczą się ,że nie mają jeszcze żadnych wytycznych do wydania w/w karty i nie wiedzą kiedy je dostaną.Co za bezsens,wydają uprawnienia z brakiem możliwości korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
  odpowiedz na komentarz
 • Leszno nie jedyne
  werta
  10.07.2014, 22:57
  Byłam w zespole orzekania w Proszowicach /małopolska/. Nie mają blankietów, nic jeszcze nie wiedzą i wogóle to po co mi to juz teraz. prosze przyjsc we wrzesniu.
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  10.07.2014, 11:36
  To faktycznie są kpiny. W przypadku gdy niepełnosprawny musi stanąć na komisji, komisja ma 30 dni na badanie. Ponieważ cała procedura wymiany kart wymusza aby wiele osób od nowa stanęło przed orzecznikiem, to terminy w wielu miastach wydłużą się. Później tylko dwa tygodnie na uprawomocnienie decyzji i trzy lub cztery tygodnie na wydrukowanie karty. Tak więc procedura uzyskania na nowo uprawnień to spokojnie trzy miesiące.
  odpowiedz na komentarz
 • to jest kpina
  niepełnosprawny
  10.07.2014, 08:06
  I to są polskie realia. Najpierw wymyślić przepis, przepraszam bubel, a potem jakoś to będzie. Dlaczego w naszym kraju nie da się zrobić czegokolwiek porządnie. Jak można wprowadzać zmiany w przepisach kiedy wszystko inne nie jest jeszcze gotowe i mówić niepełnosprawnym, spokojnie jeszcze mamy czas, jest przecież 5 miesięcy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas