Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy wróci długo oczekiwany program samochodowy z PFRON?

24.09.2021
Autor: tekst i zdjęcie: Mateusz Różański
Widok przez otwarte drzwi samochodu na kierownicę z elementami dostosowania auta dla osoby z niepełnosprawnością

Podczas Gali 30-lecia PFRON podano informację o przekazaniu miliarda złotych na wspieranie osób z niepełnosprawnością. O tym na co zostaną te pieniądze wydane mówił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, podczas spotkania, organizowanego przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

- Na Radzie Ministrów została przyjęta zmiana do ustawy okołobudżetowej, która na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych w przestrzeni tego roku i z realizacją w roku kolejnym przewiduje miliard złotych. Z tego 800 milionów zł będzie realizowane poprzez projekty PFRON, a 200 milionów poprzez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych – poinformowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas uroczystej Gali z okazji 30-lecia PFRON.

Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz zapytany o to, na co zostaną przeznaczone te pieniądze – powiedział o planach zwiększenia liczby warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

Więcej na temat rządowych planów powiedział Pełnomocnik Paweł Wdówik przy okazji spotkania, które 24 września było transmitowane na profilu Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych na Facebooku.

Wypożyczalnie sprzętu

- Miałem spotkanie z premierem i sygnalizowałem mu różne rzeczy, które nie działają. Mówiłem m.in. o sytuacji, gdy trzeba kupić jakiś drogi sprzęt. Wtedy dostaje się troszkę z NFZ, może troszkę z PFRON, a resztę trzeba uzbierać samemu. I pan premier był zaskoczony, że możemy wyłożyć tak niewielkie środki. I powiedział, że musimy to zmienić – mówił w rozmowie z uczestnikami spotkania Pełnomocnik. – Pierwsza i najważniejsza rzecz to wypożyczalnie sprzętu. Państwa ościenne mają już takie systemy, u nas to ciągle się nie wydarzyło. Teraz prowadzimy prace z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Oni będą odpowiadać za logistykę i za zakupy, wypożyczenia i serwisowanie tych sprzętów. Chodzi o to, by sprzęt, który jest drogi - nie był koniecznie kupowany przez osobę go potrzebującą, ale żeby mogła go ona wypożyczyć – poinformował.

Paweł Wdówik odniósł się też do kwestii mieszkalnictwa i tworzenia miejsc dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, a dokładnie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. Możliwość ich kreowania mają otrzymać także organizacje pozarządowe. Aktualnie o fundusze na tworzenie tego typu miejsc w ramach Funduszu Solidarnościowego mogą starać się tylko samorządy.

Program samochodowy

Zdecydowanie najodważniejszą zapowiedzią wydaje się powrót do programu samochodowego, który kiedyś był realizowany przez PFRON.

- Docierały do nas pytania o to, dlaczego nie ma programów samochodowych? Ponieważ wiemy, że to jest duże wyzwanie zwłaszcza dla rodzin osób z niepełnosprawnością, które nie mogą być po prostu „wsadzone” do zwykłego samochodu. Dlatego uruchomimy program na ten cel – zapowiedział Pełnomocnik Rządu.

Zaznaczył on jednak, że w tej chwili nie ma szczegółów dotyczących tego programu i tego, jak będzie on realizowany.

- Jak to doprecyzujemy, będziemy komunikować – zaznaczył Pełnomocnik.

Paweł Wdówik wskazał jedynie, że jeśli uda się uruchomić taki program, to jego grupą docelową będą osoby, które do korzystania z samochodu potrzebują windy, platformy rozkładanej lub innych dostosowań.  

- Chcemy, żeby osoby z naprawdę ciężkimi niepełnosprawnościami uzyskiwały niezależność, na którą zasługują, i której często nie mają – podkreślił.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • zapytanie
  Jarek Kaja
  19.10.2021, 09:21
  Jeśli komuś przyznano środki na zakup auta w poprzedniej edycji programu, ale nie wypłacono bo zabrakło pieniążków to czy w tej edycji zostaną mu przyznane w pierwszej kolejności zgodnie z informacją widniejącą na piśmie o przyznanych środkach?
  odpowiedz na komentarz
 • Wstajemy …
  Janusz Sobociński
  05.10.2021, 11:54
  W końcu obudzili , trzeba jakoś dojechać do pracy że o innych aktywnościach nie wspomnę
  odpowiedz na komentarz
 • Zasilek
  Aaa
  26.09.2021, 10:12
  Skoro są pieniążki mogliby zwiększyć zasiłek pielęgnacyjny!
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni równi i równiejsi ?
  Kasia
  25.09.2021, 19:03
  Rozumiem potrzeby osób niepełnosprawnych którzy potrzebują wózków podjazdów półformalnych w samochodach itd ale czy niepełnosprawny inaczej czyli taki którzy potrzebują samochodu aby dotarcia do lekarza ,szpitala ,rehabilitacje itd to nie jest niepełnosprawny mimo ze ma grupę ?
  odpowiedz na komentarz
 • dziwny rząd
  ERick
  25.09.2021, 14:08
  Dla rządu i PFRON ON to taka co jeździ na wózku lub ma coś z głową a nie mają nic dla osób chorych na serce a to oni są najbardziej narażeni w codziennym życiu.
  odpowiedz na komentarz
 • Nic nowego
  eee
  24.09.2021, 21:06
  Czyli znowu program dla wybranych.
  odpowiedz na komentarz
 • NIEMA I NIE BEDZIE.
  Piko88
  24.09.2021, 19:22
  Nie nastawiajcie się ludzie na takie dofinansowania, tamten program był na próbę i został wykorzystany w 100%. Dzisiaj jest to niemożliwe do zrealizowania przez rządzących. Dzisiaj aby coś uzyskać musi się zebrać cała grupa społeczna i pokazać konkretny argument tak jak pielęgniarki, górnicy etc. Pamiętacie jak traktowano ON w sejmie podczas strajku. Dzięki takiej manifestacji matki ON wywalczyły 500+.
  odpowiedz na komentarz
 • Ot, i konkrety-dobra robota!
  Marecki
  24.09.2021, 18:37
  I pomyśleć, że wielu dyskredytowało min. Wdówczyka. A tutaj potrzeba było jedynie cierpliwości i zaufania.
  odpowiedz na komentarz
 • Ograniczanie
  Mistrz
  24.09.2021, 18:32
  Dlaczego skorzystać mają wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną (WTZ) i ruchową (generalnie kończyn dolnych) ? Skąd ta dyskryminacja ? Dlaczego pozostali niepełnosprawni są wyłączanie z grona niepełnosprawnych ? Co dla pozostałych przygotował Wdœwik i Morawiecki ? NIC, ZERO ! Patologia myślenia na temat niepełnosprawności.
  odpowiedz na komentarz
 • Bozena
  Bożena Tomasik
  24.09.2021, 17:06
  My niepełnosprawni,naprawdę nie mamy wsparcia z znikąd, przydałoby się bardziej o to zadbać
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas